2022-05-05
28 kwietnia 2022
2022-04-27
27 kwietnia miała miejsce premiera najbardziej wzruszającej książki tej wiosny – „Jesteśmy Twoi” autorstwa Anny Ficner-Ogonowskiej, mistrzyni dawania nadziei. „Jesteśmy Twoi” to historia kobiety, której życie diametralnie się zmienia. To również powieść inspirowana prawdziwą historią. W literackiej części magazynu „Dwie strony sztuki” o swojej najnowszej książce opowiadała autorka Anna Ficner-Ogonowska. Jak zwykle przy okazji recenzji, świetne książki czekały do wygrania w naszych konkursach. W tym m.in. tytuł „Stan krytyczny” – Opowieści z pogranicza ludzkiego życia Dr Matta Morgana. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
W ostatni czwartek kwietnia w filmowej części magazynu „Dwie strony sztuki” rozmawialiśmy o powstającym projekcie na siedzibę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. W internecie o tej gigantycznej inwestycji opowiada m.in. Hugo Herrera Pianno z biura Baumschlager Eberle Lustenau, które wygrało konkurs na koncepcję architektoniczną tego obiektu. O filmowej prezentacji opowiadał Roman Tondel, zastępca dyrektora do spraw promocji Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. W audycji sprawdziliśmy, co ufundowała w Polsce znana aktorka Gwyneth Paltrow i w jakiej kondycji znajduje się obecnie kino w Rosji. Odwiedziliśmy także Ciechocinek, gdzie działa jedno z najstarszych kin w naszym regionie. Sprawdziliśmy także, jakie animacje obejrzeć można w kinie z dziećmi. Muzycznie towarzyszyła nam dziś ścieżka dźwiękowa z 2. odsłony serialu „Euforia”. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
21 kwietnia 2022
2022-04-21
W literackiej części audycji „Dwie strony sztuki” m.in. relacja z konferencji prasowej dotyczącej toruńskiego festiwalu „Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawsko-Pomorskie” oraz Nagrody Marszałka dla najlepszego debiutu kryminalnego 2021 roku. O swoich debiutach opowiadali m.in. Katarzyna Bonda i Ryszard Ćwirlej. Rozmawialiśmy także o najnowszej książce Roberta Małeckiego pt. „Wstyd”. Była też recenzja książki Mikołaja Marcela „Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat”. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
W filmowej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki” jeszcze o festiwalu „Animocje” w Bydgoszczy. „Animacja i twórcy filmów animowanych przeszli przez czas pandemii suchą stopą” – mówi nam Aneta Ozorek, dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmów Animowanych w Holandii, jedna z jurorek ostatniego Festiwalu Filmowego „Animocje”. Z naszym gościem rozmawialiśmy m.in. o światowym fenomenie filmów animowanych. W audycji także o Ogólnopolskim Festiwalu Animacji O!PLA, który po pandemicznej przerwie powraca na strych Biblioteki Głównej w Bydgoszczy. Wspominaliśmy zmarłego kilka dni temu kompozytora muzyki filmowej Andrzeja Korzyńskiego, znanego choćby z soundtracków do „Akademii Pana Kleksa” czy „Człowieka z marmuru”. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
14 kwietnia 2022
2022-04-14
7 kwietnia 2022
2022-04-07
Gościem literackiej części audycji „Dwie strony sztuki” był Mikołaj Marcela, autor książki w zasadzie poradnika pod tytułem „Dlaczego szkoła cię wkurza i jak ją przetrwać”. Polecamy także książkę „Moonshot”, której autorem jest Albert Bourla. Wysłuchaliśmy także kolejnego fragmentu książki Robina Sharmy „Manifest codziennego bohatera”, opisującej, jak myśleć pozytywnie, działać skutecznie i zmieniać świat na lepsze. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Od 3 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy trwa 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ANIMOCJE. Gościem specjalnym festiwalu jest Wojciech Paszkowski – polski aktor i reżyser dubbingowy, który ma otrzymać Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. To jedyna taka nagroda w Polsce. Gościem filmowej części audycji „Dwie strony sztuki” była też Natalia Kozieł, urodzona w Bydgoszczy artystka wizualna, która na ANIMOCJE przyjeżdża prosto z Finlandii, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Muzycznie w audycji ścieżka dźwiękowa z animacji „Hotel Transylwania 4”. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Zobacz także
Niektórzy preferują „dobre kino”, inni wolą zatopić się w lekturze... A wielu potrafi cieszyć się z ciekawej książki i daje się wciągnąć w ciekawą akcję obrazu na dużym czy małym ekranie!
Jak jednak wpaść na trop godnego uwagi filmu czy zajmującej literatury? Szczęśliwie w tych sprawach zawsze na bieżąco są autorki cyklu „Dwie strony sztuki” i co tydzień przekazują Słuchaczom świeże informacje.
Jak jednak wpaść na trop godnego uwagi filmu czy zajmującej literatury? Szczęśliwie w tych sprawach zawsze na bieżąco są autorki cyklu „Dwie strony sztuki” i co tydzień przekazują Słuchaczom świeże informacje.
W każdy czwartek od 20.05 do 22.00 zapraszają:
Iwona Muszytowska-Rzeszotek
i Bogumiła Wresiło.
Iwona Muszytowska-Rzeszotek
i Bogumiła Wresiło.
Bądźmy w kontakcie: