Premier: jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia - ogłosimy je za dwa, trzy dni
- Idziemy drogą środka i jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia, to ogłosimy je za dwa, trzy dni i będą one tak skonstruowane, by ogromna część naszej gospodarki w jak najmniejszym stopniu ucierpiała - mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w magazynach jest jeszcze ponad 2 tys. respiratorów.
Szef rządu mówił, że druga fala epidemii jest „gigantycznym wyzwaniem", także dla Polski. Zapewniał, że przy ewentualnym dużym przyroście zakażeń koronawirusem za dwa, trzy lub cztery tygodnie, gdyby się „ziścił czarny, niedobry scenariusz", Polska będzie gotowa ze szpitalami tymczasowymi. - Ale w międzyczasie realizujemy pełną organizację od strony operacyjnej, dodatkowych łóżek w szpitalach podlegających MON, MSWiA i MZ i także w różnych szpitalach powiatowych, w których dochodzi do zmian operacyjnych, organizacyjnych, po to właśnie, by nie zabrakło miejsc na leczenie pacjentów, którzy zachorowali na Covid-19 - powiedział Morawiecki.
Ochrona zdrowia i ochrona miejsc pracy
Zaznaczył zarazem, że zdaje sobie sprawę z tego, że są niepokoje dotyczące stanu gospodarki. - Obrona miejsc pracy i możliwości świadczenia pracy dla przedsiębiorców jest fundamentalnym warunkiem powodzenia walki z epidemią. Ochrona zdrowia i ochrona miejsc pracy, obrona naszych przedsiębiorców - to jest ta droga, którą obraliśmy - oświadczył premier.
Mówił, że obie skrajne postawy - tych, którzy proponują wprowadzenie całkowitego lockdownu oraz tych, którzy negują istnienie koronawirusa - są błędne. Apelował także do seniorów i wszystkich, którzy mogą zmniejszyć zakres kontaktów społecznych i np. świadczyć pracę w sposób zdalny - aby to zrobili. - Dokonywane są zakupy sprzętu specjalistycznego; w leczenie koronawirusa zaangażowanych jest około 600 respiratorów, prócz tego wolnych jest 810, a w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
Zapasy na kilka miesięcy
Na briefingu podczas wizyty w Składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Tomaszowie Mazowieckim szef rządu mówił, że szpitale - które są na pierwszej linii walki z koronawirusem - muszą mieć odpowiednie zaopatrzenie w sprzęt. - Dlatego Agencja Rezerw Materiałowych i inne agendy państwowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonały ogromnych zakupów sprzętów. Wśród tych zakupów znalazło się około pół miliarda rękawiczek, masek, kilkanaście milionów tych najbardziej zaawansowanych masek dla medyków: FFP2, FFP3 - zapasy na najbliższych parę miesięcy - wyliczał premier.
Jak mówił, jednocześnie dokonywane są zakupy bardziej specjalistycznego sprzętu, jak kardiomonitory czy respiratory. - Jeśli chodzi o respiratory, to dzisiaj w leczenie Covid-19 zaangażowanych jest około 600 respiratorów w odpowiednich miejscach w szpitalach. Prócz tego wolnych dzisiaj jest 810 respiratorów, ale tu, na magazynach w tym miejscu i w innych miejscach w Polsce jest ponad dwa tysiące respiratorów, które są dystrybuowane do szpitali - poinformował Morawiecki. Przekazał też, że tylko w zeszłym tygodniu z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych wyjechało 350 respiratorów i około 300 kardiomonitorów do blisko 100 szpitali.
Zobacz także

Minister zdrowia: do końca tygodnia będzie w kraju kilka tysięcy zakażonych
2020-03-30, 15:38- Jestem przekonany, że na koniec tygodnia będzie kilka tysięcy pacjentów z potwierdzonym wynikiem koronawirusa - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ocenił, że to dopiero początek epidemii w Polsce, a liczba… Czytaj dalej »

43 nowe przypadki koronawirusa w Polsce, zmarły cztery kolejne osoby
2020-03-30, 09:22Testy laboratoryjne potwierdziły 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie zakażenie wykryto u 1905 osób - poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa zmarły cztery kolejne osoby. Czytaj dalej »

Kraj: 91 nowych przypadków koronawirusa; kolejne dwie osoby zmarły
2020-03-29, 21:12Testy laboratoryjne potwierdziły 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły kolejne dwie osoby: 72-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach i 89-letni mężczyzna ze szpitala w Myślenicach; obaj mieli choroby współistniejące… Czytaj dalej »

Kraj: 54 nowe przypadki koronawirusa; zmarła kolejna osoba
2020-03-29, 15:10Testy laboratoryjne potwierdziły 54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie zakażenie wykryto u 1771 osób - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa zmarła 20. osoba - 82-letni pacjent szpitala w… Czytaj dalej »

79 nowych przypadków koronawirusa; zmarła kolejna osoba
2020-03-29, 09:42Testy laboratoryjne potwierdziły 79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w sumie zakażenie wykryto u 1717 osób - poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa zmarła 19. osoba - to 75-letni pacjent… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590