Socjolog UMK: Masowe zakupy to jeszcze nie panika, ale już jej początki
- Patrząc na to jak Polacy wykupują artykuły spożywcze i higieniczne w sklepach, można powiedzieć, że mamy do czynienia z początkiem paniki w związku z epidemią koronawirusa - mówił w porannej „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK prof. Michał Wróblewski. Socjolog UMK podkreślał, że od naszego podejścia zależy jak poradzimy sobie z kryzysem.
Polacy masowo wykupują środki higieniczne i spożywcze. W sklepach zaczyna brakować makaronu, ryżu, nawet papieru toaletowego. - To świadczy o tym, że mamy do czynienia może nie z paniką, ale z początkiem paniki, która dotyczy postępującej na całym świecie pandemii koronawirusa. Jak się odniesiemy do badań socjologicznych – bo epidemii i panik z nimi związanych było kilka - to wykupywanie towarów ze sklepów, z aptek, to jest jedna z cech podstawowych paniki. Mam wrażenie jednak, że jeszcze nie jest jeszcze tak źle. Były przypadki plądrowania sklepów w literaturze, czy protestów i zamieszek, jeszcze nie jesteśmy na tym poziomie – mówi socjolog.
Jak dodaje, na pewno są cechy tej sytuacji, które przypominają panikę społeczną. - Czujemy niepokój z różnych powodów – np. z tego, że za nie bardzo wiemy z jakim zagrożeniem się mierzymy. Badania pokazują, że im bardziej zagrożenie jest nieznane, tym więcej wywołuje strachu – tłumaczy prof. Michał Wróblewski.
Cała „Rozmowa dnia”- wideo, dźwięk, tekst (fragment)
Zobacz także

Pomóż swojemu ulubionemu fryzjerowi, szewcowi, krawcowej, żeby nie upadli!
2020-03-23, 16:40Możesz wesprzeć sklepy, warsztaty, zakłady i pracownie w twojej okolicy? Martwisz się, że nie będą w stanie przetrwać kwarantanny i zbankrutują? Dołącz do kampanii „Nie pozwolę ci się zamknąć”, którą zainicjowała Krajowa… Czytaj dalej »

Minister Ardanowski: nie mam temperatury, czuję się dobrze - pracuję zdalnie
2020-03-23, 15:31- Wykorzystuję kwarantannę i pracuję zdalnie nad różnymi zmianami w rolnictwie - powiedział w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że nie ma temperatury i czuję się dobrze. Czytaj dalej »

Pakiet antykryzysowy w regionie dla firm. Pomoc dla służby zdrowia i bezdomnych
2020-03-23, 14:42Marszałek województwa Piotr Całbecki przedstawił dziś założenia tzw. regionalnego pakietu antykryzysowego, który zakłada miedzy innymi pomoc kujawsko-pomorskiemu biznesowi. Urząd Marszałkowski zamierza także wesprzeć bezdomnych… Czytaj dalej »

Żołnierze z Bydgoszczy w kwarantannie. Jeden z nich ma koronawirusa
2020-03-23, 14:02Żołnierze i pracownicy 1. Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy zostali objęci obowiązkową kwarantanną. Decyzję podjął Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej, bo u jednego z żołnierzy w piątek zdiagnozowano koronawirusa. Czytaj dalej »

Trzy osoby złamały kwarantannę. 28-latek poszedł do sklepu po piwo i mąkę
2020-03-23, 13:15Trzy przypadki naruszenia zasad kwarantanny w naszym regionie! Do jednego z nich doszło w Grudziądzu. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590