Po specjalnej sesji sejmiku w Toruniu: region w epidemiologicznej gotowości
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odpowiadał na pytania radnych województwa. Temat: koronawirus. Mówił, że szpitale są przygotowane na przyjęcie zakażonych pacjentów. Zapewnił, że na razie nie powinno być problemów z maseczkami czy jednorazowymi fartuchami.
Marszałek Województwa Piotr Całbecki mówił przed sesją, że zostały podjęte czynności, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
- Przewozom regionalnym zaleciliśmy stosowanie codziennej dezynfekcji wszystkich pojazdów. W przypadku portu lotniczego stosujemy procedury sztab zarządzania kryzysowego krajowego. Placówki edukacyjne: tutaj zalecamy w przypadku prowadzonych internatów, jak najrzadsze kontakty zewnętrzne, a jeśli chodzi o instytucje kultury, są zalecane szczególne warunki epidemiologiczne: to znaczy codzienna dezynfekcja.
Samorząd województwa nie planuję przekazywania dodatkowych środków dla szpitali, ze względu na to, że takie pieniądze będą sygnowane z puli rządowej na zakup odpowiedniego sprzętu, którym będą doposażone oddziały, na które mogą trafić pacjenci w stanie krytycznym czy ciężkim. Na taką okoliczność musimy już dzisiaj się przygotowywać. Wiadomo, że respiratorów jest za mało, żeby zabezpieczyć sytuację, w której okaże się że mamy zachorowania lawinowe. Wiemy, że są przygotowane zakupy, ale to są już kompetencje i jurysdykcja pana wojewody.
Sekretarz województwa, Marek Smoczyk dodaje, że urząd zaapelował do pracowników podległych sobie jednostek, o nie przychodzenie do pracy osób chorych.
- Osoba, która jest chora, nie powinno się kontaktować tylko dlatego, że tworzy zagrożenie, ale przede wszystkim dlatego, że jej organizm jest słabszy i bardziej podatny na wszelkiego rodzaju inne zagrożenia. Takie informacje dla pracowników zostały przekazane. (...)
Podczas sesji zaplanowany był też punkt dotyczący kolei w regionie. Ta dyskusja odbędzie się jednak w późniejszym terminie.
Warto wiedzieć: w regionie funkcjonują dwie lecznice chorób zakaźnych, w Bydgoszczy i Toruniu; oddział zakaźny posiada również szpital powiatowy w Świeciu. Są gotowe do przyjęcia pacjentów z koronawirusem, w każdej chwili mogą przyjąć kilkudziesięciu chorych w odpowiednim, gwarantującym bezpieczeństwo, reżimie sanitarnym. Gdyby jednak epidemia się rozwinęła, przygotowane są łóżka w innych placówkach w całym regionie – łącznie kilka tysięcy. Kierownictwa tych placówek są w stałym kontakcie z wojewódzkim sztabem kryzysowym.
Więcej w materiale Adriany Andrzejewskiej - Kuras
Zobacz także
Dłuższe autobusy i tramwaje, więcej kursów. Po interwencji Polskiego Radia PiK
2020-03-18, 20:48Po licznych skargach naszych Słuchaczy, związanych ze zmniejszeniem intensywności kursowania komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, Zarząd Dróg wprowadził korekty. Czytaj dalej »
Urzędnicy na kwarantannie, maseczki od zakładów opatrunkowych. Raport z Torunia
2020-03-18, 19:42Jeden z pracowników toruńskiego urzędu czeka na wynik testu na obecność koronawirusa. Do czasu wyjaśnienia sprawy ponad 20 osób z wydziału środowiska i ekologi oraz biura ogrodnika miejskiego zostało oddelegowanych do pracy zd… Czytaj dalej »
Bydgoscy ratownicy apelują o pomoc do firm, a toruńscy – do pacjentów
2020-03-18, 19:03Półmaski twarzowe z filtrem i kombinezony z atestami - o to prosi bydgoskie pogotowie ratunkowe firmy, które mogłyby je wspomóc. Z kolei toruńscy ratownicy zwracają się z apelem do pacjentów, by przekazywali dyspozytorom pełne i… Czytaj dalej »
Wojewoda: Liczymy na firmy, które zaczynają produkcję środków ochrony [rozmowa]
2020-03-18, 17:33- Przed epidemią koronawirusa 60 proc. produkcji środków ochrony miała miejsce w Chinach, stąd też teraz problem z zaopatrzeniem szpitali. Liczymy jednak, że produkcja, która w tej chwili rusza spowoduje, że zapasy będą uzupełniane… Czytaj dalej »
Premier: Powstał pakiet antykryzysowy dla firm i pracowników
2020-03-18, 16:31- Potrzebne jest wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników. Pakiet antykryzysowy musi być kompleksowy, w zasadzie już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany - powiedział prezydent Andrzej… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590