Z archiwalnych kart i zapisów

O tym, że życie bywa nieobliczalne i nieprzewidywalne przekonało się wielu z nas. O tym że każdy nosi w sobie cudowną opowieść – niewielu pamięta. A zadaniem autorów audycji z cyklu „Ziarna losu” Państwu o tym przypominać, wydobywając te opowieści z archiwalnych kart i zapisów, a także relacji świadków opisywanych wydarzeń.

Spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 20.05.
Do wysłuchania audycji zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.

„Dla babci i o babci”

2025-04-11
„Dla babci i o babci”. Fot. nadesłane/zbiory rodzinne

„Dla babci i o babci”. Fot. nadesłane/zbiory rodzinne

Historia dziadków, którzy zostali przesiedleni na Pomorze Zachodnie w ramach akcji „Wisła”. Ich wnuczka, już po ich śmierci, próbuje ze strzępków rodzinnych opowieści złożyć całość.

Kamila Bułakowska do dziś z rozrzewnieniem wspomina sielskie momenty dzieciństwa, spędzone u dziadków w Sienicy na Pomorzu. Na emeryturze dziadkowie przenieśli się do Czernikowa. Kiedy odeszli, pani Kamila odwiedziła Sienicę, by spojrzeć na to miejsce dorosłymi oczami. Była też w Lipie - wiosce dzieciństwa dziadków. Odkrywanie swoich korzeni pomogło jej przetrwać trudne momenty w życiu.

Autor: Adriana Andrzejewska-Kuras
Emisja: „Ziarna losu”, 13 kwietnia 2025.

„Farba na ołtarzu”

2025-04-04
Spalona „pastorówka” we wsi Zrazim. Fot. Żaneta Walentyn/PR PiK

Spalona „pastorówka” we wsi Zrazim. Fot. Żaneta Walentyn/PR PiK

Zabytkowy kościół jest miejscem, gdzie zbezczeszczono napisami wzywającymi szatana ołtarz i gdzie zbierają się fani napojów alkoholowych.

Otwarte na oścież ponad stuletnie drewniane drzwi zdają się witać ciekawskich obrazu zniszczeń, których dokonał czas i człowiek. Obok kościoła do niedawna jeszcze stała zabytkowa pastorówka, ale ktoś ją podpalił. Konserwator zabytków nie może odnaleźć właściciela, a prokuratura uznała sprawę za przedawnioną.

Autor: Żaneta Walentyn
Emisja: „Ziarna losu”, 6 kwietnia 2025.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 6 kwietnia 2025 - Reportaż Żanety Walentyn pt. „Farba na ołtarzu”

30 marca 2025

2025-03-28
Małgorzata i Włodzimierz Mendelewscy założyli w Toruniu Fundację Pomocy Osobom Autystycznym - Autyzm Polska. Fot. Autyzm Polska - Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym

Małgorzata i Włodzimierz Mendelewscy założyli w Toruniu Fundację Pomocy Osobom Autystycznym - Autyzm Polska. Fot. Autyzm Polska - Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym

Gdybym mieszkała w bloku chyba wyskoczyłabym z czwartego piętra” - mówi Pani Małgorzata, mama Pauliny. Od 45 lat wraz z mężem opiekują się córką z głębokim autyzmem. Pani Paulina mówi zaledwie kilkanaście słów, sporo rozumie. Jednak od dłuższego czasu jej zachowania są nieprzewidywalne. Po jednym z jej ataków mama musiała mieć zoperowany kręgosłup. Gdy rodziców zabraknie, taka osoba jak Paulina może być skazana na gehennę w Domu Pomocy Społecznej lub w szpitalu psychiatrycznym. Takich osób jest więcej, dlatego Państwo Małgorzata i Włodzimierz Mendelewscy chcą zbudować w Toruniu, pierwszy w regionie dom dla niesamodzielnych osób w spektrum autyzmu. Mają projekt i obietnicę finansowania, ale muszą znaleźć dwa miliony złotych na wkład własny. Dlaczego muszą? O tym w reportażu Michała Słobodziana pt. „Plan B”.

