W Niemczech trwają wybory m.in. do Bundestagu. Będzie rekord frekwencji?
W niedzielę (26 września) za zachodnią granicą odbywają się wybory do Bundestagu i do Izby Deputowanych. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządów. W przedwyborczych sondażach socjaldemokraci nieznacznie wyprzedzają chadeków.
W słoneczną i ciepłą niedzielę przed wieloma lokalami wyborczymi w Berlinie ustawiły się kolejki. Obok wyborów do Bundestagu w stolicy trwają także m.in. wybory do Izby Deputowanych. Ustanowiono rekord liczby głosów oddanych drogą pocztową.
Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Olaf Scholz już oddał swój głos w wyborach do Bundestagu. Jego rywal z chadeckiej Unii CDU/CSU Armin Laschet również już zagłosował. „To ekscytujący dzień" - powiedział Laschet.
Scholz, który ma duże szanse na zostanie następcą Angeli Merkel, głosował w swoim okręgu wyborczym w Poczdamie. Po raz kolejny zaapelował do wyborców, by oddali głosy i zapewnili na tyle dobry wynik SPD. „Aby obywatele udzielili mi mandatu na stanowisko kolejnego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec" - wyjaśnił po głosowaniu, na które przyszedł z żoną Brittą Ernst, brandenburską minister oświaty.
Laschet i jego żona Susanne głosowali w Akwizgranie. „To jest dzień, w którym nie politycy mówią, ale wyborcy" - powiedział kandydat Unii CDU/CSU po oddaniu głosu.
Lider bawarskiej chadecji CSU Markus Soeder również już zagłosował. Na Twitterze podzielił się zdjęciem, na którym widać go w lokalu wyborczym w Norymberdze. „To będzie mocny finał, każdy głos się liczy" - napisał.
W sondażach przed wyborami do Bundestagu SPD nieznacznie wyprzedza Unię CDU/CSU.
W tegorocznych wyborach startuje 47 partii, więcej niż w jakichkolwiek poprzednich. Łącznie kandyduje 6211 osób. System głosowania jest mieszany - większościowy i proporcjonalny. Każdy wyborca ma dwa głosy: jeden oddaje bezpośrednio na kandydata z jego okręgu wyborczego, a drugi na partyjną listę kandydatów w kraju związkowym.
W wyborach federalnych obowiązuje tzw. pięcioprocentowy próg wyborczy. Oznacza, że partia musi otrzymać co najmniej pięć procent wszystkich głosów, by wejść do parlamentu. Pięcioprocentowy próg ma zapobiec "rozdrobnieniu" parlamentu, tzn. reprezentacji zbyt wielu małych partii, która utrudnia utworzenie rządu.
Jeśli żadna partia nie uzyska w wyborach bezwzględnej większości - a sondaże pokazują, że właśnie tak będzie - rozpoczną się rozmowy koalicyjne. W czasie ich trwania, uprzedni rząd pozostaje u władzy. Może to trwać nawet kilka miesięcy. Kanclerz jest wybierany dopiero po osiągnięciu porozumienia przez rząd koalicyjny.
Obok wyborów do Bundestagu, w stolicy trwają także wybory do Izby Deputowanych, wybranych zostanie także dwanaście parlamentów okręgowych. Wyborcy decydują też, czy korporacje mieszkaniowe posiadające ponad 3 tys. mieszkań powinny zostać wywłaszczone.
2257 lokali wyborczych w Berlinie zostanie zamkniętych o godz. 18, po czym rozpocznie się liczenie głosów. 2,45 mln mieszkańców stolicy Niemiec jest uprawnionych do głosowania w wyborach do Izby Deputowanych.
„Ustanowiono już rekordową liczbę głosów oddanych drogą pocztową" - informuje portal RND. Według komisarza wyborczego landu wydano w sumie 988 201 kart do głosowania. Oznacza to, że liczba osób, które otrzymały dokumenty głosowania drogą pocztową, jest o 44 proc. wyższa niż w wyborach do Bundestagu w 2017 r. Cztery lata temu wysłano 686 177 kart do głosowania.
