Restauracje, bary i kawiarnie znowu otwarte! Tęsknimy za normalnością [wideo]
Od poniedziałku restauracje i kawiarnie są znowu otwarte dla klientów. Muszą jednak wprowadzić zasadę 1,5 m odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego. W lokalach można korzystać tylko z jednorazowych sztućców, schowane mają być wszelkie dodatki jak cukier, serwetki, wazoniki, ect.
Od 18 maja br. bary, kawiarnie i restauracje są otwarte, w związku z tym Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i przedstawicielami branży gastronomicznej, przygotowało wytyczne do funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii.
Wskazano w nich, że usługi gastronomiczne – przy zachowaniu określonych ograniczeń i obostrzeń dot. bezpieczeństwa i higieny pracy – mogą być świadczone w kawiarniach, restauracjach i strefach gastronomicznych (food court), zarówno na miejscu jak i na wynos. Według zaleceń resortu, właściciel restauracji powinien stworzyć takie warunki pracy, by gwarantowały one zachowanie bezpiecznych odległości między pracownikami. Tam gdzie to możliwe, do komunikacji wykorzystywane mają być telefony komórkowe i internet.
Właściciele lokali muszą zadbać o zachowanie bezpiecznych odległości i środków higieny dla gości oraz regularnie dezynfekować powierzchnie w restauracjach i kawiarniach z miejscami do siedzenia. Osoby stojące w kolejce powinny zachować 2-metrowy dystans. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu. Dozowniki z płynem do dezynfekcji mają się znajdować w obszarze sali jadalnej (przy punktach składania zamówień/ kasowych) oraz przy wyjściu z toalet - czytamy w wytycznych.
Do właścicieli lokali gastronomicznych należy też ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości, która w danym momencie w nim przebywa. Natomiast kucharze i kelnerzy powinni nosić maseczki oraz rękawiczki. Po wyjściu gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane. Według wytycznych, odległość od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego stolika powinna wynosić 1,5 m lub 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika).
Resort rozwoju podkreśla, że stopniowy powrót do normalności nie zwalnia ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. W związku z czym przypomina o zachowaniu 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej, obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia się ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantannie i izolacji dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.
Zobacz także
KWARANTANNA NARODOWA od 28 grudnia. Godzina policyjna w sylwestra
2020-12-17, 15:40W czwartek (17.12.) na konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa. Zmiany obowiązują od 28 grudnia do 17 stycznia i dotkną hotele, galerie handlowe, stoki narciarskie… Czytaj dalej »
Infolinia Narodowego Programu Szczepień: teraz informacja, potem zapisy
2020-12-16, 17:50989 to numer bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W środę oficjalnie rozpoczęła swoje działanie. Czytaj dalej »
Większość gmin ma punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia
2020-12-16, 15:19- W piątek rano uruchomimy drugi etap naboru podmiotów leczniczych do narodowego programu szczepień. Już teraz wiemy, że ponad 80 proc. gmin ma zarejestrowane punkty medyczne - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Czytaj dalej »
Premier: Rada Ministrów przyjęła dziś Narodowy Program Szczepień
2020-12-15, 12:50- Mamy zakontraktowanych 60 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19 od sześciu dostawców - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki informując jednocześnie, że Rada Ministrów przyjęła właśnie Narodowy Program Szczepień. Czytaj dalej »
Prawie 7 tys. nowych zakażeń w Polsce. Kujawsko-Pomorskie na drugim miejscu
2020-12-15, 10:41Nasz region znowu w czołówce, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń koronawirusem. W całej Polsce zachorowało prawie 7 tysięcy nowych osób, a zmarło 349. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590