31 stycznia 2020

2020-02-01
Od wielu lat trwa dyskusja wokół odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy. Mieszkańcy są podzieleni w tej sprawie, podobnie radni. A Prezydent Rałał Bruski oddał decyzję w kwestii zabudowy w ręce mieszkańców. Z tym jednak zastrzeżeniem, że głos zabierze przynajmniej 10 tys. bydgoszczan. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 31.01.2020

30 stycznia 2020

2020-01-29
Białe plamy na komunikacyjnej mapie miał zlikwidować rządowy system dopłat do kursowania autobusów. Fot. Michał Słobodzian

Białe plamy na komunikacyjnej mapie miał zlikwidować rządowy system dopłat do kursowania autobusów. Fot. Michał Słobodzian

Brak autobusów, kłopoty z dotarciem do urzędów czy lekarza, konieczność korzystania z sąsiedzkiej pomocy - tak wygląda rzeczywistość wielu mieszkańców wsi, do których nie dociera transport publiczny. Białe plamy na komunikacyjnej mapie miał zlikwidować rządowy system dopłat do kursowania autobusów. Na stole leżą miliony złotych, chętnych do wzięcia pieniędzy wciąż jest niewielu. Dlaczego samorządy nie korzystają z rządowego wsparcia. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 30.01.2020

29 stycznia 2020

2020-01-28
Chava Nissimov i Żaneta Walentyn. Fot. archiwum PR PiK

Chava Nissimov i Żaneta Walentyn. Fot. archiwum PR PiK

Ma ponad 70 lat, ale bez wahania wsiada do samolotu, by ponownie spotkać się z kolejnymi urzędnikami w Polsce i próbować przekonać ich, że Polacy podczas wojny ją uratowali i że należy ich upamiętnić, bo przecież narażali swoje życie dla nieznanej im małej Żydówki. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak to prawda. Oburzamy się, kiedy kolejna gazeta w Stanach Zjednoczonych, Francji lub innym kraju oskarża Polaków o antysemityzm - „Mamy najwięcej drzewek w Yad Vashem, najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” - zwykliśmy wtedy mówić. Wydajemy sporo pieniędzy na akcje uświadamiające Europejczykom, kim byli prawdziwi sprawcy, a kim ofiary nazizmu. Tymczasem pewna Żydówka ocalała z holocaustu dzięki polskiej rodzinie Walczaków od lat stara się o upamiętnienie tych, którzy uratowali jej życie. I trafia na ścianę. Nigdy nie słyszy odmowy. Przeciwnie. Urzędnicy w rodzinnym mieście Walczaków deklarują zainteresowanie, coś obiecują, zazwyczaj w trybie warunkowym i... Chava Nissimov wraca do Izraela, a życie w Polsce dalej się toczy. I tak od lat. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 29.01.2020

28 stycznia 2020

2020-01-27
Mieszkańcy alarmują, my sprawdzamy. „Tony śmieci trafiają na teren żwirowni w Koronowie, a ciężarówki niszczą lokalne drogi” - informuje grupa mieszkańców ulicy Przyrzecze. Zdaniem mieszkańców, samochody pojawiają się nawet w środku nocy. Czy na teren żwirowni faktycznie trafiają śmieci? Jeśli tak to czy legalnie? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 28.01.2020

27 stycznia 2020

2020-01-27
Wracamy do sprawy, poruszonej na naszej antenie 24 stycznia br. i dotyczącej zalewania terenów w Łęgnowie. Mieszkańcy podejrzewają, że syndyk masy upadłościowej sprzedał tereny po byłym Zachemie bez przepompowni, co ich zdaniem jest powodem zalewania gruntów. Sprawą zajęła się Tatiana Adonis. Przypomnijmy, że inny teren również po byłym Zachemie został sprzedany spółce z Poznania z tzw. ujściem barierowym, w tym drugim przypadku firma urządzenie wyłączyła. Jak było tym razem? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 27.01.2020

24 stycznia 2020

2020-01-24
"Masz, czego chciałeś, Grzegorzu Dyndało" - można by rzec za Aleksandrem Fredro, gdyby sytuacja była choć trochę zabawniejsza i nie dotyczyła starszej pani, która po kilkudziesięciu latach przeżytych w jednym mieszkaniu obawia się eksmisji. Nasza Słuchaczka w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zamieszkała wraz z mężem w służbowym mieszkaniu. Jednak, jak to w życiu bywa, rozstała się z mężem, który wyjechał wiele lat temu poza region. Mimo, iż to jej były mąż był głównym najemcą, nikt nie zgłaszał pretensji do mieszkania, ani też nie próbował Jej stamtąd wyeksmitować. Mijały lata, pani Marta postanowiła wykupić to mieszkanie, ale jak to zrobić, skoro wciąż miało ono status lokum służbowego? Napisała zatem do Komendanta Wojewódzkiego Policji prośbę o przekazanie lokalu miastu Bydgoszcz, bo, jak powszechnie wiadomo, lokale należące do miasta często są sprzedawane dotychczasowym najemcom. I tu pojawia się problem. Bowiem tuż po przekazaniu urzędnicy miejscy dopatrzyli się, że pani Marta nie jest głównym najemcą, a fakt iż mieszka tam od kilkudziesięciu lat i jest zameldowana na stałe nie miał większego znaczenia. Widmo eksmisji zawisło nad naszą Słuchaczką aż do momentu, kiedy sprawą zainteresowaliśmy byłą wiceprezydent Bydgoszczy, panią Annę Mackiewicz. Pani wiceprezydent obiecała, a było to lat temu kilka, że sprawą się zajmie, a nasza Słuchaczka może spać spokojnie. I może tak by się stało. Tyle tylko, że pani wiceprezydent straciła stanowisko, a pani Marta do dziś nie wie, czy zdoła zachować mieszkanie, w którym przeżyła większość swojego życia. Najdziwniejsze w całej sprawie jest to, że gdyby nie chciała wykupić tego mieszkania i nie zwróciłaby się do KW Policji o oddanie lokalu do puli miejskiej, do dziś żyłaby sobie spokojnie będąc pewną, że urzędnicy zapomnieli o Niej i Jej małym mieszkanku. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 24.01.2020

