Po specjalnej sesji sejmiku w Toruniu: region w epidemiologicznej gotowości
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odpowiadał na pytania radnych województwa. Temat: koronawirus. Mówił, że szpitale są przygotowane na przyjęcie zakażonych pacjentów. Zapewnił, że na razie nie powinno być problemów z maseczkami czy jednorazowymi fartuchami.
Marszałek Województwa Piotr Całbecki mówił przed sesją, że zostały podjęte czynności, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
- Przewozom regionalnym zaleciliśmy stosowanie codziennej dezynfekcji wszystkich pojazdów. W przypadku portu lotniczego stosujemy procedury sztab zarządzania kryzysowego krajowego. Placówki edukacyjne: tutaj zalecamy w przypadku prowadzonych internatów, jak najrzadsze kontakty zewnętrzne, a jeśli chodzi o instytucje kultury, są zalecane szczególne warunki epidemiologiczne: to znaczy codzienna dezynfekcja.
Samorząd województwa nie planuję przekazywania dodatkowych środków dla szpitali, ze względu na to, że takie pieniądze będą sygnowane z puli rządowej na zakup odpowiedniego sprzętu, którym będą doposażone oddziały, na które mogą trafić pacjenci w stanie krytycznym czy ciężkim. Na taką okoliczność musimy już dzisiaj się przygotowywać. Wiadomo, że respiratorów jest za mało, żeby zabezpieczyć sytuację, w której okaże się że mamy zachorowania lawinowe. Wiemy, że są przygotowane zakupy, ale to są już kompetencje i jurysdykcja pana wojewody.
Sekretarz województwa, Marek Smoczyk dodaje, że urząd zaapelował do pracowników podległych sobie jednostek, o nie przychodzenie do pracy osób chorych.
- Osoba, która jest chora, nie powinno się kontaktować tylko dlatego, że tworzy zagrożenie, ale przede wszystkim dlatego, że jej organizm jest słabszy i bardziej podatny na wszelkiego rodzaju inne zagrożenia. Takie informacje dla pracowników zostały przekazane. (...)
Podczas sesji zaplanowany był też punkt dotyczący kolei w regionie. Ta dyskusja odbędzie się jednak w późniejszym terminie.
Warto wiedzieć: w regionie funkcjonują dwie lecznice chorób zakaźnych, w Bydgoszczy i Toruniu; oddział zakaźny posiada również szpital powiatowy w Świeciu. Są gotowe do przyjęcia pacjentów z koronawirusem, w każdej chwili mogą przyjąć kilkudziesięciu chorych w odpowiednim, gwarantującym bezpieczeństwo, reżimie sanitarnym. Gdyby jednak epidemia się rozwinęła, przygotowane są łóżka w innych placówkach w całym regionie – łącznie kilka tysięcy. Kierownictwa tych placówek są w stałym kontakcie z wojewódzkim sztabem kryzysowym.
Więcej w materiale Adriany Andrzejewskiej - Kuras
Zobacz także

Dwoje młodych ludzi to kolejne osoby z koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem
2020-03-25, 14:07Dwudziesta trzecia i dwudziesta czwarta osoba zakażona to kobieta i mężczyzna w młodym wieku. Ich stan jest dobry. Czytaj dalej »

W południe biły dzwony na modlitwę Anioł Pański z papieżem, w intencji całego świata!
2020-03-25, 11:5925 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, papież Franciszek apeluje, by o godz. 12.00 chrześcijanie wszystkich wyznań zjednoczyli się w modlitwie „Ojcze nasz”. Będą biły dzwony! Czytaj dalej »

Interwencja marszałka w sprawie chorych dzieci oddzielonych od rodziców
2020-03-25, 10:02- Wyjątkowa sytuacja wymaga podejmowania decyzji, które czasem trudno zaakceptować - mówił marszałek Piotr Całbecki w porannej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK. Chodzi o głośny na całą Polskę całkowity zakaz przebywania rodzica… Czytaj dalej »

Więcej kursów, dłuższe tramwaje i autobusy. Prośba do pasażerów: liczcie się!
2020-03-25, 08:42Jednym autobusem lub tramwajem może jednocześnie podróżować nie więcej pasażerów, niż połowa miejsc siedzących. Ma to służyć ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Czytaj dalej »

Zamiast kostiumów, maski ochronne – Teatr Polski w Bydgoszczy dołącza do akcji
2020-03-24, 20:32Na co dzień tworzą kostiumy na scenę, dziś szyją maseczki ochronne - Teatr Polski w Bydgoszczy przyłącza się do akcji „Bydgoszcz szyje maski dla medyków”. Ponad 100 maseczek wykonanych przez krawcowe bydgoskiego teatru trafi do… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590