Socjolog UMK: Masowe zakupy to jeszcze nie panika, ale już jej początki
- Patrząc na to jak Polacy wykupują artykuły spożywcze i higieniczne w sklepach, można powiedzieć, że mamy do czynienia z początkiem paniki w związku z epidemią koronawirusa - mówił w porannej „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK prof. Michał Wróblewski. Socjolog UMK podkreślał, że od naszego podejścia zależy jak poradzimy sobie z kryzysem.
Polacy masowo wykupują środki higieniczne i spożywcze. W sklepach zaczyna brakować makaronu, ryżu, nawet papieru toaletowego. - To świadczy o tym, że mamy do czynienia może nie z paniką, ale z początkiem paniki, która dotyczy postępującej na całym świecie pandemii koronawirusa. Jak się odniesiemy do badań socjologicznych – bo epidemii i panik z nimi związanych było kilka - to wykupywanie towarów ze sklepów, z aptek, to jest jedna z cech podstawowych paniki. Mam wrażenie jednak, że jeszcze nie jest jeszcze tak źle. Były przypadki plądrowania sklepów w literaturze, czy protestów i zamieszek, jeszcze nie jesteśmy na tym poziomie – mówi socjolog.
Jak dodaje, na pewno są cechy tej sytuacji, które przypominają panikę społeczną. - Czujemy niepokój z różnych powodów – np. z tego, że za nie bardzo wiemy z jakim zagrożeniem się mierzymy. Badania pokazują, że im bardziej zagrożenie jest nieznane, tym więcej wywołuje strachu – tłumaczy prof. Michał Wróblewski.
Cała „Rozmowa dnia”- wideo, dźwięk, tekst (fragment)
Zobacz także
Bydgoszczanka kieruje badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi
2020-03-09, 11:40Miała być psychologiem, a została mikrobiologiem. Dr Mariola Fotin-Mleczek w Niemczech kieruje badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Jest bydgoszczanką. Czytaj dalej »
Jest z regionu, jechał z chorym na koronawirusa. Szkoły zamknięte, kwarantanna rodziny
2020-03-05, 13:58Zamknięte dwie szkoły w mieście, kwarantanna 4-osobowej rodziny w Dobrzyniu nad Wisłą. Takie działania podjęto po informacji, że mieszkaniec miejscowości podróżował autokarem z Niemiec z mężczyzną, u którego stwierdzono ko… Czytaj dalej »
Autobusy mają być czyste, a kierowcy odizolowani. Biletów u nich nie kupisz
2020-03-05, 10:16Od dziś w autobusach miejskich we Włocławku nie będzie można kupić biletu u kierowcy. Powód? Zagrożenie koronawirusem. Czytaj dalej »
Mobilne izby przyjęć w namiotach. Ćwiczenia na wypadek epidemii koronawirusa
2020-03-04, 13:08W dwóch bydgoskich szpitalach odbywają się w środę ćwiczenia na wypadek epidemii koronawirusa. - Jeśli podejrzewany u siebie koronawirusa, nie idźmy do przychodni - najpierw zadzwońmy do Sanepidu! - apelują służby wojewody. Czytaj dalej »
Koronawirus boi się mydła i zasad higieny. W Toruniu trwa kampania informacyjna
2020-03-03, 08:15Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem? - w Toruniu ruszyła akcja plakatowa. Informacje pojawiły się między innymi w wydziałach urzędu, spółkach miejskich i jednostkach podległych ratuszowi. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590