Zwroty za wycieczki wykupione przed pandemią na przełomie września i października
- Mam nadzieję, że na przełomie września i października firmy turystyczne będą mogły zwracać środki turystom, którzy wykupili wycieczki przed pandemią - powiedziała w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Chodzi, jak mówiła dziennikarzom wicepremier Emilewicz, o Turystyczny Fundusz Zwrotów, który ma wesprzeć branżę turystyczną. - Ten Fundusz został przyjęty przez Sejm. Mamy nadzieję, że Senat będzie bardzo szybko procedował, tak że firmy turystyczne będą mogły zwracać środki turystom, klientom, którzy zakupili wycieczki jeszcze przed pandemią. Mamy nadzieję, że to nastąpi na przełomie września i października - mówiła Emilewicz. Zapewniła: - Jesteśmy do tego przygotowani technicznie.
Minister zaznaczyła, że największe spadki w sektorze turystycznym w II kwartale tego roku dotyczą „szerokorozumianej branży gwarantującej bazę noclegową w Polsce, branży gastronomicznej". - Rząd niemiecki już teraz udziela wsparcia firmom turystycznym, udzielającym zwrotów na podobnych zasadach; to podobne rozwiązanie, jak to, które my przyjęliśmy w naszej ustawie - mówiła.
W połowie sierpnia Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która ma wprowadzić kolejne rozwiązania mające pomóc turystyce w dobie koronawirusa. Jej najważniejszy element to kwestia rekompensat za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne. Zgodnie z nowymi przepisami, organizator turystyki za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie mógł złożyć do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego(UFG) wniosek o udzielenie wypłaty. Będzie on musiał do wniosku dołączyć wykaz umów, od których odstąpili klienci. Z ustawy wynika również, że wniosek do UFG będzie składał też podróżny, który ubiega się o rekompensatę.
Według nowych rozwiązań UFG po otrzymaniu wniosków od organizatora turystyki oraz podróżnego będzie je weryfikował, a następnie dokonywał wypłat na rzecz podróżnych. Taka weryfikacja ma trwać maksymalnie do czterech miesięcy, a rekompensaty mają być wypłacane w ciągu 14 dni od jej zakończenia.
Zobacz także
Ministerstwo Zdrowia: 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 84
2020-03-14, 09:33Odnotowano 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie badania laboratoryjnie dały dotąd pozytywny wynik u 84 osób, dwie z nich zmarły. Czytaj dalej »
Stan zagrożenia epidemicznego. Co to znaczy w praktyce?
2020-03-14, 05:53Rozporządzenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Czytaj dalej »
W Polsce łącznie 68 przypadków zarażenia koronawirusem i jeden zgon
2020-03-13, 13:56W Polsce potwierdzono cztery kolejne przypadki zarażenia koronawirusem, w związku z tym liczba chorych wzrosła do 68. Jedna osoba zmarła - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Nie żyje 57-letnia pacjentka z Poznania
2020-03-12, 12:27W czwartek zmarła 57-letnia kobieta zarażona koronawirusem - poinformował na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski. Czytaj dalej »
Ministerstwo Zdrowia: 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie 46
2020-03-12, 10:15W Polsce potwierdzono 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie chorych jest 46 osób - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590