Immunolog: w tym roku szkolnym szkół już bym nie otwierał
W tym roku szkolnym szkół już bym absolutnie nie otwierał, żeby uniknąć dużych zgrupowań dzieci na małej przestrzeni, tłoku w komunikacji miejskiej – ocenił immunolog, dr Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem, można ewentualnie myśleć o powrocie do stacjonarnej nauki w szkołach średnich i na uczelniach.
Od 6 maja przedszkola i żłobki mogą być otwarte. Od poniedziałku dopuszczono możliwość prowadzenia zajęć w kolejnych typach placówek – chodzi m.in. o zajęcia praktyczne dla słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych i zajęcia dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W kolejnych terminach będą przywrócone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych i wprowadzone konsultacje dla uczniów. Generalnie jednak do 7 czerwca nauka ma się obywać zdalnie.
W Radiu ZET Grzesiowski wyraził opinię, że skoro otworzono żłobki i przedszkola, to na tym należałoby poprzestać. Rozważyć można natomiast - jego zdaniem - otwarcie szkół średnich i uczelni, choć pytanie, czy jest sens na niecały miesiąc nauki uruchamiać całą machinę.
Na pytanie, czy w jego ocenie we wrześniu uczniowie będą mogli wrócić w "szkolne mury", odpowiedział, że jeśli nie dojdzie do nowych, nieobliczalnych wydarzeń w wakacje – a raczej nie dojdzie - to można to rozważać. "Ale oznacza to wzrost zachorowań i nie miejmy złudzeń, że jeśli ten wirus będzie funkcjonował w społeczeństwie, to będzie również dotyczył dzieci w wieku szkolnym" – stwierdził immunolog.
Pytany o to, czy i kiedy może nastąpić wzrost zachorowań po kolejnym etapie odmrażania gospodarki, wprowadzanym od poniedziałku, Grzesiowki odpowiedział, że wzrost będzie i zaobserwujemy go nie wcześniej niż po 3 tygodniach.
Na pytanie, kiedy należałoby całkowicie "odmrozić" gospodarkę, ocenił, że przez najbliższe 2-3 lata nie będziemy mogli wrócić do zupełnej normalności, w rozumieniu zapomnienia o tym, że jakiś wirus się pojawił. "Musimy przestroić podejście do tego i spojrzeć, kto najbardziej cierpi na tej epidemii. To są osoby 60 plus i chorzy przewlekle (...) Można sobie wyobrazić taki podział, że osoby poniżej 60 lat wracają do normalności, natomiast osoby po 60 roku życia i osoby chore przewlekle chronimy w największym stopniu wszelkimi metodami, aż uda się doczekać szczepionki" – wskazał.
Zobacz także
Unikaj tłumów, zostań z domu! Wszystko co trzeba wiedzieć o koronawirusie [poradnik]
2020-03-20, 18:26Ministerstwo Zdrowia obala mity o koronawirusie. Portal pacjent.gov.pl publikuje odpowiedzi na najczęstsze pytania. - Najważniejsze to nie wychodzić z domu, jeśli nie trzeba - radzi bydgoski epidemiolog, prof. Jacek Klawe. Czytaj dalej »
Wiceminister rolnictwa z naszego regionu zarażony. Kierownictwo resortu w kwarantannie!
2020-03-20, 08:35Polskie Radio PiK dowiedziało się, że pochodzący z kujawsko - pomorskiego wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński, jest zakażony koronawirusem. Całe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało poddane kwarantannie. Minister… Czytaj dalej »
Ministerstwo Zdrowia: kolejnych 36 potwierdzonych przypadków koronawirusa
2020-03-18, 19:21Badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u kolejnych 36 osób - podało Ministerstwo Zdrowia. Bilans na chwilę obecną to 287 osób, z których pięć zmarło. Czytaj dalej »
Premier: Powstał pakiet antykryzysowy dla firm i pracowników
2020-03-18, 16:31- Potrzebne jest wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników. Pakiet antykryzysowy musi być kompleksowy, w zasadzie już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany - powiedział prezydent Andrzej… Czytaj dalej »
Ministerstwo Zdrowia: kolejnych 17 potwierdzonych przypadków koronawirusa; łącznie 238
2020-03-17, 21:38Badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u kolejnych 17 osób - podało Ministerstwo Zdrowia. Bilans na chwilę obecną to 238 osób, z których pięć zmarło. Resort potwierdził, że pierwszy pacjent zakażony koronawirusem w środę… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590