2023-05-05
27 kwietnia 2023
2023-04-27
Filmową część magazynu „Dwie strony sztuki” zdominowały materiały z Festiwalu „Animocje”, który odbywał się w ubiegłym tygodniu w Bydgoszczy. W audycji relacja z gali zakończenia festiwalu, sprawdziliśmy jak przebiegały warsztaty filmowe dla dzieci i seniorów. Słuchaczom polecamy film pt. „Prawdziwe życie aniołów” oraz wystawę „Holoubek. Trzeba mieć pogląd na świat”. Ekspozycja prezentowana jest w Pałacu Czapskich w Warszawie. Muzycznie wróciliśmy do ścieżki dźwiękowej z serialu animowanego „Agent Elvis”. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
20 kwietnia 2023
2023-04-20
W literackiej części magazynu „Dwie strony sztuki jak zawsze recenzje książek z szansą na ich wygranie w konkursach. Spotkaliśmy się z Anną Magalską, aktorką Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, a przede wszystkim autorką książki pt. „Yoko Ono. Wyobraź sobie... wolność międzyludzką”. Publikacja poświęcona jest twórczości tej artystki. W audycji także recenzja książki „Lalki z getta” autorstwa Evy Weaver. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Była głosem Pani Foster w serialu animowanym „Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster”, hieną Shenzi w filmie „Król Lew”, Babcią Addams w „Rodzinie Addamsów” czy Dyziem w serialu „Myszka Miki i przyjaciele”. Miriam Aleksandrowicz z Nagrodą za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. Nagrodę dla aktorki i reżyserki dubbingowej przyznano podczas 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje. Miriam Aleksandrowicz była gościem specjalnym filmowego wydania programu „Dwie Strony Sztuki”. Oprócz tego u nas - relacja z premiery dokumentu o życiu i twórczości rzeźbiarza Aleksandra Dętkosia i spotkanie z twórcami filmu „Aleksander”. Naszym gościem był także Andrzej Ciecierski, reżyser dokumentu o Helenie Grossównie pt. „Królowa tańca”. Jedna z czołowych i najbardziej lubianych gwiazd przedwojennego kina polskiego, urodziła się w Toruniu. Także tutaj spędziła młodzieńcze lata i debiutowała jako tancerka w Teatrze Miejskim. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
13 kwietnia 2023
2023-04-13
W literackiej części magazynu „Dwie strony sztuki” m.in. nowa powieść Magdaleny Majcher pt. „Doktórka od familoków”. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o silnej i niezłomnej lekarce, która odważnie stanęła po stronie najsłabszych, choć mogły ją za to spotkać nieprzewidziane represje – historia Jolanty Wadowskiej-Król, „śląskiego Czarnobyla” i „znikających dzieci”. Książka ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa W.A.B. U nas kolejny fragment tej przejmującej książki, recenzja i szansa na wygranie tego tytułu.W weekend 14 i 15 kwietnia odbędą się Bydgoskie Targi Książki - szczegóły programu w naszej audycji. Były też recenzja szansa na wygranie powieści pt. „Nieznajomy na tratwie”. Dziesięć osób na tratwie ratunkowej walczy o przetrwanie na otwartym morzu po katastrofie jachtu. Brakuje im wody, jedzenia, a przede wszystkim nadziei, kiedy dostrzegają unoszącego się na falach mężczyznę. „Dzięki Bogu, znaleźliśmy Cię” — mówi jeden z rozbitków. „To ja jestem Bogiem” — odpowiada nieznajomy. U nas także najnowsza powieść Mitcha Alboma, autora bestsellera pt. „Pięć osób, które spotykamy w niebie”. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
W filmowej części magazynu „Dwie strony sztuki” zaprosiliśmy państwa na 12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje. Wydarzenie organizowane jest przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Festiwal startuje 16 kwietnia i potrwa do 22 kwietnia br. Zaprosiliśmy państwa na wystawę o życiu i pracy Andrzeja Wajdy, którą można oglądać w grudziądzkim muzeum, a także na warsztaty dla rodziców i animatorów zatytułowane „Dziecko i film. Jak rozmawiać z dziećmi (p)o filmie”. To spotkanie 17 i 18 kwietnia br. organizuje Kino Centrum w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. W związku ze specjalnym pokazem filmu o Helenie Grossównie pt. „Królowa tańca”, w audycji znalazło się także kilka archiwalnych wspomnień o pochodzącej z Torunia aktorce kina przedwojennego. Muzycznie sięgaliśmy do ścieżki dźwiękowej z filmu „65”. Jego bohaterem jest astronauta, który rozbija się na nieznanej planecie. Ta okazuje się Ziemią ale... 65 milionów lat temu. Autorem muzyki do tego obrazu jest Chris Bacon. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
6 kwietnia 2023
2023-04-06
W literackiej części audycji „Dwie strony sztuki” spotkaliśmy się z autorami z naszego regionu. Hanna Łopatyńska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu opowiedziała o swojej książce pt. „Wielkie Święto. O zwyczajach wielkanocnych w Polsce”. Michał Jankowski (na zdjęciu/fot. Bogumiła Wresiło) bydgoski historyk zdradził kulisy powstania książki „Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz – Koronowo”. W audycji przedstawiliśmy także kolejny odcinek książki Magdaleny Majcher, pt. „Doktórka od familoków”. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
„Aleksander”, pod tym tytułem kryje się krótkometrażowy film dokumentalny o życiu i twórczości wybitnego rzeźbiarza Aleksandra Dętkosia. Gościem filmowej odsłony magazynu „Dwie strony sztuki” był Dariusz Gackowski (na zdjęciu/fot. Bogumiła Wresiło) - autor tego dokumentu, bydgoszczanin, fotograf i dokumentalista - Dariusz Gackowski. Premierowy pokaz filmu odbędzie się 15 kwietnia na ekranie kina „Orzeł” w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. W Wielki Czwartek muzycznie zabrzmiała w tej części audycji nominowana do „Oskara” ścieżka dźwiękowa autorstwa Alfreda Newmana do filmu pt. „Opowieść wszech czasów”. Amerykańska produkcja przedstawia historię narodzin, życia oraz męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ten zrealizowany z wielkim rozmachem i z udziałem największych gwiazd światowego kina film wyprodukowany został w 1965 roku. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Zobacz także
Niektórzy preferują „dobre kino”, inni wolą zatopić się w lekturze... A wielu potrafi cieszyć się z ciekawej książki i daje się wciągnąć w ciekawą akcję obrazu na dużym czy małym ekranie!
Jak jednak wpaść na trop godnego uwagi filmu czy zajmującej literatury? Szczęśliwie w tych sprawach zawsze na bieżąco są autorki cyklu „Dwie strony sztuki” i co tydzień przekazują Słuchaczom świeże informacje.
Jak jednak wpaść na trop godnego uwagi filmu czy zajmującej literatury? Szczęśliwie w tych sprawach zawsze na bieżąco są autorki cyklu „Dwie strony sztuki” i co tydzień przekazują Słuchaczom świeże informacje.
W każdy czwartek od 20.05 do 22.00 zapraszają:
Iwona Muszytowska-Rzeszotek
i Bogumiła Wresiło.
Iwona Muszytowska-Rzeszotek
i Bogumiła Wresiło.
Bądźmy w kontakcie: