Z archiwalnych kart i zapisów

O tym, że życie bywa nieobliczalne i nieprzewidywalne przekonało się wielu z nas. O tym że każdy nosi w sobie cudowną opowieść – niewielu pamięta. A zadaniem autorów audycji z cyklu „Ziarna losu” Państwu o tym przypominać, wydobywając te opowieści z archiwalnych kart i zapisów, a także relacji świadków opisywanych wydarzeń.

Spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 20.05.
Do wysłuchania audycji zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.

„Dla babci i o babci”

2025-04-11
„Dla babci i o babci”. Fot. nadesłane/zbiory rodzinne

„Dla babci i o babci”. Fot. nadesłane/zbiory rodzinne

Historia dziadków, którzy zostali przesiedleni na Pomorze Zachodnie w ramach akcji „Wisła”. Ich wnuczka, już po ich śmierci, próbuje ze strzępków rodzinnych opowieści złożyć całość.

Kamila Bułakowska do dziś z rozrzewnieniem wspomina sielskie momenty dzieciństwa, spędzone u dziadków w Sienicy na Pomorzu. Na emeryturze dziadkowie przenieśli się do Czernikowa. Kiedy odeszli, pani Kamila odwiedziła Sienicę, by spojrzeć na to miejsce dorosłymi oczami. Była też w Lipie - wiosce dzieciństwa dziadków. Odkrywanie swoich korzeni pomogło jej przetrwać trudne momenty w życiu.

Autor: Adriana Andrzejewska-Kuras
Emisja: „Ziarna losu”, 13 kwietnia 2025.
Historia dziadków, którzy zostali przesiedleni na Pomorze Zachodnie w ramach akcji „Wisła”. Ich wnuczka, już po ich śmierci, próbuje ze strzępków rodzinnych opowieści złożyć całość. Reportaż Adriany Andrzejewskiej-Kuras.

„Farba na ołtarzu”

2025-04-04
Spalona „pastorówka” we wsi Zrazim. Fot. Żaneta Walentyn/PR PiK

Spalona „pastorówka” we wsi Zrazim. Fot. Żaneta Walentyn/PR PiK

Zabytkowy kościół jest miejscem, gdzie zbezczeszczono napisami wzywającymi szatana ołtarz i gdzie zbierają się fani napojów alkoholowych.

Otwarte na oścież ponad stuletnie drewniane drzwi zdają się witać ciekawskich obrazu zniszczeń, których dokonał czas i człowiek. Obok kościoła do niedawna jeszcze stała zabytkowa pastorówka, ale ktoś ją podpalił. Konserwator zabytków nie może odnaleźć właściciela, a prokuratura uznała sprawę za przedawnioną.

Autor: Żaneta Walentyn
Emisja: „Ziarna losu”, 6 kwietnia 2025.
Zabytkowy kościół jest miejscem, gdzie zbezczeszczono napisami wzywającymi szatana ołtarz i gdzie zbierają się fani napojów alkoholowych. Reportaż Żanety Walentyn.

30 marca 2025

2025-03-28
Małgorzata i Włodzimierz Mendelewscy założyli w Toruniu Fundację Pomocy Osobom Autystycznym - Autyzm Polska. Fot. Autyzm Polska - Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym

Małgorzata i Włodzimierz Mendelewscy założyli w Toruniu Fundację Pomocy Osobom Autystycznym - Autyzm Polska. Fot. Autyzm Polska - Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym

Gdybym mieszkała w bloku chyba wyskoczyłabym z czwartego piętra” - mówi Pani Małgorzata, mama Pauliny. Od 45 lat wraz z mężem opiekują się córką z głębokim autyzmem. Pani Paulina mówi zaledwie kilkanaście słów, sporo rozumie. Jednak od dłuższego czasu jej zachowania są nieprzewidywalne. Po jednym z jej ataków mama musiała mieć zoperowany kręgosłup. Gdy rodziców zabraknie, taka osoba jak Paulina może być skazana na gehennę w Domu Pomocy Społecznej lub w szpitalu psychiatrycznym. Takich osób jest więcej, dlatego Państwo Małgorzata i Włodzimierz Mendelewscy chcą zbudować w Toruniu, pierwszy w regionie dom dla niesamodzielnych osób w spektrum autyzmu. Mają projekt i obietnicę finansowania, ale muszą znaleźć dwa miliony złotych na wkład własny. Dlaczego muszą? O tym w reportażu Michała Słobodziana pt. „Plan B”.

Zainteresowani wsparciem budowy toruńskiego domu dla dorosłych, niesamodzielnych osób w spektrum autyzmu, mogą uczynić to tutaj.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 30 marca 2025 - Reportaż Michała Słobodziana pt. „Plan B”

23 marca 2025

2025-03-23
„W rytmie marsza”. Codzienność więźniów obozu w Auschwitz. Fot. ilustracyjna/martex5/pixabay.com

„W rytmie marsza”. Codzienność więźniów obozu w Auschwitz. Fot. ilustracyjna/martex5/pixabay.com

W audycji „Ziarna losu” zaprezentowaliśmy reportaż pt. „W rytmie marsza” autorstwa Żanety Walentyn i Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK. To opowieść o obozowym życiu i śmierci, która w każdej chwili była w zasięgu ręki, więźniów obozu Auschwitz. Do wysłuchania audycji zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 23 marca 2025

16 marca 2025

2025-03-14
Uczniowie Społecznej Szkoły Przysposabiającej Do Pracy Dorotowo. Fot. nadesłane/Fundacja Dorotkowo

Uczniowie Społecznej Szkoły Przysposabiającej Do Pracy Dorotowo. Fot. nadesłane/Fundacja Dorotkowo

Uczą się konkretnych umiejętności. Od samego początku zarabiają, czasem dostają nawet...napiwki. W naukę wkładają serce, efekty są znakomite. Z okazji przypadającego 21 marca „Światowego Dnia Zespołu Downa” odwiedzimy niezwykłą szkołę, w której nie ma dzwonków, a nauka zaczyna się gdy uczniowie porządnie się wyśpią. Mowa o Społecznej Szkole Przysposabiającej Do Pracy Dorotowo. Prowadzi ją toruńska Fundacja Dorotkowo wspierająca przede wszystkim osoby z zespołem Downa. Więcej o efektach edukacji z pomysłem w reportażu pt. „Wystarczy dmuchać w żagle”, do którego zaprasza jego autor, Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 16 marca 2025 - Reportaż Michała Słobodziana pt. „Wystarczy dmuchać w żagle”

9 marca 2025

2025-03-09
Łobdowo - „Wieś samowystarczalna”. Fot. Michał Zaręba/PR PiK

Łobdowo - „Wieś samowystarczalna”. Fot. Michał Zaręba/PR PiK

„Wieś samowystarczalna” to pełna werwy opowieść o czasach, które odeszły. Czasami nostalgiczna, czasami zabawna, ilustruje zmiany, które zachodzą w nas i wokół nas. Reportaż autorstwa Michała Zaręby wypełnił pierwszą część audycji „Ziarna losu”. W jej drugiej części kontynuujemy temat zmian, zachęcając do wysłuchania archiwalnego reportażu Żanety Walentyn pt. „Inne życie czyli profesjonaliści i kuglarze”, który pierwszy raz zaprezentowany został 30 kwietnia 2023 roku. Do wysłuchania audycji zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 9 marca 2025

2 marca 2025

2025-02-28
Źródło: gov.pl

Źródło: gov.pl

Ludzkie losy bywają naprawdę skomplikowane. Decyzje, działania, motywacje wymykają się łatwym ocenom, szczególnie gdy badamy przeszłość. Mjr Zygmunt Szendzielarz, pseudonim Łupaszka, walczył wraz ze swoimi żołnierzami w Borach Tucholskich w 1946 roku. Dla Łupaszki i jego żołnierzy wojna się nie skończyła, dlatego walczyli z tzw. utrwalaczami nowej władzy. Po wojnie, PRL-owska propaganda, nazywała ich niesłusznie bandytami. Jednak, nawet po latach, dla części mieszkańców Borów Tucholskich pamięć o działaniu partyzantów niepodległościowego podziemia była trudna. I to także jest część naszej historii. Z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypomnieliśmy Państwu znakomity dokument Żanety Walentyn z 21 marca 2010 roku pt. „Przeklęci”. Reportaż otrzymał Nagrodę im. Witolda Zadrowskiego w ogólnopolskim konkursie „Melchiory”. Do wysłuchania audycji „Ziarna losu” zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 2 marca 2025 - Reportaż Żanety Walentyn pt. „Przeklęci”

23 lutego 2025

2025-02-21
Dzieci w schronie na stacji metra w Kijowie/fot. Patryk Jaracz, PAP

Dzieci w schronie na stacji metra w Kijowie/fot. Patryk Jaracz, PAP

Straty są trudne do oszacowania. W grudniu 2024 roku ONZ poinformował o ponad 12 tysiącach zabitych cywilów. Kilka miesięcy temu media doliczyły się ponad 80 tysięcy zabitych żołnierzy rosyjskich i tyle samo ukraińskich. Dane te prawdopodobnie są jednak mocno zaniżone. 24 lutego br. miną trzy lata od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Ludzkie tragedie, konieczność ucieczki, zniszczona część kraju i ogromna niepewność dotycząca przyszłości. W „Ziarnach losu” przypomnimy przejmujący reportaż Żanety Walentyn pt. „Wielka wojna małych i dużych”, który swoją premierę miał 16 kwietnia 2023 roku. To opowieść o tym, w jaki sposób wojnę i konieczność wyjazdu do Polski odczuwały dzieci. Z jakimi dylematami mierzyli się dorośli, którzy zostawiali wszystko i uciekali? Do wysłuchania audycji zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 23 lutego 2025

16 lutego 2025

2025-02-17
Założycielem prywatnego muzeum w Lisewie jest Tomasz Stefański. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras/PR PiK

Założycielem prywatnego muzeum w Lisewie jest Tomasz Stefański. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras/PR PiK

W audycji „Ziarna losu” Żanety Walentyn premierowy reportaż pt. „Pozbierane z szuflad i strychów” autorstwa Adriany Andrzejewskiej-Kuras. W niewielkim Lisewie pod Golubiem-Dobrzyniem mieści się wyjątkowe muzeum. Jego założycielem jest Tomasz Stefański, pasjonat lokalnej historii. Pamiątki związane głównie z I i II wojną światową, pochodzą głównie od mieszkańców. Pan Tomasz ratuje je przed wyrzuceniem na śmietnik czy oddaniem na złom.

W drugiej części „Ziaren losu” przypomnieliśmy wyjęty z archiwum Polskiego Radia PiK reportaż pt. „Poszukiwacze czasu”, który Żaneta Walentyn zaprezentowała 18 sierpnia 2024 roku.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 16 lutego 2025

9 lutego 2025

2025-02-07
Relikty zabudowy w wysiedlonej wsi Wypaleniska k. Bydgoszczy. Fot. pl.wikipedia.org/wiki

Relikty zabudowy w wysiedlonej wsi Wypaleniska k. Bydgoszczy. Fot. pl.wikipedia.org/wiki

Jeszcze w latach 90. XX wieku był tam sklep, kilka gospodarstw i pola uprawne. Dziś obraz wymarłej wsi budzi filmowe skojarzenia rodem z science fiction. Co się stało, że tętniąca życiem wieś opustoszała? Jeszcze kilka lat temu w Wypaleniskach, bo o tej wsi mowa, stał piękny dom w niczym nieprzypominający wiejskich chałup. Jedyny, który pozostał. Dlaczego? A dziś, czy stoi jeszcze pośród śladów zburzonych chat? O tym w audycji „Ziarna losu”, do której wysłuchania zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 9 lutego 2025

2 lutego 2024

2025-02-01
Dawny Cmentarz Żydowski w Kcyni. Fot. Michał Słobodzian/PR PiK

Dawny Cmentarz Żydowski w Kcyni. Fot. Michał Słobodzian/PR PiK

Niemal 6 milionów osób, jedna trzecia to dzieci. Ostateczna liczba ofiar Holokaustu jest trudna do oszacowania. Wiadomo, że tylko w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz zamordowano około miliona Żydów. W minionym tygodniu obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz. Żydzi ginęli w obozach koncentracyjnych, ale nie tylko. W części naszego regionu, na terenach dawnego zaboru pruskiego, Niemcy mordowali Żydów w pierwszych tygodniach, miesiącach wojny. Przez lata społeczność żydowska była ważną częścią Nakła, Kcyni, Inowrocławia i wielu innych miejscowości. Jak żyli? Co działo się z nimi jesienią 1939 roku? W jaki sposób w tej chwili o nich pamiętamy? Do wysłuchania swojego reportażu pt. „Dolina wyschniętych kości” zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 2 lutego 2025 - Reportaż Michała Słobodziana pt. „Dolina wyschniętych kości”

26 stycznia 2025

2025-01-24
Z wizytą u Ochotników Straży Pożarnej w Bysławiu. Fot. Żaneta Walentyn/PR PiK

Z wizytą u Ochotników Straży Pożarnej w Bysławiu. Fot. Żaneta Walentyn/PR PiK

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Fot. facebook.com/ospbyslaw

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Fot. facebook.com/ospbyslaw

Prawie 150 lat udokumentowanej historii to nie lada wyzwanie dla strażaków ochotników z Bysławia. Ich jednostka została założona w 1877 roku, o czym świadczą odręczne zapiski państwa Kobierowskich, właścicieli sklepu żelaznego i zakładu ślusarskiego. Według starego sklepowego zeszytu założycielem Straży Pożarnej był niejaki Daust z Klonowa. Tak długą tradycją może się pochwalić niewiele jednostek. Jak dziś kolejne pokolenia strażaków ochotników działają i jak pielęgnują tradycję? O tym w reportażu Żanety Walentyn pt. „Się jedzie!”.

W drugiej części audycji „Ziarna losu” zabrzmiał archiwalny reportaż Andrzeja Krystka pt. „Na ratunek”, nagrany w 1998 roku. Do wysłuchania audycji „Ziarna losu” zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 26 stycznia 2025 - Reportaż Żanety Walentyn pt. „Się jedzie!”
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 26 stycznia 2025 - Reportaż Andrzeja Krystka pt. „Na ratunek”

19 stycznia 2025

2025-01-20
Dwór Venedów w Gródku. Fot. Żaneta Walentyn/PR PiK

Dwór Venedów w Gródku. Fot. Żaneta Walentyn/PR PiK

Dziewięć lat temu Jan Powierski zakupił stary drewniany dwór, który jeszcze do lat 80. XX wieku uważano za dużą chatę i nikomu do głowy nie przyszło, że budynek jest drewniany i pochodzi z połowy XVIII wieku. Dopiero odpadający tynk pokazał deski. Dworek miał jednak pecha, bo kiedy okazało się, że to wysokiej klasy zabytek, to upadła firma, która miała go remontować. Upadł też właściciel, bowiem po wojnie dwór stał się własnością PGR-u. I tak stał i niszczał przez lata, aż zaciekawiony jego historią pewien mieszkaniec gminy Drzycim postanowił zainteresować się tajemniczą i podupadłą budowlą. O tym w reportażu pt. „Zwykła historia niezwykłego miejsca”, do którego wysłuchania zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 19 stycznia 2025 - Reportaż Żanety Walentyn pt. „Zwykła historia niezwykłego miejsca”