Zainteresowani wsparciem budowy toruńskiego domu dla dorosłych, niesamodzielnych osób w spektrum autyzmu, mogą uczynić to tutaj.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 30 marca 2025 - Reportaż Michała Słobodziana pt. „Plan B”

23 marca 2025

2025-03-23
„W rytmie marsza”. Codzienność więźniów obozu w Auschwitz. Fot. ilustracyjna/martex5/pixabay.com

„W rytmie marsza”. Codzienność więźniów obozu w Auschwitz. Fot. ilustracyjna/martex5/pixabay.com

W audycji „Ziarna losu” zaprezentowaliśmy reportaż pt. „W rytmie marsza” autorstwa Żanety Walentyn i Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK. To opowieść o obozowym życiu i śmierci, która w każdej chwili była w zasięgu ręki, więźniów obozu Auschwitz. Do wysłuchania audycji zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 23 marca 2025

16 marca 2025

2025-03-14
Uczniowie Społecznej Szkoły Przysposabiającej Do Pracy Dorotowo. Fot. nadesłane/Fundacja Dorotkowo

Uczniowie Społecznej Szkoły Przysposabiającej Do Pracy Dorotowo. Fot. nadesłane/Fundacja Dorotkowo

Uczą się konkretnych umiejętności. Od samego początku zarabiają, czasem dostają nawet...napiwki. W naukę wkładają serce, efekty są znakomite. Z okazji przypadającego 21 marca „Światowego Dnia Zespołu Downa” odwiedzimy niezwykłą szkołę, w której nie ma dzwonków, a nauka zaczyna się gdy uczniowie porządnie się wyśpią. Mowa o Społecznej Szkole Przysposabiającej Do Pracy Dorotowo. Prowadzi ją toruńska Fundacja Dorotkowo wspierająca przede wszystkim osoby z zespołem Downa. Więcej o efektach edukacji z pomysłem w reportażu pt. „Wystarczy dmuchać w żagle”, do którego zaprasza jego autor, Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 16 marca 2025 - Reportaż Michała Słobodziana pt. „Wystarczy dmuchać w żagle”

9 marca 2025

2025-03-09
Łobdowo - „Wieś samowystarczalna”. Fot. Michał Zaręba/PR PiK

Łobdowo - „Wieś samowystarczalna”. Fot. Michał Zaręba/PR PiK

„Wieś samowystarczalna” to pełna werwy opowieść o czasach, które odeszły. Czasami nostalgiczna, czasami zabawna, ilustruje zmiany, które zachodzą w nas i wokół nas. Reportaż autorstwa Michała Zaręby wypełnił pierwszą część audycji „Ziarna losu”. W jej drugiej części kontynuujemy temat zmian, zachęcając do wysłuchania archiwalnego reportażu Żanety Walentyn pt. „Inne życie czyli profesjonaliści i kuglarze”, który pierwszy raz zaprezentowany został 30 kwietnia 2023 roku. Do wysłuchania audycji zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 9 marca 2025

2 marca 2025

2025-02-28
Źródło: gov.pl

Źródło: gov.pl

Ludzkie losy bywają naprawdę skomplikowane. Decyzje, działania, motywacje wymykają się łatwym ocenom, szczególnie gdy badamy przeszłość. Mjr Zygmunt Szendzielarz, pseudonim Łupaszka, walczył wraz ze swoimi żołnierzami w Borach Tucholskich w 1946 roku. Dla Łupaszki i jego żołnierzy wojna się nie skończyła, dlatego walczyli z tzw. utrwalaczami nowej władzy. Po wojnie, PRL-owska propaganda, nazywała ich niesłusznie bandytami. Jednak, nawet po latach, dla części mieszkańców Borów Tucholskich pamięć o działaniu partyzantów niepodległościowego podziemia była trudna. I to także jest część naszej historii. Z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypomnieliśmy Państwu znakomity dokument Żanety Walentyn z 21 marca 2010 roku pt. „Przeklęci”. Reportaż otrzymał Nagrodę im. Witolda Zadrowskiego w ogólnopolskim konkursie „Melchiory”. Do wysłuchania audycji „Ziarna losu” zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 2 marca 2025 - Reportaż Żanety Walentyn pt. „Przeklęci”

