Premier: jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia - ogłosimy je za dwa, trzy dni
- Idziemy drogą środka i jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia, to ogłosimy je za dwa, trzy dni i będą one tak skonstruowane, by ogromna część naszej gospodarki w jak najmniejszym stopniu ucierpiała - mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w magazynach jest jeszcze ponad 2 tys. respiratorów.
Szef rządu mówił, że druga fala epidemii jest „gigantycznym wyzwaniem", także dla Polski. Zapewniał, że przy ewentualnym dużym przyroście zakażeń koronawirusem za dwa, trzy lub cztery tygodnie, gdyby się „ziścił czarny, niedobry scenariusz", Polska będzie gotowa ze szpitalami tymczasowymi. - Ale w międzyczasie realizujemy pełną organizację od strony operacyjnej, dodatkowych łóżek w szpitalach podlegających MON, MSWiA i MZ i także w różnych szpitalach powiatowych, w których dochodzi do zmian operacyjnych, organizacyjnych, po to właśnie, by nie zabrakło miejsc na leczenie pacjentów, którzy zachorowali na Covid-19 - powiedział Morawiecki.
Ochrona zdrowia i ochrona miejsc pracy
Zaznaczył zarazem, że zdaje sobie sprawę z tego, że są niepokoje dotyczące stanu gospodarki. - Obrona miejsc pracy i możliwości świadczenia pracy dla przedsiębiorców jest fundamentalnym warunkiem powodzenia walki z epidemią. Ochrona zdrowia i ochrona miejsc pracy, obrona naszych przedsiębiorców - to jest ta droga, którą obraliśmy - oświadczył premier.
Mówił, że obie skrajne postawy - tych, którzy proponują wprowadzenie całkowitego lockdownu oraz tych, którzy negują istnienie koronawirusa - są błędne. Apelował także do seniorów i wszystkich, którzy mogą zmniejszyć zakres kontaktów społecznych i np. świadczyć pracę w sposób zdalny - aby to zrobili. - Dokonywane są zakupy sprzętu specjalistycznego; w leczenie koronawirusa zaangażowanych jest około 600 respiratorów, prócz tego wolnych jest 810, a w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
Zapasy na kilka miesięcy
Na briefingu podczas wizyty w Składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Tomaszowie Mazowieckim szef rządu mówił, że szpitale - które są na pierwszej linii walki z koronawirusem - muszą mieć odpowiednie zaopatrzenie w sprzęt. - Dlatego Agencja Rezerw Materiałowych i inne agendy państwowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonały ogromnych zakupów sprzętów. Wśród tych zakupów znalazło się około pół miliarda rękawiczek, masek, kilkanaście milionów tych najbardziej zaawansowanych masek dla medyków: FFP2, FFP3 - zapasy na najbliższych parę miesięcy - wyliczał premier.
Jak mówił, jednocześnie dokonywane są zakupy bardziej specjalistycznego sprzętu, jak kardiomonitory czy respiratory. - Jeśli chodzi o respiratory, to dzisiaj w leczenie Covid-19 zaangażowanych jest około 600 respiratorów w odpowiednich miejscach w szpitalach. Prócz tego wolnych dzisiaj jest 810 respiratorów, ale tu, na magazynach w tym miejscu i w innych miejscach w Polsce jest ponad dwa tysiące respiratorów, które są dystrybuowane do szpitali - poinformował Morawiecki. Przekazał też, że tylko w zeszłym tygodniu z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych wyjechało 350 respiratorów i około 300 kardiomonitorów do blisko 100 szpitali.
Zobacz także
Bydgoska spółka Ciech rozpoczęła produkcję maseczek ochronnych
2020-12-07, 08:40Około 50 tys. maseczek ochronnych produkuje dziennie bydgoska spółka Ciech. Zapewniają ochronę podczas pandemii oraz przed zanieczyszczeniami powietrza - mogą być zabezpieczeniem przeciwpyłowym w budownictwie, górnictwie czy podczas… Czytaj dalej »
Szczepienia w każdej gminie. Nabór do narodowego programu już trwa
2020-12-04, 21:00Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór do narodowego programu szczepień przeciwko koronawirusowi. Fundusz do 11 grudnia 2020 r. zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu. Pierwszeństwo… Czytaj dalej »
Zdalna nauka dla studentów rekomendowana do końca roku akademickiego
2020-12-04, 19:18- Zasadna jest kontynuacja zajęć w trybie zdalnym i rozwaga w podejmowaniu decyzji o znoszeniu zasad bezpieczeństwa - napisano w zaktualizowanych rekomendacjach dla uczelni, które opublikowało w piątek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa… Czytaj dalej »
Mogą zamknąć sklep i wlepić karę klientom. Wspólne kontrole sanepidu i policji
2020-12-03, 13:59W ponownie otwartych galeriach handlowych w regionie można natknąć się na kontrole sanepidu. Inspektorom towarzyszą policjanci. Czytaj dalej »
Prawie 15 tys. zakażeń w Polsce. Kujawsko-Pomorskie ciągle w czołówce
2020-12-03, 10:47- Mamy 14 838 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (3 grudnia). w naszym regionie zachorowały 1354 osoby. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590