Zdalna nauka dla studentów rekomendowana do końca roku akademickiego
- Zasadna jest kontynuacja zajęć w trybie zdalnym i rozwaga w podejmowaniu decyzji o znoszeniu zasad bezpieczeństwa - napisano w zaktualizowanych rekomendacjach dla uczelni, które opublikowało w piątek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
To zbiór zaleceń oraz wskazówek pomocnych przy tworzeniu wewnętrznych procedur na uczelniach. - Przedstawione wytyczne zostały uzgodnione z Głównym Inspektoratem Sanitarnym - informuje na swojej stronie internetowej resort nauki. - Apelujemy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o znoszeniu zasad bezpieczeństwa, albowiem ich przestrzeganie odegrało nieocenioną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w środowisku akademickim, a jego skuteczne powstrzymanie warunkuje powrót do w pełni bezpiecznego i nieskrępowanego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki - napisano w opublikowanym dokumencie.
Zwrócono w nim też uwagę na to, że z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego studentów, doktorantów i pracowników zasadna jest kontynuacja zajęć w trybie zdalnym we wszystkich tych przypadkach, gdy nie wymagają one fizycznej obecności w obiektach uczelni, wykorzystywania znajdującej się tam aparatury i wyposażenia. Wskazano, że w przypadku konieczności realizacji zajęć w formie bezpośredniej należy zadbać o takie rozwiązania organizacyjne, które zminimalizują ryzyko zakażenia koronawirusem.
Autorzy rekomendacji zalecają również przeprowadzenie rekrutacji na studia lub do szkoły doktorskiej w formie elektronicznej, o ile pozwalają na to systemy i platformy rekrutacyjne uczelni. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby COVID-19 zaleca się też organizowanie wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, integracyjnych i naukowców w sposób zdalny. Zaznaczono, że opublikowane wytyczne nie stanowią obowiązków do realizacji przez uczelnie i inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki. - Nie stanowią również podstawy do kreowania roszczeń o pokrycie kosztów ich wdrożenia. Zalecenia i wskazówki zawarte w niniejszym dokumencie powinny być pomocne jako punkt wyjścia do tworzenia wewnętrznych procedur - napisano.
W rekomendacjach napisano, że bezpieczeństwo ludzi powinno być traktowane jako priorytet - dlatego należy zmniejszyć liczebność grup i dopasować je do pojemności sal. Należy też wprowadzić takie zmiany w planie zajęć, które nie pozwolą na kumulację zajęć wymagających bezpośredniej obecności.
"Środowiskowe wytyczne dotyczące działalności uczelni w roku akademickim 2020/21 w związku ze stanem epidemii w Polsce" znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/srodowiskowe-wytyczne-dotyczace-dzialalnosci-uczelni-w-roku-akademickim-20202021.
Zobacz także
Premier: Szczepionka darmowa i dobrowolna, zamówiliśmy już 45 mln dawek
2020-12-02, 13:38- Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki, jesteśmy gotowi na podpisanie kolejnych umów. Pracujemy nad logistyką szczepień - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji. W piątek NFZ ogłosi kryteria… Czytaj dalej »
Nasz region czwarty w liczbie zakażonych. W całym kraju zmarło 609 osób
2020-12-02, 10:36- Mamy 13 855 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia w środę (2 grudnia). W Kujawsko-Pomorskiem zachorowało 1240 nowych osób. Czytaj dalej »
Minister zdrowia: Pierwsze dostawy szczepionek na przełomie stycznia i lutego
2020-12-02, 09:59- Najpierw medycy, potem seniorzy - te grupy w pierwszej kolejności zostaną zaszczepione - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. - Myślę, że pierwsze dostawy szczepionek na koronawirusa będą na przełomie stycznia i lutego… Czytaj dalej »
Program domowej opieki nad chorymi na COVID-19. Żeby zgonów było mniej
2020-11-30, 15:18Zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów za pomocą pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare ma na celu program Domowej Opieki Medycznej, przedstawiony w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
Resort zdrowia: 16 687 nowych zakażeń, 1207 w Kujawsko-Pomorskiem
2020-11-26, 10:44- Mamy 16 687 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (26 listopada). Zmarło 580 osób. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590