23 lutego 2025

2025-02-21
Dzieci w schronie na stacji metra w Kijowie/fot. Patryk Jaracz, PAP

Dzieci w schronie na stacji metra w Kijowie/fot. Patryk Jaracz, PAP

Straty są trudne do oszacowania. W grudniu 2024 roku ONZ poinformował o ponad 12 tysiącach zabitych cywilów. Kilka miesięcy temu media doliczyły się ponad 80 tysięcy zabitych żołnierzy rosyjskich i tyle samo ukraińskich. Dane te prawdopodobnie są jednak mocno zaniżone. 24 lutego br. miną trzy lata od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Ludzkie tragedie, konieczność ucieczki, zniszczona część kraju i ogromna niepewność dotycząca przyszłości. W „Ziarnach losu” przypomnimy przejmujący reportaż Żanety Walentyn pt. „Wielka wojna małych i dużych”, który swoją premierę miał 16 kwietnia 2023 roku. To opowieść o tym, w jaki sposób wojnę i konieczność wyjazdu do Polski odczuwały dzieci. Z jakimi dylematami mierzyli się dorośli, którzy zostawiali wszystko i uciekali? Do wysłuchania audycji zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 23 lutego 2025

16 lutego 2025

2025-02-17
Założycielem prywatnego muzeum w Lisewie jest Tomasz Stefański. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras/PR PiK

Założycielem prywatnego muzeum w Lisewie jest Tomasz Stefański. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras/PR PiK

W audycji „Ziarna losu” Żanety Walentyn premierowy reportaż pt. „Pozbierane z szuflad i strychów” autorstwa Adriany Andrzejewskiej-Kuras. W niewielkim Lisewie pod Golubiem-Dobrzyniem mieści się wyjątkowe muzeum. Jego założycielem jest Tomasz Stefański, pasjonat lokalnej historii. Pamiątki związane głównie z I i II wojną światową, pochodzą głównie od mieszkańców. Pan Tomasz ratuje je przed wyrzuceniem na śmietnik czy oddaniem na złom.

W drugiej części „Ziaren losu” przypomnieliśmy wyjęty z archiwum Polskiego Radia PiK reportaż pt. „Poszukiwacze czasu”, który Żaneta Walentyn zaprezentowała 18 sierpnia 2024 roku.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 16 lutego 2025

9 lutego 2025

2025-02-07
Relikty zabudowy w wysiedlonej wsi Wypaleniska k. Bydgoszczy. Fot. pl.wikipedia.org/wiki

Relikty zabudowy w wysiedlonej wsi Wypaleniska k. Bydgoszczy. Fot. pl.wikipedia.org/wiki

Jeszcze w latach 90. XX wieku był tam sklep, kilka gospodarstw i pola uprawne. Dziś obraz wymarłej wsi budzi filmowe skojarzenia rodem z science fiction. Co się stało, że tętniąca życiem wieś opustoszała? Jeszcze kilka lat temu w Wypaleniskach, bo o tej wsi mowa, stał piękny dom w niczym nieprzypominający wiejskich chałup. Jedyny, który pozostał. Dlaczego? A dziś, czy stoi jeszcze pośród śladów zburzonych chat? O tym w audycji „Ziarna losu”, do której wysłuchania zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 9 lutego 2025

2 lutego 2024

2025-02-01
Dawny Cmentarz Żydowski w Kcyni. Fot. Michał Słobodzian/PR PiK

Dawny Cmentarz Żydowski w Kcyni. Fot. Michał Słobodzian/PR PiK

Niemal 6 milionów osób, jedna trzecia to dzieci. Ostateczna liczba ofiar Holokaustu jest trudna do oszacowania. Wiadomo, że tylko w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz zamordowano około miliona Żydów. W minionym tygodniu obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz. Żydzi ginęli w obozach koncentracyjnych, ale nie tylko. W części naszego regionu, na terenach dawnego zaboru pruskiego, Niemcy mordowali Żydów w pierwszych tygodniach, miesiącach wojny. Przez lata społeczność żydowska była ważną częścią Nakła, Kcyni, Inowrocławia i wielu innych miejscowości. Jak żyli? Co działo się z nimi jesienią 1939 roku? W jaki sposób w tej chwili o nich pamiętamy? Do wysłuchania swojego reportażu pt. „Dolina wyschniętych kości” zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 2 lutego 2025 - Reportaż Michała Słobodziana pt. „Dolina wyschniętych kości”
Życie potrafi napisać niezwykły scenariusz,
niektórym dane jest zagrać w nim
przedziwną ale i piękną rolę.

„ZIARNA LOSU”
w każdą niedzielę o godz. 20.05
zapraszają:
Żaneta Walentyn

Żaneta Walentyn

Adriana Andrzejewska-Kuras

Adriana Andrzejewska-Kuras

Michał Słobodzian

Michał Słobodzian

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę