Dużo nowych zakazów w Polsce! Premier: Konieczne, by opanować epidemię
Sklepy w godz. 10.00-12.00 otwarte tylko dla seniorów, zamknięte wszystkie punkty usługowe i hotele, osoby poniżej 18 roku życia w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą – te i wiele innych obostrzeń wprowadził we wtorek (31 marca) polski rząd na czas epidemii koronawirusa.
Oto najważniejsze nowe zmiany na czas epidemii:
- zamknięcie wszystkich punktów usługowych – kosmetycznych, fryzjerskich itp.
- limit osób w sklepie – maksymalnie 3 na jedną kasę
- w urzędach pocztowych – do 2 osób na jedno okienko
- na bazarach – 3 osoby na jedno stoisko
- obowiązek nakładania rękawiczek w sklepach
- w weekendy zamknięte wszystkie sklepy budowlane
- w przestrzeni publicznej należy zachować odległość 2 metrów od drugiej osoby (z wyjątkiem opieki nad dzieckiem czy osobą niepełnosprawną)
- sklepy spożywcze, apteki, drogerie w godz. 10-12.00 otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia
- osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą
- zamknięcie parków, bulwarów, plaż, innych miejsc rekreacji
- zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
- w zakładach pracy odległość między pracownikami przynajmniej 1,5 metra, pracownicy muszą mieć dostęp do środków dezynfekcji
- zamknięcie hoteli i obiektów noclegowych (wyjątek miejsca wykorzystywane w kwarantannie)
- rozszerzona kwarantanna – od 31 marca osoby poddane kwarantannie będą izolowane także od rodziny, albo razem ze swoją rodziną.
- limit miejsc u przewoźników prywatnych taki sam, jak w komunikacji publicznej
- odwołanie wszystkich zabiegów rehabilitacyjnych, które nie są konieczne ze względu na stan zdrowia, obowiązek dezynfekowania urządzeń po każdym kliencie.
- Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów z Europy Zachodniej – tłumaczy premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy być gotowi na rosnącą liczbę zakażeń, ale jednocześnie ograniczać ich ilość, by nie dochodziło do takich sytuacji, jak w Hiszpanii czy we Włoszech. Albo będzie dramatycznie gorzej w najbliższych miesiącach, albo będzie sytuacja gorsza, ale możliwa do zarządzenia, a w dłuższej perspektywie - do zmniejszenia okresu pandemii. Musimy zrobić wszystko, by nie doszło do najgorszego scenariusza!
- Obostrzenia to jedyna walka, jaką możemy prowadzić. Nie ma leku, nie ma szczepionki - tłumaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Będziemy kontrolowali, egzekwowali wszystkie te wymogi. Pamiętajcie państwo, że kara od 5 do 30 tys. zł i tak jest niewspółmierna z ryzykiem choroby czy zakażenia osoby, u której choroba może skończyć się zgonem.
Zobacz także
Bydgoska spółka Ciech rozpoczęła produkcję maseczek ochronnych
2020-12-07, 08:40Około 50 tys. maseczek ochronnych produkuje dziennie bydgoska spółka Ciech. Zapewniają ochronę podczas pandemii oraz przed zanieczyszczeniami powietrza - mogą być zabezpieczeniem przeciwpyłowym w budownictwie, górnictwie czy podczas… Czytaj dalej »
Szczepienia w każdej gminie. Nabór do narodowego programu już trwa
2020-12-04, 21:00Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór do narodowego programu szczepień przeciwko koronawirusowi. Fundusz do 11 grudnia 2020 r. zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu. Pierwszeństwo… Czytaj dalej »
Zdalna nauka dla studentów rekomendowana do końca roku akademickiego
2020-12-04, 19:18- Zasadna jest kontynuacja zajęć w trybie zdalnym i rozwaga w podejmowaniu decyzji o znoszeniu zasad bezpieczeństwa - napisano w zaktualizowanych rekomendacjach dla uczelni, które opublikowało w piątek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa… Czytaj dalej »
Mogą zamknąć sklep i wlepić karę klientom. Wspólne kontrole sanepidu i policji
2020-12-03, 13:59W ponownie otwartych galeriach handlowych w regionie można natknąć się na kontrole sanepidu. Inspektorom towarzyszą policjanci. Czytaj dalej »
Prawie 15 tys. zakażeń w Polsce. Kujawsko-Pomorskie ciągle w czołówce
2020-12-03, 10:47- Mamy 14 838 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (3 grudnia). w naszym regionie zachorowały 1354 osoby. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590