Po specjalnej sesji sejmiku w Toruniu: region w epidemiologicznej gotowości
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odpowiadał na pytania radnych województwa. Temat: koronawirus. Mówił, że szpitale są przygotowane na przyjęcie zakażonych pacjentów. Zapewnił, że na razie nie powinno być problemów z maseczkami czy jednorazowymi fartuchami.
Marszałek Województwa Piotr Całbecki mówił przed sesją, że zostały podjęte czynności, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
- Przewozom regionalnym zaleciliśmy stosowanie codziennej dezynfekcji wszystkich pojazdów. W przypadku portu lotniczego stosujemy procedury sztab zarządzania kryzysowego krajowego. Placówki edukacyjne: tutaj zalecamy w przypadku prowadzonych internatów, jak najrzadsze kontakty zewnętrzne, a jeśli chodzi o instytucje kultury, są zalecane szczególne warunki epidemiologiczne: to znaczy codzienna dezynfekcja.
Samorząd województwa nie planuję przekazywania dodatkowych środków dla szpitali, ze względu na to, że takie pieniądze będą sygnowane z puli rządowej na zakup odpowiedniego sprzętu, którym będą doposażone oddziały, na które mogą trafić pacjenci w stanie krytycznym czy ciężkim. Na taką okoliczność musimy już dzisiaj się przygotowywać. Wiadomo, że respiratorów jest za mało, żeby zabezpieczyć sytuację, w której okaże się że mamy zachorowania lawinowe. Wiemy, że są przygotowane zakupy, ale to są już kompetencje i jurysdykcja pana wojewody.
Sekretarz województwa, Marek Smoczyk dodaje, że urząd zaapelował do pracowników podległych sobie jednostek, o nie przychodzenie do pracy osób chorych.
- Osoba, która jest chora, nie powinno się kontaktować tylko dlatego, że tworzy zagrożenie, ale przede wszystkim dlatego, że jej organizm jest słabszy i bardziej podatny na wszelkiego rodzaju inne zagrożenia. Takie informacje dla pracowników zostały przekazane. (...)
Podczas sesji zaplanowany był też punkt dotyczący kolei w regionie. Ta dyskusja odbędzie się jednak w późniejszym terminie.
Warto wiedzieć: w regionie funkcjonują dwie lecznice chorób zakaźnych, w Bydgoszczy i Toruniu; oddział zakaźny posiada również szpital powiatowy w Świeciu. Są gotowe do przyjęcia pacjentów z koronawirusem, w każdej chwili mogą przyjąć kilkudziesięciu chorych w odpowiednim, gwarantującym bezpieczeństwo, reżimie sanitarnym. Gdyby jednak epidemia się rozwinęła, przygotowane są łóżka w innych placówkach w całym regionie – łącznie kilka tysięcy. Kierownictwa tych placówek są w stałym kontakcie z wojewódzkim sztabem kryzysowym.
Więcej w materiale Adriany Andrzejewskiej - Kuras
Zobacz także
Tu w Bydgoszczy można zamówić jedzenie na wynos - ratusz podaje listę miejsc
2020-03-17, 08:10Miasto opublikowało listę bydgoskich lokali gastronomicznych, które zachęcają do zamawiania jedzenia na wynos, w tym z dowozem. Lista jest aktualizowana na bieżąco. Czytaj dalej »
Ze Żnina zniknęły publiczne toalety. I to wcale nie tylko z powodu koronawirusa
2020-03-17, 07:08W ubiegłym roku, ze względu na oszczędności, zamknięto w Żninie wszystkie publiczne toalety. W zamian pojawiły się tzw. tojtoje. A teraz i one zniknęły... Czytaj dalej »
Bydgoszcz przygotowuje się do walki z koronawirusem. Wszystkie służby gotowe
2020-03-16, 22:20Miejsca do kwarantanny, pomoc dla seniorów, a także laboratorium, które od wtorku (17.03.) będzie badać próbki pod kątem obecności w nich koronawirusa. O sytuacji w czasach stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce mowa była na… Czytaj dalej »
Efekt koronawirusa: z bydgoskich ulic zniknęło tysiące samochodów
2020-03-16, 20:04Od północy z niedzieli na poniedziałek (15 - 16.03.), przez 12 godzin, po mieście jeździło mniej samochodów, niż w tym samym okresie w poniedziałek tydzień temu, gdy jeszcze nie obowiązywały ograniczenia - policzył ZDMiKP Byd… Czytaj dalej »
Złączeni internetowo, wspierają wzorcowo. "Ręka" wyszła z sieci i niesie pomoc
2020-03-16, 18:51Torunianie dołączyli do ogólnopolskiej facebookowej grupy Widzialna Ręka. - Ideą akcji jest wzajemna pomoc między innymi osobom starszym i objętym kwarantanną - wyjaśnia Liliana Piskorska, założycielka lokalnej grupy pomocy. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590