Jak pandemia zmieniła świat? To temat konferencji WelScience in Bydgoszcz
„Covid. Doświadczenie społeczne"- pod takim hasłem Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca" w najbliższy czwartek i piątek (13-14 października) organizuje konferencję WelScience in Bydgoszcz. To wydarzenie na wzór toruńskiego forum gospodarczego „Welconomy".
- Ta konferencja ma na celu pokazanie, że po pierwsze epidemia trwa, pandemia trwa, w każdej chwili może pojawić się jakiś wariat bardziej agresywny, i jeszcze bardziej zakaźny - mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.
- I po drugie: chcemy podkreślić, że musimy być przygotowani na to, że biologia nie lubi pustki. Skończy się SARS-CoV-2, bo kiedy się skończy, będzie z nami w naszym społeczeństwie, ale już nie będzie miał takiego wymiaru pandemicznego, będzie podobny do wirusa grypy, ale w każdej chwili może pojawić się nowy patogen, który również może być zagrożeniem. I to ma właśnie nas nauczyć, żebyśmy mieli opanowane pewne schematy zachowań, nie tylko na szczeblu ochrony zdrowia, ale również na szczeblu gospodarczym, państwowym, i żebyśmy mogli w każdej chwili te mechanizmy uruchomić.
Jak podkreśla dr Rajewski, konferencja jest adresowana nie tylko do lekarzy, czy do specjalistów z dziedziny ochrony zdrowia, ale po prostu do wszystkich.
- To spotkanie jest dla państwa, dla społeczeństwa, żeby pokazać, jak wspólnie, bo rzeczywiście wspólnie walczyliśmy z tą pandemią, i jak wspólnie możemy doprowadzić do jej zakończenia (...)- mówi dr Rajewski.
Organizatorem dwudniowego spotkania pod hasłem „Covid. Doświadczenie społeczne" jest Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca", które co roku organizuje w Toruniu forum gospodarcze Welconomy. Konferencja WelScience in Bydgoszcz odbędzie się 13 i 14 października w bydgoskiej Operze Nova. Udział jest bezpłatny, ale trzeba się zarejestrować na stronie www.welconomy.pl
Partnerem strategicznym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jednym z patronów medialnych - Polskie Radio PiK
Zobacz także
Dr Rajewski: Małpią ospą trudniej się zarazić niż koronawirusem [Rozmowa Dnia]
2024-09-03, 09:01- Grypa jest groźna dla wszystkich - mówił w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Czytaj dalej »
Rośnie liczba zachorowań na Covid-19, również w regionie. Maseczki wrócą na twarze?
2024-08-22, 07:51Główny Inspektor Sanitarny ma wydać zalecenie używania maseczek w przestrzeni publicznej. Jest to efekt dużego wzrostu zachorowań na Covid 19 w Polsce. Jak sytuacja wygląda w regionie? Czytaj dalej »
Okres zimowo-wiosenny napędza zachorowania. Jak wyglądał 2023 rok pod kątem koronawirusa?
2024-01-01, 14:44Ponad 18 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w minionym, 2023 roku w naszym regionie. Rekordowym miesiącem pod względem liczby pozytywnych testów był marzec. Czytaj dalej »
Wdarł się do szpitala, chciał udowodnić, że pandemia to fikcja. Jaki wyrok?
2022-09-08, 09:15W toruńskim Sądzie Rejonowym ma zapaść w czwartek (8 września) wyrok w sprawie Bartosza T. pseudonim „Suweren”. Mężczyzna w marcu ubiegłego roku wtargnął do szpitala miejskiego w Toruniu ze smartfonem, by udowodnić w mediach… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590