W Niemczech trwają wybory m.in. do Bundestagu. Będzie rekord frekwencji?
W niedzielę (26 września) za zachodnią granicą odbywają się wybory do Bundestagu i do Izby Deputowanych. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządów. W przedwyborczych sondażach socjaldemokraci nieznacznie wyprzedzają chadeków.
W słoneczną i ciepłą niedzielę przed wieloma lokalami wyborczymi w Berlinie ustawiły się kolejki. Obok wyborów do Bundestagu w stolicy trwają także m.in. wybory do Izby Deputowanych. Ustanowiono rekord liczby głosów oddanych drogą pocztową.
Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Olaf Scholz już oddał swój głos w wyborach do Bundestagu. Jego rywal z chadeckiej Unii CDU/CSU Armin Laschet również już zagłosował. „To ekscytujący dzień" - powiedział Laschet.
Scholz, który ma duże szanse na zostanie następcą Angeli Merkel, głosował w swoim okręgu wyborczym w Poczdamie. Po raz kolejny zaapelował do wyborców, by oddali głosy i zapewnili na tyle dobry wynik SPD. „Aby obywatele udzielili mi mandatu na stanowisko kolejnego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec" - wyjaśnił po głosowaniu, na które przyszedł z żoną Brittą Ernst, brandenburską minister oświaty.
Laschet i jego żona Susanne głosowali w Akwizgranie. „To jest dzień, w którym nie politycy mówią, ale wyborcy" - powiedział kandydat Unii CDU/CSU po oddaniu głosu.
Lider bawarskiej chadecji CSU Markus Soeder również już zagłosował. Na Twitterze podzielił się zdjęciem, na którym widać go w lokalu wyborczym w Norymberdze. „To będzie mocny finał, każdy głos się liczy" - napisał.
W sondażach przed wyborami do Bundestagu SPD nieznacznie wyprzedza Unię CDU/CSU.
W tegorocznych wyborach startuje 47 partii, więcej niż w jakichkolwiek poprzednich. Łącznie kandyduje 6211 osób. System głosowania jest mieszany - większościowy i proporcjonalny. Każdy wyborca ma dwa głosy: jeden oddaje bezpośrednio na kandydata z jego okręgu wyborczego, a drugi na partyjną listę kandydatów w kraju związkowym.
W wyborach federalnych obowiązuje tzw. pięcioprocentowy próg wyborczy. Oznacza, że partia musi otrzymać co najmniej pięć procent wszystkich głosów, by wejść do parlamentu. Pięcioprocentowy próg ma zapobiec "rozdrobnieniu" parlamentu, tzn. reprezentacji zbyt wielu małych partii, która utrudnia utworzenie rządu.
Jeśli żadna partia nie uzyska w wyborach bezwzględnej większości - a sondaże pokazują, że właśnie tak będzie - rozpoczną się rozmowy koalicyjne. W czasie ich trwania, uprzedni rząd pozostaje u władzy. Może to trwać nawet kilka miesięcy. Kanclerz jest wybierany dopiero po osiągnięciu porozumienia przez rząd koalicyjny.
Obok wyborów do Bundestagu, w stolicy trwają także wybory do Izby Deputowanych, wybranych zostanie także dwanaście parlamentów okręgowych. Wyborcy decydują też, czy korporacje mieszkaniowe posiadające ponad 3 tys. mieszkań powinny zostać wywłaszczone.
2257 lokali wyborczych w Berlinie zostanie zamkniętych o godz. 18, po czym rozpocznie się liczenie głosów. 2,45 mln mieszkańców stolicy Niemiec jest uprawnionych do głosowania w wyborach do Izby Deputowanych.
„Ustanowiono już rekordową liczbę głosów oddanych drogą pocztową" - informuje portal RND. Według komisarza wyborczego landu wydano w sumie 988 201 kart do głosowania. Oznacza to, że liczba osób, które otrzymały dokumenty głosowania drogą pocztową, jest o 44 proc. wyższa niż w wyborach do Bundestagu w 2017 r. Cztery lata temu wysłano 686 177 kart do głosowania.
Zobacz także
Wiceminister Gembicka: Inwestorzy i mieszkańcy Grudziądza zyskają nowe drogi
2023-10-05, 07:4559 milionów złotych trafi do Grudziądza w ramach programu Polski Ład, w ramach edycji dotyczącej Stref Ekonomicznych - poinformowała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi poseł Anna Gembicka. Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak: Ciech poradzi sobie bez największej spalarni odpadów w Polsce [odpowiedź spółki]
2023-10-05, 06:50Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i kandydat w wyborach do Sejmu - odpowiada związkowcom Zakładu Ciech. Ci zarzucili mu, że działa na szkodę zakładu krytykując budowę na jego… Czytaj dalej »
Kandydaci Paktu Senackiego: Izba Wyższa jest niezbędna, by prawo było stanowione prawidłowo
2023-10-04, 22:08- Mamy do odegrania wielką role w naprawianiu Rzeczpospolitej - powiedział w Toruniu Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Przed pomnikiem Mikołaja Kopernika zaprezentowali się dziś kandydaci do Senatu z województwa kujawsko-pomorskiego… Czytaj dalej »
Minister Wenderlich: W planach obronnych PO Bydgoszcz byłaby miastem przyfrontowym
2023-10-04, 21:29Temat bydgoskich likwidacji - szczególnie w kontekście jednostek lotnictwa wojskowego - podjął w Fordonie Jarosław Wenderlich, kandydat PiS do Sejmu, przewodniczący klubu radnych PiS w bydgoskiej Radzie Miasta i podsekretarz stanu w… Czytaj dalej »
Remonty dworców w Toruniu i Mogilnie. „Kolej się prężnie rozwija, inaczej niż za rządów PO i PSL"
2023-10-04, 21:00- Przez ostatnie lata intensywnie rozwija się infrastruktura kolejowa, która w dużej mierze została zaprzepaszczona za czasu rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówił podczas konferencji przy dworcu w… Czytaj dalej »
Posłanki PO: Polska szkoła jest źle zarządzana, a pensje nauczycieli bardzo niskie
2023-10-04, 20:26Posłanki PO Iwona Kozłowska oraz Magdalena Łośko skrytykowały w Bydgoszczy obecny system edukacji w Polsce. Czytaj dalej »
Posiłki dla dzieci i wspieranie talentów. Szkoły korzystają z rządowych programów
2023-10-04, 20:02Poseł Prawa i Sprawiedliwości Ewa Kozanecka wspólnie z burmistrzem Janowca Wielkopolskiego Leszkiem Grzeczką podsumowała inwestycje, jakie udało się zrealizować z rządowych programów „Posiłek w szkole i w domu” oraz „Laboratoria… Czytaj dalej »
Posłanka Borowiak: Grozi nam zalew imigrantów, tylko referendum to zatrzyma
2023-10-04, 19:30We Włocławku działacze Prawa i Sprawiedliwości zachęcali mieszkańców do udziału w zbliżającym się referendum. Czytaj dalej »
Minister Moskwa w Nakle: Przeznaczymy 140 mln zł na odbetonowanie mniejszych miast
2023-10-04, 19:01Startuje program odbetonowania miast liczących do 50 tys., samorządy mogą już składać wnioski na realizację inwestycji do 2 mln zł - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Nakle nad Notecią. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski w Tucholi: Młodzi muszą uciekać za pracą do większych miejscowości
2023-10-04, 18:27Kandydaci Konfederacji w wyborach do Sejmu i Senatu odwiedzili w środę Tucholę. Spotkali się najpierw z mieszkańcami, a potem z dziennikarzami. Czytaj dalej »