Po 18 stycznia dzieci wrócą do szkół? Minister edukacji: Bardzo w to wierzę
Minister edukacji Przemysław Czarnek wyraził wiarę, że „po 18 stycznia dzieci będą wracać do nauczania stacjonarnego. - Jest absolutnie konieczne dla nich, dla wszystkich rodziców, dla całej Polski i całej gospodarki - mówił.
- Jestem przekonany, że taka jest intencja również całej rady medycznej, która podpowiedziała rozwiązania, żeby ferie zimowe skumulować w jednym terminie i przesunąć bliżej świąt Bożego Narodzenia, żeby przez te niecałe 2 miesiące dzieci nie chodziły do szkół i przez to ograniczyć też mobilność społeczeństwa i doprowadzić do jeszcze większego radykalnego spadku zachorowań - mówił Czarnek w Polskim Radiu 24.
Wtedy - przekonywał - „pojawi się płaszczyzna i możliwość powrotu do nauczania stacjonarnego". - Bez tego edukacja jest ograniczona, choćbyśmy stworzyli najlepsze warunki do nauki zdalnej, a milion złotych w ciągu zaledwie kilku miesięcy to ogromnie dużo środków, do tego, żeby taką naukę uefektywnić, to i tak nie zastąpi ona nigdy nauczania stacjonarnego - mówił minister.
Zaznaczył jednocześnie, że wszystko zależy od rozwoju pandemii. - Pewnie powrót do szkół będzie stopniowy, jeśli będzie taka konieczność, żeby jeszcze utrzymać reżim, obostrzenia i hamować mobilność społeczeństwa. Najpierw pewnie będą wracać roczniki najmłodsze, dla których nauka zdalna jest najmniej efektywna, a więc klasy 1-3 szkoły podstawowej i pewnie te roczniki, które są najbardziej w potrzebie, czyli 8-klasiści, maturzyści i uczniowie w najwyższych programowo klasach szkół zawodowych.
W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach będzie przedłużone do 23 grudnia. Następnie między 23 grudnia a 4 stycznia w szkołach jest przerwa świąteczna, a po niej mają być ferie zimowe w jednym terminie dla uczniów w całym kraju - od 4 do 17 stycznia.
Zobacz także
Niedzielna Msza św. dla tych, którzy zostają w domu [godziny transmisji]
2020-03-21, 17:10Transmisje mszy św., modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustania pandemii oraz internetowe rekolekcje - to niektóre z inicjatyw podejmowanych przez Kościół w związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce… Czytaj dalej »
Prezydent: Dopłata do pensji pracowników, zwolnienie z płacenia składek ZUS
2020-03-21, 16:01- Państwo dopłaci do pensji pracowników - do 40 proc. średniego wynagrodzenia - firmom, które utrzymają miejsca pracy. Zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli… Czytaj dalej »
Możliwe ograniczenie przemieszczania i kierowanie do pracy. Co oznacza stan epidemii?
2020-03-21, 09:56Wprowadzenie stanu epidemii pozwala na szereg ograniczeń - m.in.: wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w innych, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania pewnych towarów, kierowanie do… Czytaj dalej »
Ministerstwo Zdrowia: liczba zarażonych wzrosła do 425, pięć osób zmarło
2020-03-20, 20:44Koronawirusa wykryto u kolejnych 47 osób - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W wyniku COVID-19 umarło 5 pacjentów. Czytaj dalej »
Stan epidemii w Polsce! Bez lekcji do Wielkanocy, 30 tys. za złamanie kwarantanny
2020-03-20, 19:12- Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590