Pierwsze, częściowo wolne wybory w Polsce odbyły się 4 czerwca, 32 lata temu
32 lata temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo „S” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Korzeni procesu transformacji historycy dopatrują się w zmianie sytuacji międzynarodowej, która nastąpiła w połowie lat osiemdziesiątych. Zapoczątkowany po dojściu do władzy Michaiła Gorbaczowa proces reform w ZSRS oznaczał jednocześnie przyzwolenie dla zmian w innych krajach komunistycznych. Dla Kremla jednak priorytetem pozostawało utrzymanie Układu Warszawskiego istniejącego od 1955 r.
Spotkanie Kiszczak - Wałęsa
Po 13 grudnia 1981 r. gen. Jaruzelskiemu nie udało się stłumić podziemnego ruchu „Solidarności”. Opozycja nie miała już jednak potencjału z okresu karnawału „S”. Było to także widoczne w połowie lat osiemdziesiątych. Późniejsze dwie fale strajków, w kwietniu i sierpniu 1988 r., były już nieporównywalnie mniejsze niż protesty z sierpnia 1980 r. Dla władz stanowiły jednak dowód na porażkę dotychczasowych prób stabilizacji systemu. Mimo przygotowywania wariantu rozwiązania siłowego, nazywanego przez opozycjonistów i później historyków „stanem wojennym-bis”, przywódcy PRL zdecydowali się na realizację scenariusza kooptacji części opozycji do struktury sprawowania władzy.
31 sierpnia 1988 r. w willi MSW przy ulicy Zawrat w Warszawie doszło do pierwszego od wprowadzenia stanu wojennego spotkania szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka z Lechem Wałęsą, w którym uczestniczyli również bp Jerzy Dąbrowski oraz sekretarz KC Stanisław Ciosek. Drugie spotkanie Wałęsy i Kiszczaka odbyło się 15 września 1988 r. Obecni na nim byli też Stanisław Ciosek, przedstawiciel episkopatu ks. Alojzy Orszulik i prof. Andrzej Stelmachowski. Następnego dnia rozpoczęły się rozmowy w szerszym gronie, w których znaleźli się przedstawiciele PZPR, ZSL, SD, OPZZ, „Solidarności” i Kościoła. Ze względu na liczbę uczestników i konieczność utrzymania poufności negocjacji przeniesiono je do ośrodka MSW w podwarszawskiej Magdalence.
Podczas kolejnych spotkań głównym punktem sporu była powtórna legalizacja NSZZ „Solidarność”. Ostatecznie uzgodniono podjęcie jawnych rozmów „okrągłego stołu”. Ich początek uzgodniono na połowę października 1988 r. Konflikty wśród władz PZPR sprawiły, że rozpoczęły się one dopiero kilka miesięcy później. Ponownej legalizacji „S” sprzeciwiały się środowiska związane z OPZZ, które obawiały się osłabienia sprzyjających reżimowi związków zawodowych. Ich stanowiskiem zachwiała przegrana przewodniczącego OPZZ Alfreda Miodowicza w telewizyjnej debacie z Wałęsą.
Obrady Okrągłego Stołu
Momentem przełomu były obrady X Plenum KC PZPR ze stycznia 1989 r. W jego trakcie przyjęto „Stanowisko KC PZPR w sprawie pluralizmu politycznego i pluralizmu związkowego”. Dokument ten był faktyczną zgodą na legalizację „Solidarności”. 27 stycznia 1989 r. doszło do pierwszego od września roboczego spotkania Wałęsy i Kiszczaka w Magdalence, na którym ustalono procedurę obrad, ich zakres oraz termin rozpoczęcia. Obrady Okrągłego Stołu ruszyły 6 lutego 1989 r. w Warszawie w Pałacu Namiestnikowskim (wówczas siedzibie Urzędu Rady Ministrów).
W książce „Pół wieku dziejów Polski 1939–1989” prof. Andrzej Paczkowski podsumował efekty negocjacji trwających do kwietnia 1989 r.: „Najważniejszym owocem było obszerne porozumienie politycznie, nazwane – na poły ironicznie, na poły krytycznie – kontraktem stulecia. Obejmowało ono pakiet ustaleń dotyczących zarówno zasadniczej reorganizacji najwyższych organów państwowych – wprowadzenie drugiej izby parlamentu (Senat) i urzędu Prezydenta PRL – jak i kształtu ordynacji wyborczej. […] Ustalono, że wszystkie miejsca w Senacie oraz 35 proc. miejsc w Sejmie obsadzonych będzie w wyniku wolnej gry wyborczej, natomiast pozostałe 65 proc. posłów zostanie wybranych z list podzielonych między PZPR i jego sojuszników. W ten sposób komuniści zapewniali sobie, jak sądzono, kontrolny pakiet mandatów wystarczający do bieżącego zarządzania państwem, ale praktycznie uniemożliwiali jednostronne zmiany o charakterze konstytucyjnym wymagające 2/3 głosów”.
