Stan zagrożenia epidemicznego. Co to znaczy w praktyce?
Rozporządzenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Przewiduje ono, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
"Rozporządzenie Ministra Zdrowia, +lex koronawirus+, zaczyna działać o północy" – wskazał na Twitterze wiceszef resortu zdrowia Janusz Cieszyński.
Rozporządzenie przewiduje, że od 15 marca do odwołania wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Polski.
Polscy obywatele, którzy znajdują się poza krajem, mogą wracać. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Oni nie będą musieli odbywać kwarantanny.
Rozporządzenie przewiduje, że w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, zakazuje się wywozu lub zbywania poza terytorium kraju respiratorów oraz kardiomonitorów.
W przypadku gogli ochronnych, kombinezonów typu TYVEK, masek typu FFP2/FFP3, maseczek chirurgicznych, ochraniaczy obuwie, rękawiczek lateksowych i nitrylowych, oraz środków do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń, przedsiębiorcy mają obowiązek - nie później niż na 24 godziny przed zamiarem wywozu lub zbycia – powiadomić o tym wojewodę właściwego dla siedziby albo miejsca zamieszkania.
Na mocy rozporządzenia, w czasie stanu epidemicznego ustanowiono zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów (z wyłączeniem usług na wynos i z dowozem) a także związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje czy spotkania.
Wprowadzono także zakaz działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni i klubów fitness.
Zakazowi podlega też działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.
Rozporządzenie zakłada też czasowe ograniczenie "sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego". Ograniczenie to polega na "konieczności zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego na danym terenie lub w danym obiekcie nie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny".
Regulacja zakłada też m.in., że w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ustanawia się czasowe ograniczenie handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, których przeważająca działalność polega na handlu: wyrobami tekstylnymi, wyrobami odzieżowymi, obuwiem i wyrobami skórzanymi, meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego, artykułami piśmiennymi i księgarskimi.
Rozporządzenie mówi też, o zakazie organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności, powyżej 50 osób.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Zobacz także
Minister zdrowia: do końca tygodnia będzie w kraju kilka tysięcy zakażonych
2020-03-30, 15:38- Jestem przekonany, że na koniec tygodnia będzie kilka tysięcy pacjentów z potwierdzonym wynikiem koronawirusa - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ocenił, że to dopiero początek epidemii w Polsce, a liczba… Czytaj dalej »
43 nowe przypadki koronawirusa w Polsce, zmarły cztery kolejne osoby
2020-03-30, 09:22Testy laboratoryjne potwierdziły 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie zakażenie wykryto u 1905 osób - poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa zmarły cztery kolejne osoby. Czytaj dalej »
Kraj: 91 nowych przypadków koronawirusa; kolejne dwie osoby zmarły
2020-03-29, 21:12Testy laboratoryjne potwierdziły 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły kolejne dwie osoby: 72-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach i 89-letni mężczyzna ze szpitala w Myślenicach; obaj mieli choroby współistniejące… Czytaj dalej »
Kraj: 54 nowe przypadki koronawirusa; zmarła kolejna osoba
2020-03-29, 15:10Testy laboratoryjne potwierdziły 54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie zakażenie wykryto u 1771 osób - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa zmarła 20. osoba - 82-letni pacjent szpitala w… Czytaj dalej »
79 nowych przypadków koronawirusa; zmarła kolejna osoba
2020-03-29, 09:42Testy laboratoryjne potwierdziły 79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w sumie zakażenie wykryto u 1717 osób - poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa zmarła 19. osoba - to 75-letni pacjent… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590