„To przejmująca powieść o dziewczynie z Ukrainy, która na Zachodzie szuka ucieczki przed dawnym życiem – ale i tam dosięga ją przeszłość” – tak recenzenci na świecie piszą o książce pt. „Psi park” Sofi Oksanen. Co o tym tytule opowiedziała nasza recenzentka? Sprawdziliśmy w literackiej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki”. Oprócz tego „Manifest codziennego bohatera” Robina Sharmy, czyli bestsellerowy poradnik na ciężkie czasy, w których przyszło nam żyć. Instytut Książki zakupił 7 tysięcy książek w języku ukraińskim dla dzieci i młodzieży. Tytuły trafią do wojewódzkich bibliotek publicznych, skąd będą też przekazywane do mniejszych ośrodków, by umożliwić korzystanie z nich młodym Ukraińcom przebywającym na terenie Polski.
W filmowej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” podsumowanie tegorocznej gali Oscarów. Mówiliśmy o filmach i twórcach, do których w tym roku trafiły statuetki. Zaprosimy też Państwa na 11. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Animocje, który startuje w najbliższą niedzielę, 3 kwietnia w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Gościem literackiej części audycji „Dwie strony sztuki” była toruńska pisarka Margota Kott, autorka książki „Kolor miłości i krwi”. Jej bohaterami są pisarka Juliette Gauthier, która przeprowadza się do małej wsi w Bieszczadach, aby napisać powieść życia oraz młody Marco Berezowski – żołnierz z Ukrainy, który należał do słynnych „Cyborgów” broniących lotniska w Doniecku przed separatystami, a teraz szuka w pracy w Polsce. Polecaliśmy także książkę pt. „Kot w Tokio” Nicka Bradey'a. To zbiór kilkunastu opowiadań, które łączy tytułowy bohater, znikający i metafizyczny kot, który błądzi ulicami metropolii. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Pochodząca z naszego regionu aktorka Ania Antonowicz już po pierwszych zdjęciach do 5. sezonu serialu „The Crown”. O swojej postaci na razie nic nie może powiedzieć, ale nam zdradziła jak trafiła na casting do tej popularnej serii oraz jak wyglądała praca na planie „The Crown”. W filmowej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” również o pokazach ukraińskich filmów. Animacje oraz dokumenty zobaczyć będzie można w niedzielę 27 marca w bydgoskim kinie „Pomorzanin”. Dochód z zakupionych biletów zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Na kilka dni przed oskarową galą, u nas muzyka oraz nominowane w tym roku do Oskara piosenki. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
W roku 90. rocznicy rozszyfrowania „Enigmy” gościem literackiej strony audycji „Dwie strony sztuki” był prof. Robert Gawłowski - bydgoszczanin, autor książki pt. „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego”. Prof. Robert Gawłowski jest pracownikiem naukowym oraz praktykiem współpracującym z administracją rządową i samorządową. Poza pracą naukową jest analitykiem brytyjskiej polityki w Londynie. Na czytelników o mocnych nerwach czekała najnowsza powieść Tima Lebbona pt. „Milczenie”. W audycji także „Chłopi - Tom II - Zima” Władysława Stanisława Reymonta, do wysłuchania bezpłatnie w Radiobooku. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
W filmowej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki” relacja z otwarcia „Kina za Rogiem” w Kowalu. W uroczystości udział wzięli polscy filmowcy: Krzysztof Zanussi oraz Jan Nowicki. Z Radosławem Osińskim porozmawiamy o wręczonych kilka dni temu nagrodach filmowych BAFTA, przy okazji sprawdziliśmy repertuar Kina Centrum w Toruniu. Muzycznie towarzyszyły nam będą piosenki z komedii romantycznej „Wyjdź za mnie”, w którym zagrała i zaśpiewania Jennifer Lopez. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
W literackiej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki” spotkanie z Agatą Kołakowską - pisarką z Wrocławia, autorką książek obyczajowych. Rozmawiać będziemy my o jej najnowszej powieści pt. „Ballada o dwóch miastach”. Zaproponujemy także książkę „Czterdzieści dusz” Piotra Borlika. Zaprosimy także na kiermasz książek do Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Nasz adres w sprawie konkursów: sztuka@radiopik.pl. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
W minioną niedzielę 6 marca br. w bydgoskim kinie „Pomorzanin” odbył się przedpremierowy pokaz filmu pt. „Inni ludzie”, na podstawie powieści Doroty Masłowskiej. W audycji „Dwie strony sztuki” o filmie opowie reżyserka tej produkcji Aleksandra Terpińska, która była gościem przedpremierowego pokazu. Zaprosimy Słuchaczy na filmowy weekend w kinie „Orzeł” w Bydgoszczy. W obecnej sytuacji trudno świętować 10. urodziny Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, dlatego też organizatorzy połączyli filmowe pokazy ze zbiórkami i specjalnym koncertem dla Ukrainy. Muzyczną stronę audycji zapewni album z 6. sezonu serialu „Outlander”, który już oglądać można na jednej z platform steamingowych. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
„Droga - wiersze i proza” Jarosława Iwaszkiewicza, to potężny tom, którego treść przeanalizowaliśmy w literackim wydaniu magazynu „Dwie strony sztuki”. Książkę można było wygrać w konkursie, podobnie jak niezwykłą i bardzo aktualną publikację o świecie zwierząt i roślin pt. „Ekipa do naprawy świata”. W audycji zaprosiliśmy do Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, gdzie od kilku dni wypożyczać można książki. Na „półce równościowej” znajdują się książki o tematyce antydyskryminacyjnej, uczące empatii i szerzące wiedzę o prawach człowieka będące źródłem opowieści o świecie dla młodszych i starszych. Zaprosiliśmy też na spotkanie autorskie z prof. Robertem Gawłowskim, autorem książki pt. „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego”. Do wysłuchania audycji zachęca Bogumiła Wresiło.
W filmowej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki” zapraszamy na pokazy filmów dla dzieci z Ukrainy, przygotowane w Kinie Helios w Bydgoszczy, a także pokaz filmu niemego z Polą Negri, do którego na żywo muzykę wykona zespół „Czerwie”. Zapraszamy także do kin na nową odsłonę „Batmana”. Muzyka z poprzednich części tej serii wypełniła muzycznie audycję przygotowaną przez Iwonę Muszytowską-Rzeszotek.
Zobacz także