Legalizacja NSZZ „Solidarność"
Po zakończeniu obrad Okrągłego Stołu 6 kwietnia 1989 r. Sejm uchwalił nowelizację Konstytucji PRL wprowadzającą m.in. zapisy o powstaniu Senatu i urzędu prezydenta. Kilka dni później, zgodnie z ustaleniami Okrągłego Stołu, nastąpiła legalizacja NSZZ „Solidarność” (17 kwietnia 1989) i NSZZ Rolników Indywidualnych „S” (20 kwietnia 1989). Władze odmówiły legalizacji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Spotkało się to z ostrą reakcją działaczy młodej opozycji. Ostatecznie NZS zarejestrowano we wrześniu 1989 r. (...).
Istotną rolę w kampanii „S” odegrało też powstanie legalnego medium związanego z opozycją: 8 maja 1989 r. ukazał się pierwszy numer „Gazety Wyborczej”. Tuż przed wyborami opublikowano również pierwszy numer zdelegalizowanego po 13 grudnia 1981 r. „Tygodnika Solidarność”. Komitet Obywatelski otrzymał także własny czas antenowy w radiu i telewizji.
Zobacz także
Zieloni o swoi programie. Piotr Malich startuje z listy Koalicji Obywatelskiej
2019-09-17, 20:15Zielona wizja przyszłości to solidarność, demokracja i ekologia - poinformowali przedstawiciele partii Zieloni. Swój program wyborczy przedstawił w Bydgoszczy Piotr Malich, który startuje do Sejmu z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego… Czytaj dalej »
Schetyna: kto wygrywa wybory w kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju
2019-09-17, 19:18Kto wygrywa wybory w województwie kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju - ocenił w Toruniu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dodał, że Koalicja Obywatelska zrobi wszystko, żeby wybory rozstrzygnąć na swoją korz… Czytaj dalej »
Kandydaci SLD pytają o los wojskowych emerytów i rencistów oraz o bazę wojsk USA w Grudziądzu
2019-09-17, 15:20Los wojskowych emerytów i rencistów jest zagrożony - powiedział w Grudziądzu Robert Kwiatkowski - lider na liście KW Sojusz Lewicy Demokratycznej w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
Tańsze paliwo, winiety zamiast bramek na autostradach. Konfederacja dla kierowców
2019-09-17, 14:35Zniesienie akcyzy na paliwo, wprowadzenie winiet na autostradach i więcej miejsc parkingowych w miastach - to wyborcze propozycje Konfederacji, adresowane do kierowców. Czytaj dalej »
Wsparcie dla artystów i organizacji pozarządowych. Radny i senator wspólnie
2019-09-17, 13:45- Chciałbym, aby jeden procent z CIT-u przedsiębiorcy oddawali na zakup dzieł sztuki - mówi senator Andrzej Kobiak z PO. Z kolei Ireneusz Nitkiewicz zapowiada ustawę o fundraisingu. Czytaj dalej »
Polityka historyczna na początek. Debaty Parlamentarne w Polskim Radiu PiK [wideo]
2019-09-17, 13:12We wtorek (17 września) rozpoczęliśmy cykl Debat Parlamentarnych w Polskim Radiu PiK. Przez cztery tygodnie w studiu im. Jeremiego Przybory dyskutować będą kandydaci do Parlamentu. Czytaj dalej »
"Piątka" zapowiedzi wyborczych posła Olszewskiego. Wspiera go prezydent Bruski
2019-09-16, 18:56Jak najszybsza realizacja całej drogi S10 z budżetu państwa i powrót do ustawy o związkach metropolitalnych - m.in. te postulaty znalazły się w 'piątce' zapowiedzi wyborczych posła Pawła Olszewskiego, kandydata KO w wyborach do Sejmu… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-09-16, 06:30W Rozmowie dnia nasz wywiad z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim, między innymi na temat posiedzenia Parlamentu na granicy kadencji oraz o kondycji służby zdrowia. Michał Jędryka: Kontrowersje wokół Parlamentu. Posiedzenie… Czytaj dalej »
„Cysterna wstydu PO - PSL” przyjechała w niedzielę do Bydgoszczy
2019-09-15, 14:22Wyborczy pojazd zaparkował niedaleko hali Łuczniczka, gdzie o idei tej oryginalnej formy wyborczej agitacji mówił, m.in., poseł PiS Tomasz Latos, „jedynka” tej partii do parlamentu. Czytaj dalej »
Lewica chce dać zastrzyk energii inwestycjom drogowym w regionie
2019-09-15, 12:21- Transport w województwie kujawsko-pomorskim to jeden z najważniejszych problemów - mówił Robert Biedroń, lider ugrupowania „Wiosna” w niedzielę (15.09.), przed Operą Nova w Bydgoszczy. Lewica odwiedziła także Toruń. W grodzie… Czytaj dalej »