Możliwe ograniczenie przemieszczania i kierowanie do pracy. Co oznacza stan epidemii?
Wprowadzenie stanu epidemii pozwala na szereg ograniczeń - m.in.: wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w innych, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania pewnych towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali, przejmowanie pojazdów, poddania się obowiązkowi badań.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek o wprowadzeniu stanu epidemii. Jak zaznaczył, stan wprowadzany jest m.in. po to, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii oraz wdrożyć zasady dotyczące m.in. kwarantanny.
Ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozwala Radzie Ministrów określić rozporządzeniem zagrożony obszar oraz kilka rodzajów stref. Mogą być to tzw. strefy zero - zdefiniowane jako obszary, na których wystąpiły stany epidemii, bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. Władze mogą zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero.
Zakaz przemieszczania się ludzi
Wokół strefy zero może rozciągać się strefa buforowa. To obszar podlegający takim ograniczeniom, jak zakaz przemieszczania się ludzi. Rząd może też określić inne strefy - np. zagrożenia, gdzie możliwe jest ryzyko wystąpienia stanu epidemii; zagrożonego obszaru - jednej lub kilku jednostek podziału terytorialnego kraju oraz miejsca kwarantanny - odrębnych obiektów budowlanych przeznaczonych do czasowego pobytu osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie, w których przechodzą kwarantannę.
Stan epidemii pozwala m.in. na wprowadzenie czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się, oraz funkcjonowania instytucji lub zakładów pracy. Zgodnie z ustawą można nakazać udostępnienie nieruchomości, lokali, czy terenów i dostarczenia pojazdów do działań przeciwepidemicznych.
Przejęcie produktów czy sprzętu na rzecz Skarbu Państwa
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii pozwala też na wprowadzenie czasowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, obowiązku poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, w tym obowiązkową kwarantannę i zakaz opuszczania jej obszaru.
Na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych w przypadku zamówień na usługi, dostawy lub roboty budowlane prowadzone w związku z zapobieganiem epidemii. W przypadku braku produktów leczniczych, wyrobów medycznych, czy innych środków niezbędnych dla pacjenta minister zdrowia może polecić ich wydanie z Agencji Rezerw Materiałowych, zaś agencja ma obowiązek jak najszybciej uzupełnić zapasy.
Gdy uzupełnienie zapasów nie jest możliwe w terminie pozwalającym na skuteczne przeciwdziałanie epidemii, minister zdrowia może zarządzić przejęcie danych produktów czy sprzętu na rzecz Skarbu Państwa.
Kierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii
Po wprowadzeniu stanu epidemii pracownicy podmiotów leczniczych i osoby wykonujące zawody medyczne mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Obowiązkowi takiemu - jeśli niesie on ryzyko zakażenia - nie podlegają osoby do 18. roku życia lub powyżej 60 r.ż., a także kobiety w ciąży lub osoby wychowujące dzieci w wieku do 18 lat, w tym osoby wychowujące dzieci samotnie oraz osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy, a także inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi.
Zobacz także
Kolejne rekordy zakażeń! W Polsce aż 2292, w Kujawsko-Pomorskiem - 218
2020-10-02, 10:49- Mamy 2292 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w piątek (2 października). W naszym regionie zachorowało aż 218 osób! Czytaj dalej »
Resort zdrowia: 51 powiatów z obostrzeniami - 17 w strefie czerwonej, 34 w strefie żółtej
2020-10-01, 15:14Na liście powiatów, w których obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia, znajdzie się 51 powiatów; 17 z nich jest w strefie czerwonej, zaś 34 w żółtej - podał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Czytaj dalej »
Resort zdrowia: nie zabraknie łóżek i respiratorów dla pacjentów z Covid-19
2020-09-28, 16:40- Zajęte jest ok. 2,3 tys. łóżek z przygotowanych 6,3 tys. miejsc oraz 130 z 800 respiratorów - podał w poniedziałek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Łóżek szpitalnych i respiratorów dla pacjentów zakażonych… Czytaj dalej »
Nasz region na drugim miejscu w ilości zakażeń! 152 nowe osoby z Covid-19
2020-09-28, 10:41- Mamy 1306 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerrstwo Zdrowia w poniedziałek (28 września). W Kujawsko-Pomorskiem zachorowały aż 152 nowe osoby. W Grudziądzu zmarł 59-letni mężczyzna. Czytaj dalej »
Znów padł rekord - 167 nowych zakażeń koronawirusem w regionie
2020-09-26, 11:39167 zakażeń koronawirusem - statystyki z 26 września plasują nas w raporcie Ministerstwa Zdrowia na niechlubnym trzecim miejscu po Małopolsce i Wielkopolsce. W kraju odnotowano 1584 przypadki, o trzy mniej niż 25 września. Zmarły kolejne… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590