23 stycznia 2020

2020-01-22
Miało być mniej papieru, wydruki wciąż jednak dominują. Sprawdzimy jak w praktyce realizowany jest projekt e-recept. Wielu pacjentów wciąż przychodzi do aptek z papierowymi wydrukami. Nowy system bywa też kłopotliwy dla starszych osób, które nie wiedzą w jakich okolicznościach trzeba pamiętać o peselu. O zawiłościach nowego systemu w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 23.01.2020

22 stycznia 2020

2020-01-22
„Stalin miał rację wydając rozkaz rozstrzelania polskich oficerów w Katyniu” - stwierdził w rosyjskiej telewizji państwowej rosyjski ekspert ds. międzynarodowych Jewgienij Satanowski. Po raz pierwszy takie słowa padły oficjalnie ze strony osoby publicznej. Nie ma sensu pytać, czy konflikt na linii Warszawa-Moskwa się zaostrza. Niemal codziennie nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy obarczają winą Polaków za rzekomą współpracę z Hitlerem i wybuch II wojny światowej. Natomiast we wtorek, 21 stcznia rzeczniczka rosyjskiego MSZ tak skomentowała artykuł premiera Morawieckiego w Politico - „To nie artykuł, ale prawdziwe samobójstwo: cztery strony, którymi premier Polski zabił w sobie człowieka”. Jeszcze dalej posunął się Władimir Putin, który, jak podają rosyjskie media, na spotkaniu z weteranami mówił, nie wymieniając nikogo z nazwiska, o „zaplutej mordzie” działaczy zza granicy, którzy przekłamują historię. Wszystko to ma miejsce w przededniu spotkania przedstawicieli Rosji, Niemiec, Francji, USA i Wielkiej Brytanii w Izraelu, z okazji wyzwolenia obozu Auschwitz. Wracamy do tragicznych wydarzeń w Katyniu, gdzie Rosjanie rozstrzelali ponad 20.000 polskich oficerów i przedstawicieli elity 2. RP, w kontekście eskalacji oskarżeń wobec Polski ze strony Kremla. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 22.01.2020

21 stycznia 2020

2020-01-20
Tematem audycji będzie sytuacja matek prowadzących działalność gospodarczą w walce z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcze kobiety w całej Polsce czują się nękane kontrolami. Gdy udają się na urlop macierzyński zarzuca się im, że prowadziły fikcyjną działalność i nie wypłaca się im świadczenia. Matki walczą w sądach i często wygrywają, ale przez ten czas nie wypłaca się im pieniędzy. Ostatnio w całej Polsce odbyły się nieme protesty przed placówkami ZUS. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 21.01.2020

20 stycznia 2020

2020-01-19
Wracamy do sprawy certyfikatów dla pojazdów strażackich. Obowiązek posiadania takiego certyfikatu powoduje, że wiele oddziałów Ochotniczej Straży Pożarnej musiało zrezygnować z użytkowania bojowych wozów strażackich, a tym samym z uczestnictwa w akcjach gaszenia pożarów. Do takiej sytuacji doszło np. w Aleksandrowie Kujawskim, o czym już informowaliśmy naszych Słuchaczy. Nie byłoby problemu, gdyby koszt certyfikacji był niższy. Często jednak opłata za certyfikat przewyższa cenę samochodu. Sięga bowiem 80.000 zł. Co wpływa na wysokość ceny certyfikatów i na czym owa certyfikacja polega? Odpowiedzi szukamy w Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie, bo tam właśnie wydawane są certyfikaty. Sprawdzamy także, ile bojowych wozów strażackich zostało „unieruchomionych” w wyniku braku certyfikatu i jak to wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców regionu. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 20.01.2020

Zobacz także

Każdy głos, każda opinia i każda opowieść jest dla nas niezwykle cenna, dlatego prosimy - dzwońcie Państwo do nas podczas trwania audycji i rozmawiajmy o „Naszym małym świecie”.

Jeśli wolą Państwo rozmawiać tylko z reporterem, poza anteną, zapraszamy na nasz dyżur - od poniedziałku do piątku w godz. od 17.00 do 17.30.
Do spotkań przy radioodbiornikach w ramach audycji „Nasz mały świat” zachęcają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.
Żaneta Walentyn

Żaneta Walentyn

Adriana Andrzejewska-Kuras

Adriana Andrzejewska-Kuras

Michał Słobodzian

Michał Słobodzian

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę