Galerie handlowe otwarte od poniedziałku. Ale zakupy inne, niż dotychczas
Zachowywanie dystansu, dbałość o higienę i dezynfekcję sprzętu, zakaz spożywania żywności na terenie galerii – m.in. takie wytyczne przygotował resort rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dla galerii i centrów handlowych, które zostaną otwarte 4 maja.
W związku z kolejnym etapem odmrażania gospodarki MR we współpracy z GIS i przedstawicielami zainteresowanych środowisk opracowało rekomendacje dla poszczególnych branż, w tym dla galerii i centrów handlowych oraz znajdujących się w nich stref gastronomicznych.
Kina, siłownie, place zabaw nadal nieczynne
Jak przypomniano w komunikacie, na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych działalność gospodarczą mogą prowadzić wszystkie sklepy z wyłączeniem: stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), stref gier, kin oraz wysp handlowych.
Wytyczne sugerują organizację stanowisk pracy w sklepach z zachowaniem 2-metrowej odległości między pracownikami i klientami galerii. Rekomendowana jest także organizacja pracy pracowników z uwzględnieniem systemu zmianowego i rotacyjnego oraz niezbędnej rezerwy kadrowej, na wypadek wzrostu ryzyka epidemicznego.
- Należy ograniczyć do niezbędnego minimum spotkania i narady wewnętrzne. Spotkania powinny być prowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości między osobami (minimum 2 m). W miarę możliwości lepiej wybierać kontakt telefoniczny i/lub mailowy - czytamy.
Maseczki do kupienia na miejscu
Zgodnie z rekomendacjami klienci powinni też mieć możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie znajdującym się na terenie obiektu handlowego lub w punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu, ewentualnie w automacie do zakupu maseczek.
Jak podało MR, właściciele sklepów znajdujących się na terenie galerii lub centrów handlowych są zobligowani do zainstalowania możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach - również do placówek wewnątrz - a także w toaletach i przy kasach. "Natomiast klienci mają obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych zapewnionych przez operatora danego sklepu" - dodano.
Jedzenie tylko na wynos
Wedle wytycznych, na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych należy stworzyć wydzielone strefy gastronomiczne z widoczną, fizyczną barierą oddzielającą. "W każdej strefie na jedną osobę powinno przypadać min. 15 m kw. Osoby stojące w kolejce powinny stać w 2-metrowych odstępach. W utrzymaniu odpowiedniego dystansu powinny im pomóc umieszczone w widocznych miejscach wskazówki (naklejki na podłodze lub stojące znaki)" - uściślono.
Resort rozwoju poinformował też, że od 4 maja, czyli od momentu otwarcia galerii i centrów handlowych w ramach odmrażania gospodarki, w strefie gastronomicznej będzie można kupować żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. "Dania nie mogą być spożywane na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy" - podkreślono w komunikacie.
Wytyczne regulują także zasady parkowania. Zgodnie z nimi klienci są zobligowani do parkowania na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości do zachowania dystansu przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów. "Z codziennego użytku pozostają wyłączone wszelkiego rodzaju fontanny, place zabaw i kąciki zabaw. Nie wolno również korzystać z szatni, przechowalni ubrań i przedmiotów" - napisano.
Więcej informacji o wytycznych dla poszczególnych branż można uzyskać pod adresem: https://www.gov.pl/web/rozwoj/wytyczne-dla-branz
Zobacz także
GIS o epidemii: Przed nami trudne czasy, manifestacje antycovidowe to niegodziwość
2020-10-11, 11:40- Czekają nas trudne tygodnie - powiedział w niedzielę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas o prognozowanym rozwoju epidemii. - Wszystko zależy od nas - dodał podkreślając wagę stosowania się do obostrzeń, które są według… Czytaj dalej »
Resort zdrowia: 4178 nowych zakażeń. W Kujawsko-Pomorskiem - 136
2020-10-11, 10:37- Mamy 4178 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w niedzielę (11 października). W naszym regionie zachorowało 136 osób. Czytaj dalej »
Koronawirus: w kraju już 4280 zakażeń, 311 w regionie. Zmarło 76 osób
2020-10-08, 10:57Mazowieckie, małopolskie i wielkopolskie z największą liczba zakażeń Covid-19. W regionie mamy 311 zakażeń i dwa zgony - to dane z raportu Ministerstwa Zdrowia z 8 października. Czytaj dalej »
Już 3003 zakażeń w Polsce! Zmarło 75 osób, w tym dziewięć w naszym regionie
2020-10-07, 10:52- Mamy 3003 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia w środę (7 października). W Kujawsko-Pomorskiem zachorowały 184 osoby. Czytaj dalej »
229 nowych zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem. Pierwszy raz najwięcej w Polsce!
2020-10-04, 10:46- Mamy 1934 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w niedzielę (4 października). Najwięcej zakażonych jest w Kujawsko-Pomorskiem - aż 229 osób. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590