Zobacz także
Donald Tusk: Musimy stawiać na ludzi pracy. Politycy KO spotkali się w Toruniu
2023-04-04, 17:45- Musimy dzisiaj w Polsce przywrócić logikę - kto ciężko pracuje, powinien dobrze zarabiać - mówił Donald Tusk podczas posiedzenia klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej w Toruniu. Czytaj dalej »
„Poważne państwo” – motto spotkania Zjednoczonej Prawicy z wyborcami w Toruniu
2023-04-03, 21:00Politycy Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali spotkanie z sympatykami. Z ewentualnymi wyborcami rozmawiali Krzysztof Szczucki i Kosma Złotowski. Czytaj dalej »
Donald Tusk w Chełmnie. PO inauguruje cykl #TuJestPrzyszłość w regionie [harmonogram]
2023-04-03, 12:00Platforma Obywatelska rozpoczęła w poniedziałek (3 kwietnia) w Kujawsko-Pomorskiem cykl spotkań pod hasłem #TuJestPrzyszłość. Donald Tusk odwiedzi Gruczno i Chełmno, a inni parlamentarzyści PO w sumie kilkadziesiąt miejscowości… Czytaj dalej »
Poseł Latos kontynuuje spotkania z mieszkańcami. Wizyta w Więcborku
2023-04-01, 21:57- Trzeba przypomnieć, co mówił Donald Tusk przed zimą: że będzie ciemno i zimno. Nie było ani ciemno, ani zimno. Po co takie straszenie ludzi? - mówił poseł Tomasz Latos (PiS) w Więcborku. W sobotę (1 kwietnia) rozmawiał z mieszkańcami… Czytaj dalej »
Lokalni politycy Platformy Obywatelskiej zapowiadają objazd po regionie. Pojawi się też Donald Tusk
2023-03-30, 19:00Donald Tusk odwiedzi Kujawy i Pomorze w ramach akcji #TuJestPrzyszłość. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej weźmie udział m.in. w otwartym spotkaniu z mieszkańcami w Chełmnie. Czytaj dalej »
Sypniewski: Nikt nie wmówi naszym wyborcom, że jesteśmy przybudówką PiS–u [Rozmowa dnia]
2023-03-28, 09:25- Nie można nam zarzucać chęci stworzenia koalicji z Prawem i Sprawiedliwością - mówił Marcin Sypniewski, polityk Konfederacji, który był gościem „Rozmowy dnia” z Polskim Radiem PiK. Czytaj dalej »
Poseł Kurzawa w PR PiK: Rolnicy zostali bez żadnej pomocy [Rozmowa dnia]
2023-03-21, 09:55- Minister Henryk Kowalczyk nie zrobił nic dla rolników. Uważamy, że abdykował ze swojej funkcji - mówił poseł Dariusz Kurzawa z PSL-Koalicji Polskiej w „Rozmowie Dnia” w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Lokalne wybory na Litwie. O fotel mera Wilna powalczy 16 osób, w tym Polak
2023-03-04, 15:39W niedzielę Litwa wybierze 1498 radnych do 60 rad samorządowych oraz 60 merów, którzy staną na czele rad. Tam, gdzie żaden z kandydatów na mera nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów, za dwa tygodnie, 19 marca, odbędzie się druga… Czytaj dalej »
Rzecznik PiS: jestem zdziwiony, że sztandarowym projektem PSL i Polski 2050 jest kwestia aborcji
2023-03-03, 11:40- Jestem za tym, aby w ogóle nie zajmować się tą sprawą - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek o pomyśle referendum nt. aborcji. Przeprowadzenia referendum chcą przedstawiciele PSL i Polski 2050 - umieścili je na wspólnej „liście… Czytaj dalej »
Polska 2050 i PSL przedstawiły listę „wspólnych spraw do załatwienia”
2023-03-01, 18:21Odpartyjnienie państwa, przywrócenie praworządności, powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego i następnie referendum ws. zasad przerywania ciąży, a także podwyżki m.in. dla nauczycieli - to główne postulaty „listy wspólnych spraw”… Czytaj dalej »