Zdalna nauka dla studentów rekomendowana do końca roku akademickiego
- Zasadna jest kontynuacja zajęć w trybie zdalnym i rozwaga w podejmowaniu decyzji o znoszeniu zasad bezpieczeństwa - napisano w zaktualizowanych rekomendacjach dla uczelni, które opublikowało w piątek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
To zbiór zaleceń oraz wskazówek pomocnych przy tworzeniu wewnętrznych procedur na uczelniach. - Przedstawione wytyczne zostały uzgodnione z Głównym Inspektoratem Sanitarnym - informuje na swojej stronie internetowej resort nauki. - Apelujemy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o znoszeniu zasad bezpieczeństwa, albowiem ich przestrzeganie odegrało nieocenioną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w środowisku akademickim, a jego skuteczne powstrzymanie warunkuje powrót do w pełni bezpiecznego i nieskrępowanego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki - napisano w opublikowanym dokumencie.
Zwrócono w nim też uwagę na to, że z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego studentów, doktorantów i pracowników zasadna jest kontynuacja zajęć w trybie zdalnym we wszystkich tych przypadkach, gdy nie wymagają one fizycznej obecności w obiektach uczelni, wykorzystywania znajdującej się tam aparatury i wyposażenia. Wskazano, że w przypadku konieczności realizacji zajęć w formie bezpośredniej należy zadbać o takie rozwiązania organizacyjne, które zminimalizują ryzyko zakażenia koronawirusem.
Autorzy rekomendacji zalecają również przeprowadzenie rekrutacji na studia lub do szkoły doktorskiej w formie elektronicznej, o ile pozwalają na to systemy i platformy rekrutacyjne uczelni. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby COVID-19 zaleca się też organizowanie wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, integracyjnych i naukowców w sposób zdalny. Zaznaczono, że opublikowane wytyczne nie stanowią obowiązków do realizacji przez uczelnie i inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki. - Nie stanowią również podstawy do kreowania roszczeń o pokrycie kosztów ich wdrożenia. Zalecenia i wskazówki zawarte w niniejszym dokumencie powinny być pomocne jako punkt wyjścia do tworzenia wewnętrznych procedur - napisano.
W rekomendacjach napisano, że bezpieczeństwo ludzi powinno być traktowane jako priorytet - dlatego należy zmniejszyć liczebność grup i dopasować je do pojemności sal. Należy też wprowadzić takie zmiany w planie zajęć, które nie pozwolą na kumulację zajęć wymagających bezpośredniej obecności.
"Środowiskowe wytyczne dotyczące działalności uczelni w roku akademickim 2020/21 w związku ze stanem epidemii w Polsce" znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/srodowiskowe-wytyczne-dotyczace-dzialalnosci-uczelni-w-roku-akademickim-20202021.
Zobacz także

Jak sobie radzić w czasie epidemii? NFZ oferuje wsparcie psychologiczne [plan emisji]
2020-03-31, 13:58Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował serię internetowych podcastów dotyczących tego, jak radzić sobie m.in. z lękiem, niekontrolowanymi emocjami czy konfliktami rodzinnymi w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem - poinformował… Czytaj dalej »

Dużo nowych zakazów w Polsce! Premier: Konieczne, by opanować epidemię
2020-03-31, 12:32Sklepy w godz. 10.00-12.00 otwarte tylko dla seniorów, zamknięte wszystkie punkty usługowe i hotele, osoby poniżej 18 roku życia w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą - te i wiele innych obostrzeń wprowadził we wtorek (31… Czytaj dalej »

„UE podczas pandemii nie ma". Magdalena Ogórek rozmawia z europosłem Czarneckim
2020-03-31, 11:40- Unia Europejska w czasach epidemii abdykowała - mówił Ryszard Czarnecki w dzisiejszej „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK. Z europosłem rozmawiała Magdalena Ogórek. Czytaj dalej »

Ministerstwo Zdrowia: 77 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce
2020-03-31, 08:44Mamy 77 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »

Ministerstwo Zdrowia: 71 nowych chorych z koronawirusem, zmarło kolejne pięć osób
2020-03-30, 20:15- Mamy 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci pięciu kolejnych osób - informuje Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590