29 maja 2024 - Wędrówka do strefy wilka
2024-06-06
Maj na szlakach „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK, zakończył się wędrówką ścieżkami twórczości grupy AMAROK. 5 kwietnia br. ukazał się album „Hope”, nowa produkcja tej warszawskiej ekipy. O swojej podróży po świecie muzyki, o solowej twórczości i tajemnicy wyjątkowości dzieł, które wypełnia swoimi wizjami, opowiadał MICHAŁ WOJTAS. Czy jest wymagającym kapitanem na swoim statku? Jak kreuje się najbliższa przyszłość zespołu AMAROK? Ujawnia nasz przewodnik :)
22 maja 2024 - Iluzja dnia i wycieczka Śląsk
2024-06-06
Pod elektrycznymi chmurami i na rozpalonym majem szlaku podążyliśmy na Śląsk. 15 maja 2021 roku ukazała się ostatnia część „Tryptyku Śląskiego”, którym WOJCIECH CIURAJ opowiedział historię trzech zrywów powstańczych w swojej „Małej Ojczyźnie”. Album odbił się szerokim echem nie tylko na Śląsku, a ten jakże ważny okres w dziejach tego regionu i Polski wciąż prezentowany jest na różnych scenach przez twórcę i Jego zespół. O tym wspomniał także na makowym szlaku, jednak większość naszej wędrówki na pięcioliniach upłynęła w nastroju najnowszego dzieła Wojtka Ciuraja, wydanego 20 kwietnia br. pod tytułem „Iluzja dnia”. Jak mówi o nim sam autor - „To bardzo osobista, ale też przez to ważna płyta”. Trudno się nie zgodzić, wsłuchując się w przekaz budowany na codzienności wtopionej w rytm i nastrój współczesności dotyczącej nie tylko śląskich aglomeracji... Czy w tekstach Wojtka można znaleźć również swoją codzienność?
8 listopada 2024 - ...gdzie horyzont wyobraźni styka się ze starożytnością
2024-06-06
Listopadowy wieczór powiódł Słuchaczy szlakiem kierującym do odległej bardzo przyszłości, w dalekich rejonach Wszechświata, do miejsca, gdzie horyzont wyobraźni spotyka się ze starożytnością... Niemożliwe? Nie dla artystów :) Wyruszyliśmy z nimi kosmiczną flotyllą do roku 9999. Dwanaście gwiezdnych okrętów zabrało nas tam, gdzie czas i wydarzenia układają się w ciąg historii Odyseusza przyszłości... W naszej pamięci obudziły się obrazy i postaci, których przygody chłonęliśmy kiedyś z homerowskiego eposu. Dziesięć lat wędrówki, by powrócić spod Troi do Itaki... To nie tylko osobliwa wędrówka na pięcioliniach, to również podróż do tej chwili w naszych żywotach, kiedy poznawaliśmy te historie pierwszy raz. W naszej podróży bohaterowie czasów antycznych występują w skafandrach kosmicznych, a żagle swoich łodzi zamieniają na silniki zdolne przenieść ich w czasie i przestrzeni. Trudno to sobie wyobrazić, ale warto o tym posłuchać. O bohaterach epopei Homera przemierzających Wszechświat, o przeszłości i wizjach na przyszłość TRK PROJECT opowiedział Jego kapitan i pomysłodawca - Ryszard Kramarski.
6 i 13 września 2023 - Tajemnice, szepty i obietnice...
2024-06-06
Na wrześniowym szlaku naszych wędrówek na pięcioliniach przywitał Słuchaczy bardzo ciekawy gość przemawiający do nas brzmieniem swoich gitar. Wiele razy bywał gościem na kujawsko-pomorskiej antenie, nigdy jednak nie było okazji powitać Jego osoby w naszych progach. Piotr Wójcicki. Wybierając się z rodzinnego Krakowa w prywatną podróż z wakacyjnym celem nad Bałtykiem, artysta ten odwiedził rozgłośnię w grodzie nad Brdą i opowiedział o swojej nowej płycie, która pod tytułem „Secrets, Whispers and Promises” ukazała się 10 września 2023 r. Piotr przedpremierowo jeszcze podzielił się zawartością swojej nowej płyty. Opowiedział też o inspiracjach i pracy nad swoim najnowszym dziełem. Ponieważ jednak ten jakże zdolny gitarzysta, kompozytor, producent, pedagog i autor książek posiada szerokie spektrum zainteresowań, czasu przy naszej rozmowie minęło więcej, niż pomieścić może tradycyjna wędrówka na pięcioliniach :) Dowiedzieliśmy się jednak nieco więcej o nowych wizjach muzycznych, a także o przeszłości i planach naszego przewodnika :)
16 sierpnia 2023 - Wizje wyłowione z jeziora...
2023-08-16
Na rozpalonym Słońcem sierpniowym szlaku „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK spotykamy się z twórczością, która dotarła do pierwszych jej odbiorców dokładnie 4 lata temu. 16 sierpnia 2019 na profilu bandcamp opublikował ją DAREK ŚLIWA, jej autor i wykonawca, którego stali uczestnicy naszych wędrówek na pięcioliniach mieli już okazję poznać od muzycznej strony w trakcie naszych spotkań z projektem ENDORPHINE. Nie dało się nie zauważyć i nie zachwycić się gitarową stroną wykorzystanej wtedy muzyki, za co odpowiadał właśnie nasz dzisiejszy przewodnik. Dopiero później (i lepiej późno niż wcale) dowiedziałem się, że DAREK ŚLIWA podpisuje swój autorski album „Slotmachine”, gdzie gitarowe czary dzielą wspaniale miejsce z elektronicznymi wizjami Darka... Wraz z pojawieniem się w moim zasięgu żółtej okładki skrywającej siedem okazji, by lewitować wśród obrazów wyobraźni, automatycznie pojawił się pomysł zaproszenia ich winowajcy na na środowy szlak naszych wojaży... O swojej życiowej wędrówce wśród dźwięków, o inspiracjach i powstawaniu albumu „Slotmachine”, o przyszłości rozpisanej planami kolejnych płyt opowie w trakcie środowego spaceru DAREK ŚLIWA.
17 maja 2023 - Live After Zenith, Riverside i... Sny aniołów
2023-05-17
W trzecią środę maja zabraliśmy zainteresowanych na szlak wybrany bardzo spontanicznie. Prowadził nas MACIEJ MELLER, którego osobę i talent znają doskonale sympatycy muzyki rockowej podniesionej do rangi sztuki. Ten utalentowany gitarzysta, kompozytor ze Żnina dał się poznać dzięki twórczości inowrocławskiego zespołu QUIDAM, w artystycznej symbiozie z Mariuszem Dudą i Maciejem Gołyźniakiem czy od pewnego czasu w składzie warszawskiej grupy RIVERSIDE... ale też jako kreator własnej kariery autorskiej zilustrowanej płytami „Zenith”, których ścieżkami prowadził już Słuchaczy na naszym środowym muzycznym szlaku. Tym razem zabrał nas na wieczorny spacer przy okazji wyprzedzając i okazji zapraszając Słuchaczy na koncertowe spotkania, które wpisały się w trzeci weekend maja w Ostrowie Wielkopolskim, Żninie i Przeciszowie... O czym jeszcze mówił nasz przewodnik? Warto posłuchać i się przekonać :)
3 maja 2023 - Od akordeonu po muzykę półprzewodników
2023-05-03
Świąteczna środa majowa to doskonały moment, który wykorzystać można na spotkanie z ciekawym twórcą i Jego muzyką. Wkraczając na pierwszy w maju szlak „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK, poznaliśmy bliżej bydgoskiego artystę wypowiadającego się od wielu lat językiem syntetycznych dźwięków. Od jak dawna trwa Jego osobista „muzyczna podróż”? Jak się zaczęła? Czemu winna jest muzyka zespołu KOMBI i jak na tym artystycznym szlaku znalazł się Sławek Łosowski? Czy można pogodzić muzykę elektroniczną z bluesowym brzmieniem harmonijki ustnej? Skąd i jak w ogóle pozyskiwać „słowa”, „barwy”, „światło i cień” dla swoich syntetycznych brzmień? Co kryje się pod skrótem PKS? Kim jest Marsja...? Mimo krótkiego spaceru wieczorną porą pośród dźwięków na majowym szlaku odpowiedzi znalazł dla Państwa nasz bydgoski artysta i przewodnik - KRZYSZTOF KOBUS :)
1 lutego 2023 - Z Warszawy przez Majorkę do naszych kolekcji
2023-05-03
Na lutowy szlak „Muzycznych podróży” z Polskim Radiem PiK wyruszyliśmy wśród nut z albumu, który wciąż czekał jeszcze na swoją oficjalną premierę. Nasza wędrówka ułożyła się nam ścieżkami, o które zadbał TOMEK KUDELSKI, którego talent i „mocne uderzenie” znamy z płyt i koncertów warszawskiej grupy LOVE DE VICE. Jednak na początku swojej autorskiej ścieżki nie wypowiada się tylko brzmieniami perkusyjnymi... i nie sam! I to jest w tym najciekawsze, zaskakujące jak odkrywanie nowych światów, w tym przypadku właśnie projektu KUDELSKI :) Na szlaku pierwszej w lutym wędrówki na pięcioliniach nasz przewodnik opowiadał o swojej drodze, zarówno tej rodzimej jak i wyciągającej Słuchaczy na Majorkę, gdzie również układały się ślady albumu „Call The Distant”. Właśnie to wydawnictwo posłużyło nam jako główne źródło dźwięków ilustrujących pierwszą lutową środę w trakcie wieczornej wyprawy w świat Tomka Kudelskiego.
21 grudnia 2022 - Jedziemy na święta... z Anią i Robertem!
2023-05-03
„Jedziemy na Święta!” - śpiewają na grudniowym szlaku Monika Biederman-Pers i Piotr Karzełek czyli „Duo Performance”. Tę oraz inne ośnieżone piosenki znaleźć można na ich płycie pt. „Nasze Święta”... Zaśpiewać w studiu czy przed publicznością i oddać charakter tych jakże szczególnych dni w roku, to wielka sztuka. Jednak napisać teksty i muzykę, która nie tylko zatrzyma, ale też będzie wracać każdego roku, w trakcie przygotowań do Bożego Narodzenia, przy świątecznym stole i w świątecznym gwarze domostw, to zadanie również wymagające maestrii :) I taką wykazała się twórcza para, małżeństwo z malowniczego Gaju, które ze wspomnianym zestawem nut i słów pojawiło się w studiu Polskiego Radia PiK :) Dzięki temu można poznać cały świąteczny plan twórców, a także losy niosące ten serdeczny grudniem repertuar ścieżkami świątecznego szlaku w kraju i poza jego granicami :) Bez zaprzęgu reniferów, a jednak w „Muzyczną podróż” z całą magią świąt, naszych grudniowych Podróżników zabierają Anna Kobiela-Kanaan i Robert Kanaan :)
13 kwietnia 2022 - LEM i poszukiwanie echa wyobraźni...
2022-04-14
Kalendarzowa „trzynastka” kwietniowa nie przyniosła pecha :) Tomek Pauszek jak zwykle okazał się wytrawnym w gadule przewodnikiem na szlaku „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK. Nie mieliśmy zbyt wiele czasu, a jednak zdążyliśmy przemierzyć ścieżki przeszłości i przyszłości, a wszystko w duchu twórczości Stanisława Lema, któremu dedykowany jest nowy album Tomka :) Musieliśmy rzecz jasna zostawić trochę miejsca na nuty, bo jakże bez nich miałaby się przedstawić wędrówka na pięcioliniach?! ;) A ponieważ to środa przed Świętami Wielkanocnymi, to być może w trakcie dodatkowych obowiązków dołączyć mogło do nas więcej par uszu, a być może przedświąteczny rozgardiasz nie pozwolił niektórym na wędrówkę z nami? Dla jednych i drugich, dla utrwalenia bądź wsłuchania się w to, co uciekło... wystarczy kliknąć i posłuchać :) Rozmowa na szlaku z Tomaszem Pauszkiem :) Zaprasza Adam Droździk.
23 i 30 marca 2022 - Szept, góry i aura Islandii... po Zenit i dalej
2022-03-23
Wkroczyliśmy na wiosenne szlaki „Muzycznych podróży”, a pierwszym o tej porze roku przewodnikiem był Krzysztof Borek. Jego głos i talent spinają takie szyldy jak THREE WISHES, FIGURESMILE, TIM ORDERS i XANADU... Do współpracy zaprosił go również MACIEJ MELLER, a niedawno wrócił na czele projektu ORIGIN OF ESCAPE... Jak zaczęła się jego wędrówka na pięcioliniach? Co ciągnie go również na inne szlaki i gdzie? O tym Krzysztof Borek opowiedział Słuchaczom osobiście. Rozmowy nie było końca, zatem na jednej wędrówce skończyć się nie mogło :) Nasz pierwszy wiosenny spacer odbył się na tle ambitnej muzyki z niezwykle ciekawą barwą wokalną!
Na Kujawach i Pomorzu głos naszego przewodnika zabrzmiał swego czasu w studiu i na antenie Polskiego Radia PiK, w Gniewkowie, w Bydgoszczy i w Inowrocławiu... bydgoski wariant na mapie naszego regionu wiązał się m.in. z udziałem Krzyśka w tworzeniu drugiego albumu zespołu XANADU... inowrocławski zaowocował piękną symbiozą artystyczną przy realizacji albumów „Zenith”, o czym już na szlaku naszych wypraw niedawno opowiadał Maciej Meller. Tym razem Krzysiek opowiedział o swoich z tej symbiozy zrodzonych wrażeniach. A jak zrodził się pomysł i oczywiście jego owoc pod szyldem Origin Of Escape... a plany na przyszłość? Wszystko w naszych rozmowach na szlaku :)
9 marca 2022 - Dźwięki pełne endorfiny...
2022-03-10
16 lutego 2022 - z Lemem w życiu, nauce i muzyce
2022-02-17
Na kolejnym lutowym szlaku „Muzycznych podróży” cofnęliśmy się do daty 2021. Był to „Rok Stanisława Lema” i Jemu właśnie swój album dedykował PRZEMYSŁAW PIEKARZ, którego postać i talent pamiętamy z koncertów i płyt krakowskiego zespołu HIPGNOSIS. Zajrzeliśmy zatem i do przeszłości zaznaczonej muzyką pod tym szyldem. Od naszego przewodnika na muzycznym szlaku dowiedzieliśmy się również skąd biją źródła fascynacji literaturą Lema i co z tego nasz muzyczny przewodnik przeniósł do swojego życia i pracy naukowca, a także jak zrodził się pomysł na projekt LIGHT ENTANGLEMENT MACHINE 2021...
9 lutego 2022 - Ryszard Kramarski... na szlaku z Framauro!
2022-02-09
W drugiej na lutowym szlaku „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK wspomnienia zmieszały się z teraźniejszością. „My World Is Ending" - pod tym tytułem 3 stycznia br. ukazał się album projektu FRAMAURO. Proszę jednak nie traktować tego tytułu dosłownie, bo też odnosi on zainteresowanych podróżników do początku całej muzycznej przygody naszego dzisiejszego przewodnika :) Jak wyglądał? Co zdarzyło się prawie ćwierć wieku temu? A może jeszcze wcześniej...? Jaki miało to wpływ na rozwój artystyczny i pomysł na życie naszego bohatera? O tym wszystkim osobiście opowiadał właśnie nasz przewodnik na muzycznym szlaku - RYSZARD KRAMARSKI. Z pewnością nie były to tylko Jego refleksje, bo też zabierając nas w podróż do przeszłości z pewnością obudził także kadry wspomnień tych z Państwa, którzy zechcieli towarzyszyć nam w wędrówce na pięcioliniach :)
26 stycznia i 2 lutego 2022 - Maciej Meller... od sanktuarium po zenit
2022-01-27
Ostatni w styczniu muzyczny szlak wiódł nas do przeszłości bliskiej podróżnikom sympatyzującym z polską historią muzyki rockowej w randze sztuki... 4 lutego kolekcje jej fanów wzbogaci druga solowa produkcja Macieja Mellera, album „Zenith - Acoustic”... To okazja, by zaprosić Jego twórcę do „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK... Tak stało się w ubiegły poniedziałek, 24 stycznia kiedy na łączach między Inowrocławiem a Bydgoszczą przegadaliśmy ponad godzinę, zaglądając do tych miejsc, w których rodziły się pomysły i sukcesy zespołu QUIDAM, przez momenty doprowadzenia do składu RIVERSIDE, aż po okoliczności, w których zrodził się pomysł na autorski rozdział w artystycznej podróży Maćka... Pierwsza środa lutego i kolejne rozmowy z Maciejem Mellerem na muzycznym szlaku ujawniły jak na płytach „Zenith” znalazł się Krzysztof Borek... Poznaliśmy także nieco planów Maćka na przyszłość, w tym być może dla wielu z Państwa bardzo zaskakujących :)
19 stycznia 2022 - „Tryptyk Śląski” - powstańcze opowieści... i nie tylko!
2022-01-20
Są albumy jak dobre filmy, choć pewne wydarzenia trudno opowiedzieć muzyką... Trzy razy przy okazji 100. rocznic kolejnych zrywów powstańczych na Śląsku poznawaliśmy właśnie opowieści rozłożone słowami i nutami przez młodego artystę - historyka i kompozytora, muzyka z odwagą i determinacją, by wraz z zaproszonymi gośćmi pobudzić w nas wrażliwość i pamięć o tych wydarzeniach. Niedawno uzupełniły one zbiory sympatyków rockowej sztuki zebrane w „Tryptyk Śląski”, który był szlakiem naszej trzeciej w styczniu „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK... Zajrzeliśmy do przeszłości, przez teraźniejszość i trochę w przyszłość, które spiąć mógł przewodnik w naszej wędrówce na pięcioliniach - WOJCIECH CIURAJ! Powstańcze opowieści... i nie tylko, jednak głosem samego pomysłodawcy :)
3 listopada 2021 - „Atea” - moc światła na pięcioliniach...
2021-11-03
Na listopadowym szlaku „Muzycznych podróży” wróciliśmy do rozpalonych dni tegorocznego sierpnia, w których oprawie na świat przyszła nowa płyta ROBERTA KANAANA - „Atea - The Power Of Light”. Zgodnie z tytułem, wiodącą inspiracją autora było... Światło! W różnym pojęciu i interpretacji... Jak istnieje ono w świadomości samego autora? Jak ulokowało się w zamyśle artystycznym ROBERTA KANAANA? Artysta opowiedział nam o tym osobiście... i nie tylko o muzyce, ale również o życiu, o odczuciach, o przyszłości... Rozmowę zarejestrowaliśmy w ostatni piątek października br. w trakcie wizyty Roberta Kanaana w studiu Polskiego Radia PiK.
8 września 2021 - Tomasz Pauszek i... odkurzone echa
2021-09-08
W lekkim chłodzie wrześniowego wieczoru połączyliśmy przeszłość z teraźniejszością na tle muzyki, o którą zadbał TOMASZ PAUSZEK - bydgoski artysta wypowiadający się bogactwem barw elektronicznych brzmień... W trakcie radiowego spotkania na muzycznym szlaku opowiadał o swoich początkach wydawniczych, które po latach wracają reedycjami w odświeżonej wersji... Tłem muzycznym naszej wędrówki będzie muzyka z albumów „Syntharsis” i „Ypsilon Project”...
11 sierpnia 2021 - OBRASQi - bo jakże ważne są dopowiedzenia...
2021-09-03
Przedstawiając gwiazdy „festiwalu końca lata 2021” zabraliśmy zainteresowanych w świat zespołu OBRASQi... Muzyka tego kaszubskiego projektu wiele razy brzmiała z kujawsko-pomorskiej anteny, jednak okazuje się, że pełnowymiarowy album odkrywa przed nami „dopowiedzenia”... O co chodzi? O tym już opowiedział powie głos zespołu OBRASQi - Monika Dejk-Ćwikła, z którą spędziliśmy kolejną „Muzyczną podróż” z Polskim Radiem PiK.
23 czerwca 2021 - „Taniec dwóch Księżyców” - o miłości do sześciu strun...
2021-06-23
Czerwcowa temperatura nieco opadła, tym przyjemniej było spędzić pierwszy tego środowy wieczór w „Muzycznej podróży” z Polskim Radiem PiK... Jej tłem były kompozycje z wydanej 18 czerwca płyty pt. „Taniec dwóch Księżyców”. Materiał wypełniający album powstawał latami, stanowiąc niejako ścieżkę dźwiękową dorastania i dojrzewania artystycznego naszego muzycznego przewodnika... Co miało wpływ na Jego wrażliwość? Jakie fascynacje wypełniają Jego muzyczny świat? O miłości do gitary i młodej, aczkolwiek wypełnionej artyzmem drodze będziemy mieli okazję dowiedzieć się od Niego! Dzień przed premierą swojego debiutu, ROMAN WALCZAK pojawił się na łączach między Trójmiastem a Bydgoszczą...
Wędruj z nami... Być może zatrzymamy się tam, gdzie jeszcze Ciebie nie było, a być może już odwiedziłeś te miejsca ale nie poznałeś ich od muzycznej strony. Być może znajdziesz tutaj swój świat, albo nowych Przyjaciół... być może zatrzymasz się na dłużej albo zaprosisz do „Muzycznych podróży” swoich znajomych. Miejsca wystarczy dla każdego. Nie potrzebujemy paszportów ani gotówki... wystarczy czas! Kawałek środowego wieczoru, kiedy podejmiemy nową wędrówkę.
W każdą środę od 22.03 do 23.00
zainteresowanych zaprasza
ADAM DROŹDZIK
zainteresowanych zaprasza
ADAM DROŹDZIK
Bądźmy w kontakcie...
„Muzyczne podróże”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz
e-mail: rock@radiopik.pl
tel. 52 32 74 170