12 stycznia 2025

2025-01-10
Kpt. Alojzy Bruski ps. „Grab”. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kpt. Alojzy Bruski ps. „Grab”. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Opuszczali to miejsce w pośpiechu. Ścigający ich Niemcy ulokowali się zaledwie 300 metrów dalej. Zostawili broń, amunicję i tajemniczy medalik. Po 80 latach ukryte w ziemi skarby ujrzały światło dzienne. Mowa o rzeczach jakie pozostawili po sobie partyzanci z oddziału dowodzonego przez Alojzego Bruskiego ps. „Grab”. Niesamowitego odkrycia archeolodzy dokonali na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Borach Tucholskich. Odkrycie stało się okazją do przypomnienie postaci kapitana Bruskiego, którego krótkie życie pełne było zwrotów akcji. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Michała Słobodziana i Moniki Kaczyńskiej pt. „Bezlitosny wyrok”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 12 stycznia 2025 - Reportaż Michała Słobodziana i Moniki Kaczyńskiej pt. „Bezlitosny wyrok””

5 stycznia 2025

2025-01-04
Budynki przy ulicy 17 stycznia w Ciechanowie, w których przebywali aresztowani zanim trafili do obozu właściwego NKWD. Fot. Michał Zaręba/arch. PR PiK

Budynki przy ulicy 17 stycznia w Ciechanowie, w których przebywali aresztowani zanim trafili do obozu właściwego NKWD. Fot. Michał Zaręba/arch. PR PiK

O wywózkach Polaków w głąb Związku Radzieckiego wiemy wiele, ale jak się okazuje nie wszystko. Tropem nowych faktów dotyczących wywózek mieszkańców Torunia poszedł w 2024 roku Michał Zaręba. Jak się okazuje, torunianie w drodze do ZSRR trafiali do obozu przejściowego w Ciechanowie. Wielu niestety tam pozostawało na zawsze. W pierwszej części audycji przypomnimy reportaż pt. „Toruń-Ciechanów”. Był on nominowany do nagrody radiowej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. Reportaż miał premierę 18 marca 2024 roku. W drugiej części audycji zupełnie inna opowieść, ale ona także znalazła się w naszym rankingu „12 najlepszych reportaży Polskiego Radia PiK w 2024 roku”. „Jego oddech” Michała Słobodziana to przejmująca opowieść o miłości matki, która walczy o sprowadzenie do Polski syna. Pan Sylwester uległ w Anglii poważnemu wypadkowi. Reportaż miał premierę 28 kwietnia 2024 roku. Do wysłuchania pierwszej w 2025 roku audycji z cyklu „Ziarna losu” zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 5 stycznia 2025 - Reportaż Michała Zaręby pt. „Toruń-Ciechanów”
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 5 stycznia 2025 - Reportaż Michała Słobodziana pt. „Jego oddech”

12 najlepszych reportaży Polskiego Radia PiK w 2024 roku [posłuchaj!]

2025-01-02
Reportażyści Polskiego Radia PiK: Michał Słobodzian, Żaneta Walentyn i Michał Zaręba. Fot. Magdalena Gill/arch. PR PiK

Reportażyści Polskiego Radia PiK: Michał Słobodzian, Żaneta Walentyn i Michał Zaręba. Fot. Magdalena Gill/arch. PR PiK

2024 był rokiem pełnym naprawdę wyjątkowych, nagradzanych w Polsce i za granicą reportaży, zrealizowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia PiK! Poniżej przypominamy te najlepsze.

„Terapia” Żanety Walentyn
Reportaż zdobył II nagrodę na Prix Europa w Berlinie, a także nominację do Audionomia Awards 2024. To dziennikarskie śledztwo, demaskujące patologiczne warunki i sposób funkcjonowania ośrodka terapii uzależnień w Jerzmionkach koło Kamienia Krajeńskiego. Niezwykłym elementem reportażu jest ukazanie dramatu rodzin pacjentów, którzy nie przeżyli pobytu w ośrodku.
Można go posłuchać TUTAJ

„Niebo@com” Michała Słobodziana
Reportaż zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Po prostu człowiek”, a także nominację do Audionomia Awards 2024.
To opowieść o wyjątkowej relacji Magdaleny i Stanisława Lamentów. Była znana toruńska społeczniczka cierpi na niezwykle bolesne powikłania po boreliozie.
Można go posłuchać TUTAJ

„Toruń – Ciechanów” Michała Zaręby
Reportaż zdobył nominację do nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni.
Michał Zaręba wraca w swoim reportażu do wywózek Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Jak się okazuje, w tej sprawie wciąż odkrywamy nowe fakty. Za jednym z nich podążył nasz reportażysta, ponieważ okazało się, że wielu torunian wywożonych do ZSRR zatrzymywano w drodze w obozie przejściowym w Ciechanowie. Część z nich pozostała już tam na zawsze.
Reportaż jest do posłuchania TUTAJ

„Dla dobra organizacji” Żanety Walentyn i Michała Słobodziana
Nasi reporterzy przez kilka tygodni badali, co dzieje się w Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP. Dotarli do wyników kontroli w ośrodku harcerskim w Funce, w czasie której wykryto szereg nieprawidłowości. W efekcie przed sądem harcerskim mają stanąć między innymi były komendant Chorągwi, a także obecna komendantka. Sprawa została także zgłoszona m.in. do prokuratury.
Reportaż jest do posłuchania TUTAJ

„Jesteśmy ludźmi” Żanety Walentyn
„Jesteśmy ludźmi!” - mówi szef jednostki medyków, ratujących życie rannym na polu walki w Ukrainie. Na pytanie czy zdarzyło mu się udzielać pomocy agresorom, czyli rosyjskim żołnierzom, potwierdza bez wahania. „Gdybyśmy tego nie robili, przestalibyśmy nimi być. A wojna sprzyja zanikowi instynktów, w tym samozachowawczego. Walka staje się rutyną, strach też, a to bilet w jedną stronę” - mówi medyk pola walki Damian Duda.
Reportaż jest do posłuchania TUTAJ

„Zakopane w pamięci” Michała Zaręby
- Słuchajcie baby, jedna z was musi wyjść, bo jeśli ja pójdę, to wy wszystkie zginiecie, bo oni tu wrócą. Siły pobiorą i wrócą - wspomina bohaterka reportażu. Mimo upływu wielu lat Irena Krach wciąż ma przed oczami okrucieństwa rzezi wołyńskiej. 11 lipca 2024 roku minęła 81. rocznica tzw. „Krwawej Niedzieli”, która stanowiła kulminację ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia. Tylko tego jednego dnia zamordowanych zostało 8 tysięcy Polaków.
Reportaż jest do posłuchania TUTAJ

„Idziemy na szał” Michała Słobodziana

Ubrania zrobione z worków po mące. Na szyi budziki zawieszone na łańcuchach. Brak butów - obowiązkowy. W sercach wolność. W reportażu odbyliśmy podróż do lat 60. To właśnie wtedy w Cekcynie grupa młodych hipisów, w piwnicy jednego z domów założyła klub. Miejsce szybko stało się kultowe. Szybko także znalazło się pod lupą miejscowej milicji.
Reportaż jest do posłuchania TUTAJ

„Madonna za kromkę chleba” Michała Zaręby
Dźwięk silników zabytkowych włoskich motocykli od lat towarzyszy rodzinie spod Torunia. Miłość i zainteresowanie słoneczną Italią, językiem zrodziły się w trakcie II wojny światowej, kiedy nasz kraj okupowali hitlerowscy najeźdźcy. W 1943 roku - 12-latka, a dziś seniorka rodziny - Pani Barbara Adamska pomagała włoskim jeńcom wojennym, którzy trafili do niemieckiego obozu w Toruniu. Za tę pomoc otrzymała wyjątkowy prezent, który nazywa relikwią.
Reportaż jest do posłuchania TUTAJ

„Jego oddech” Michała Słobodziana
Pani Anna godzinami mówi do syna, wpatrując się w monitor komputera. Nie ma gwarancji, że coś do niego dociera. Trudne są chwile, gdy tablet się przesunie. Wtedy widać głównie kołdrę. Nie zna zbyt dobrze angielskiego. Najważniejsze zwroty ma zapisane na kartce. Jej największym marzeniem jest, by syn wrócił do Polski, choćby miał żyć dwa dni. Z miłości można zrobić wiele, szczególnie gdy syn leży przykuty do łóżka kilka tysięcy kilometrów od domu. Sprowadzenie Pana Sylwestra do Trzcińca pod Bydgoszczą wiązałoby się ze skomplikowaną prawną batalią w Wielkiej Brytanii.
Reportaż jest do wysłuchania TUTAJ

„Kobiety z Żelaz(n)a” Michała Zaręby
11 miejscowości. Niemal 50 adresów. Łzy, uśmiechy, poczucie ulgi, ale i ogromna wdzięczność. Do osób poszkodowanych przez wrześniową powódź dotarły dary, jakie zbieraliśmy od naszych Słuchaczy. Akcję zainicjował Sławomir Kliszewski, całość skoordynowała nasza radiowa koleżanka Katarzyna Kliszewska. Na południe pojechały dwa wypełnione po brzegi samochody dostawcze. Z konwojem pojechał także nasz reporter Michał Zaręba, który miał okazję spotkać niezwykłe kobiety. Kobiety, które mimo ogromu strat i cierpienia wierzą, że to ich najpiękniejsze miejsce na świecie zostanie odbudowane.
Reportaż jest do posłuchania TUTAJ

„Korzenie” Żanety Walentyn
Odkąd przeszli na emeryturę, państwo Wilanowscy zajęli się uzupełnianiem genealogii swojego rodu. Poszukując informacji związanych z prababcią natrafili na reportaż Żanety Walentyn, opisujący dewastację cmentarza w Płonnem. Autorka opowiadała w nim o zbezczeszczonym pochówku ich prababci. - Od cmentarza wszystko się zaczęło - mówią. Potem odnaleźli ślady Jana Rudowskiego, senatora, lotnika czasów międzywojnia i członka Armii Krajowej. To także ich przodek. Dziś walczą o upamiętnienie Jana Rudowskiego i pochowanych na cmentarzu w Płonnem członków rodzin ziemiańskich.
Reportaż jest do posłuchania TUTAJ

„Poszukiwacze czasu” Żanety Walentyn
Opowieść o pogoni za marzeniami. Trudnej, żmudnej, wymagającej sporo cierpliwości i rzadko nagradzanej, a jednak niezmiernie pasjonującej. Kanwą do opowieści stał się zlot poszukiwaczy skarbów w Wilczu. To miejsce, które ponad 600 lat wybrzmiało szczękiem oręża w trakcie bitwy z Krzyżakami.
Reportaż jest do posłuchania TUTAJ
Życie potrafi napisać niezwykły scenariusz,
niektórym dane jest zagrać w nim
przedziwną ale i piękną rolę.

„ZIARNA LOSU”
w każdą niedzielę o godz. 20.05
zapraszają:
Żaneta Walentyn

Żaneta Walentyn

Adriana Andrzejewska-Kuras

Adriana Andrzejewska-Kuras

Michał Słobodzian

Michał Słobodzian

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę