Poseł Latos: W walce z koronawirusem trzeba działać bardzo wcześnie i radykalnie
– Środki ostrożności, które zostały podjęte w sprawie zagrożenia epidemiologicznego są zasadne, ale powinniśmy unikać paniki – mówił poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, który był gościem „Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK.
Jak powinniśmy mówić: epidemia koronawirusa czy epidemia Covid-19, bo taką oficjalną nazwę ma choroba, którą wirus wywołuje? – pytał Michał Jędryka.
– Pewnie jedna i druga nazwa są właściwe, byle nie mieszać nazwy wirusa z nazwą choroby, co zdarzyło się w przeszłości. Natomiast pojawia się inne pytanie – czy już mamy do czynienia z epidemią czy z zagrożeniem epidemią? Bardziej bym to określił jako zagrożenie, chociaż trzeba się liczyć z tym, że najbliższe godziny będą przynosiły kolejne zachorowania. Sytuacja niestety dynamicznie się zmienia i dynamicznie pogarsza się, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań nie tylko w Polsce, ale w ogóle w Europie i na świecie - odpowiadał poseł Latos.
Jak dodał, jego zdaniem słusznie wprowadzono w kraju wyjątkowe środki ostrożności. – Te środki są takie, jak gdyby zachorowań było wielokrotnie więcej. Wiele osób pewnie stawia sobie pytanie, czy to właściwe? W moim przekonaniu tak i na szczęście większość opozycji podziela to zdanie, że w tym przypadku ucząc się na błędach innych – na obserwacjach włoskich - należy działać bardzo wcześnie i bardzo radykalnie. Z tej przyczyny, że jeżeli później wzdroży się działania prewencyjne, niestety może być trudno opanować dalszy rozwój choroby. W tej chwili po odwołaniu zajęciach w szkołach i różnych imprez, w tym sportowych - jest szansa, że opanujemy zagrożenie - mówi Tomasz Latos.
Cała „Rozmowa dnia" - wideo, dźwięk, zapis (obszerne fragmenty)
Zobacz także
Co z wiosennymi i letnimi imprezami w Bydgoszczy? Odbędą się?
2020-03-12, 07:15Epidemia koronawirusa spowoduje, że trzeba odwołać szereg imprez plenerowych planowanych na wiosnę w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Zatrzymali ponad 5 tys. maseczek z Chin i Ukrainy. Mogły być groźne dla zdrowia
2020-03-11, 20:21Podejrzane maseczki zostały przejęte przez funkcjonariuszy kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Mundurowi przechwycili transport ponad 5 tysięcy masek przeciwpyłowych sprowadzonych z Ukrainy i Chin. Czytaj dalej »
Grupa ds. koronawirusa, odwoływane konferencje. Specjalne działania w JFTC
2020-03-11, 19:28W Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) wprowadzono specjalne procedury, związane z zagrożeniem koronawirusem, dotyczące zdrowia żołnierzy i pracowników, wyjazdów zagranicznych i wizyt ekip z innych państw - poinformował… Czytaj dalej »
13 osób z podejrzeniem koronawirusa w regionie, 34 objęte kwarantanną
2020-03-11, 18:14W województwie kujawsko-pomorskim obecnie 13 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Przebywają w szpitalach w Bydgoszczy, Toruniu i Świeciu. Czytaj dalej »
Wstrzymane zajęcia, zakaz odwiedzin w akademikach. Uczelnie w regionie opustoszały
2020-03-11, 16:54Od czwartku z powodu zagrożenia epidemią koronowirusa zawieszone zostaną zajęcia we wszystkich uczelniach wyższych w kraju, również w naszym regionie. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590