Grupa ds. koronawirusa, odwoływane konferencje. Specjalne działania w JFTC
W Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) wprowadzono specjalne procedury, związane z zagrożeniem koronawirusem, dotyczące zdrowia żołnierzy i pracowników, wyjazdów zagranicznych i wizyt ekip z innych państw - poinformował rzecznik ośrodka kmdr por. Piotr Adamczak.
– Jak tylko pojawiły się informacje o możliwym zagrożeniu koronawirusem, w JFTC powołano specjalną grupę, która zajmuje się monitorowaniem sytuacji w Polsce i na świecie. Grupa na bieżąco, nawet kilka razy dziennie, przekazuje informacje o wszystkim dowódcy i szefowi sztabu, którzy decydują o ewentualnym rozpowszechnianiu ich wśród żołnierzy i pracowników - powiedział kmdr por. Adamczak.
W zeszłym tygodniu odbyło się zebranie całej jednostki, na którym zapoznano z wprowadzonymi w centrum procedurami. Ustalono, że każdy, kto czuje się chory nie przychodzi do pracy i zostaje w domu. W jednostce funkcjonuje ambulatorium z lekarzem, gdzie można zgłosić się w godzinach pracy. – W razie, gdy lekarz stwierdzi, że ktoś jest chociażby przeziębiony lub ma katar, to odsyła do domu. Chodzi o to, żeby nie zarażać innych i nie osłabiać organizmu. Musimy mieć odporność na najwyższym poziomie - zaznaczył rzecznik.
Odwołana została część konferencji planistycznych przed ćwiczeń. Odwołano m.in. zaplanowaną na przyszyły tydzień konferencję w Danii przed Ćwiczeniami Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej CWIX i zaplanowaną na koniec marca konferencję komunikacji strategicznej w Rydze.
Obecnie w JFTC odbywa się trzydniową konferencja planistyczna przez jedynymi z najważniejszych ćwiczeń Loyal Leda, które mają odbyć się jesienią. Uczestniczy w niej kilkadziesiąt osób z różnych państw NATO. Przed wejściem do jednostki wszystkim zbadano temperaturę. Część żołnierzy z innych państw w ogóle nie przyjechała, m.in. Włosi, którzy biorą udział w konferencji zdalnie.
JFTC jest w stałym kontakcie z nadrzędną jednostką - Sojuszniczym Dowództwem ds. Transformacji w Norfolk (Stany Zjednoczone), która monitoruje sytuację, wydaje wytyczne i zbiera propozycje. W Polsce centrum utrzymuje kontakt z Wojskowym Ośrodkiem Medycyny Prewencyjnej. Do centrum wpływają też wytyczne związane z koronawirusem dla żołnierzy z innych państw, ostatnio m.in. z Rumunii i Węgier. Każdy żołnierz bowiem podlega regulacjom NATO i swojego państwa.
Zobacz także
Inkasenci nie mają spisywać liczników w mieszkaniu. Gdyby się pojawili - nie otwierać!
2020-03-18, 15:40Po interwencji Polskiego Radia PiK, Polska Spółka Gazownictwa przeprasza swoich klientów w Toruniu. Zaniepokojeni Słuchacze poinformowali nas, że mimo epidemii koronawirusa i zaleceń by unikać kontaktów, w blokach na osiedlu Mokre… Czytaj dalej »
Jak śledzie w beczce - tak według pasażerów jeździ się po zmianie rozkładu [wideo]
2020-03-18, 14:20Bydgoszczanie skarżą się na zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów. Od środy 18 marca, na większości linii komunikacja miejska w Bydgoszczy funkcjonuje w dni powszednie według sobotnich rozkładów jazdy. I to nie podoba się mieszkańcom… Czytaj dalej »
Domowa lekcja życia z koronawirusem w tle. Dla dzieci to niełatwe zadanie...
2020-03-18, 13:17Szkoły zamknięte, uczniowie w domach, a w e-dzienniku zadania do wykonania. Do kuratorium oświaty wpływają skargi rodziców. Jedni twierdza, że szkoła nie podtrzymuje kontaktu z uczniami. Inni wręcz odwrotnie - twierdzą, że dzieci… Czytaj dalej »
Nadchodzi psychologiczne wsparcie dla pracowników oświaty i służby zdrowia
2020-03-18, 12:20Centrum Komunikacji Klinicznej razem z Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy uruchomiło dla wszystkich nauczycieli wsparcie w postaci konsultacji psychologicznych przez telefon lub on-line. Podobna pomoc oferowana jest pracownikom… Czytaj dalej »
Ważne! W kwarantannie nie jesteś sam. Z tego tekstu dowiesz się, kto i jak pomaga
2020-03-18, 10:27Państwowe służby są w pełnej gotowości, by nieść wsparcie dla ducha i dla ciała. Psycholodzy, strażacy, policjanci, kucharze, żołnierze, pracownicy socjalni są do dyspozycji. Wystarczy zadzwonić i powiedzieć, w czym problem… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590