Rząd łagodzi obostrzenia: w maju otwarte przedszkola, żłobki, galerie. A wybory?
Premier Mateusz Morawiecki: - Od 4 maja otwieramy galerie, hotele i miejsca noclegowe, od 6 maja żłobki i przedszkola. Łagodzenie restrykcji dotyczy także muzeów i bibliotek.
- Od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola; decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie. Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe, galerie handlowe, przywracamy zabiegi rehabilitacyjne- zapowiada szef rządu.
Kina, strefy aktywności fizycznej, strefy gier i wyspy handlowe będą jednak nadal zamknięte po zaplanowanym otwarciu galerii handlowych.
- Kolejne etapy luzowania obostrzeń planowanych co dwa tygodnie będą zależeć od przyrostu zachorowań, dystansowania społecznego, wydajności służby zdrowia - zaznacza Mateusz Morawiecki. Wypowiedział się także na temat wyborów prezydenckich.
- Przeprowadzenie wyborów jest wymogiem konstytucyjnym. Apeluję do Senatu, by nie zwlekał. Zdaniem konstytucjonalistów możliwe są wybory w kolejnych terminach: 17 maja i 23 maja. Decyzję będziemy podejmować w najbliższym czasie.
- To luzowanie może skłonić nas do tego, że pofolgujemy sobie i będziemy za bardzo łamali zasady dystansowania społecznego. Nie róbmy tego, od tego zależą kolejne etapy, jak szybko będziemy uwalniali usługi, sport i wiele innych dziedzin. Teraz znacznie więcej zależy od naszego trzeźwego osądu. Nikt z nas nie decydował o nadejściu pandemii, ale od nas zależy, jak szybko będziemy w stanie sobie z nią poradzić - mówi premier.
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski także apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa:
- Cały czas będziemy oceniać skutki odmrożenia gospodarki: liczba zakażeń, liczba zajętych łóżek, wskaźnik zakażeń. Od tego zależą dalsze rekomendacje. Cały czas musimy jednak zachowywać dystans społeczny - mówi minister zdrowia. Apeluje o odpowiedzialne zachowanie w majówkę. - Bardzo proszę o rozsądek podczas majówki, od tego zależą kolejne decyzje o zniesieniu obostrzeń - podkreśla szef resortu zdrowia.
- Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne. Niestety widzę na ulicach osoby bez zasłoniętej twarzy. To nie jest odwaga. To lekceważenie innych i egoizm. Bardzo proszę o rozsądek podczas majówki, od tego zależą kolejne decyzje o zniesieniu obostrzeń - apeluje minister Szumowski.
W czasie konferencji mowa była także o rowerach miejskich. Być może w ciągu dwóch tygodni zapadnie decyzja o ich "uwolnieniu", jednak konieczna będzie regularna dezynfekcja tych pojazdów.
Zobacz także
Niedzielna Msza św. dla tych, którzy zostają w domu [godziny transmisji]
2020-03-21, 17:10Transmisje mszy św., modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustania pandemii oraz internetowe rekolekcje - to niektóre z inicjatyw podejmowanych przez Kościół w związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce… Czytaj dalej »
Prezydent: Dopłata do pensji pracowników, zwolnienie z płacenia składek ZUS
2020-03-21, 16:01- Państwo dopłaci do pensji pracowników - do 40 proc. średniego wynagrodzenia - firmom, które utrzymają miejsca pracy. Zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli… Czytaj dalej »
Możliwe ograniczenie przemieszczania i kierowanie do pracy. Co oznacza stan epidemii?
2020-03-21, 09:56Wprowadzenie stanu epidemii pozwala na szereg ograniczeń - m.in.: wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w innych, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania pewnych towarów, kierowanie do… Czytaj dalej »
Ministerstwo Zdrowia: liczba zarażonych wzrosła do 425, pięć osób zmarło
2020-03-20, 20:44Koronawirusa wykryto u kolejnych 47 osób - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W wyniku COVID-19 umarło 5 pacjentów. Czytaj dalej »
Stan epidemii w Polsce! Bez lekcji do Wielkanocy, 30 tys. za złamanie kwarantanny
2020-03-20, 19:12- Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590