NIK negatywnie ocenia przygotowanie korespondencyjnych wyborów prezydenta RP
- Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych - oświadczył w czwartek (13.05.) prezes NIK Marian Banaś. Na te zarzuty odpowiada Centrum Informacji Rządu.
Szef NIK zaprezentował w czwartek (13.05.) ustalenia kontroli Izby dotyczące działań wybranych podmiotów w związku z przygotowaniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 r., z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego.
Na wstępie konferencji prasowej przedstawiono nagranie z sekwencją zdarzeń dotyczących wyborów.
Z kolei Banaś mówił, że kontrolę przeprowadzono w KPRM, MSWiA, MAP oraz dwóch spółkach Skarbu Państwa - Poczcie Polskiej oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Objęła ona okres od lutego do października 2020 r.
- NIK negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego przez wymienione przeze mnie podmioty - oświadczył Banaś.
- W okresie od 16 kwietnia, czyli od momentu podpisania decyzji o wyborach przez pana premiera, do 9 maja jedyną uprawnioną jednostką, organem do organizowania i przygotowania wyborów na Prezydenta RP była Państwowa Komisja Wyborcza. Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych - oświadczył Banaś.
Jak dodał, zgodnie z art. 7 konstytucji organy państwowe działają na podstawie prawa i w granicach obowiązującego prawa.
NIK skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych; będą analizowane stanowiska otrzymane od MAP, MSWiA oraz KPRM - mówił szef NIK Marian Banaś.
Rząd odpowiada
W trakcie konferencji prasowej NIK, Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że - tu cytat: „Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem; premier i szef Kancelarii Premiera stali na straży Konstytucji".
Jak czytamy dalej:„ Ich wszelkie działania miały na celu przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie. Premier nie zarządził nigdy wyborów prezydenckich ani głosowania w trybie korespondencyjnym. Celem podjętych działań było umożliwienie udziału w wyborach grupom uprawnionym, których życie i zdrowie ze względu na pandemię były zagrożone (seniorom, osobom z niepełnosprawnościami), a także przebywającym w izolacji.
Raport NIK dotyczy organizacji planowanych na 10 maja ub. roku wyborów prezydenta, w których Polacy, ze względu na pandemię COVID-19, mieli głosować wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., która weszła w życie 9 maja - odpowiadał minister aktywów państwowych. Wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska.
Wybory jednak nie odbyły się 10 maja. Tego dnia Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca.
Zobacz także
Senator Brejza: Węgiel z Rosji płynie do Polski. Politycy PiS: Kolejna wymyślona afera
2023-09-27, 20:14Wiceminister Janusz Kowalski i kandydat na posła z ramienia PiS Ireneusz Stachowiak odnieśli się do twierdzeń senatora KO Krzysztofa Brejzy, który oświadczył, że 1,5 mln ton węgla z rosyjskich portów trafiło w ostatnim czasie do… Czytaj dalej »
Donald Tusk w Bydgoszczy: PiS świadomie wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej
2023-09-27, 19:43- Polki i Polacy chcą być dalej częścią Europy i sercem Unii Europejskiej, a ekipa PiS chce wyprowadzić nasz kraj z UE - mówił w środę na spotkaniu z mieszkańcami Bydgoszczy lider PO Donald Tusk. Czytaj dalej »
Wiceminister Woś otwiera w Toruniu ośrodek kuratorski. I krytykuje Agnieszkę Holland
2023-09-27, 17:45- Ośrodki kuratorskie działają w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć - powiedział w środę w Toruniu wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Udzielił także swojego poparcia w wyborach dla kandydata Suwerennej Polski… Czytaj dalej »
Norbert Pietrykowski: kluczowe przedsiębiorstwa powinny zostać państwowe [Rozmowa dnia]
2023-09-27, 10:01Norbert Pietrykowski, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu, który był dziś gościem „Rozmowy dnia”, pytany był między innymi o zagadnienie zawarte w jednym z pytań referendalnych, czyli przedsiębiorstwa będące własnością… Czytaj dalej »
Wzrosła liczba obwodowych komisji wyborczych, ale rąk do liczenia głosów nie zabraknie
2023-09-27, 08:32Obwodowe komisje wyborcze na październikowe wybory parlamentarne powołane. W całym regionie utworzono ich prawie 2 tysiące. To o prawie 260 więcej niż w wyborach do Sejmu i Senatu cztery lata temu. Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak: Dbamy o to, żeby Polacy mogli czuć się bezpiecznie
2023-09-26, 22:11Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na liście do Sejmu w okręgu bydgoskim odniósł się do niedawnych informacji na temat planów z 2011 roku, dotyczących obrony terytorium Polski na linii Wisły, przygotowanych przez rząd PO-PSL. Czytaj dalej »
Bartosz Kownacki: Nie wyobrażam sobie, żeby zakazać mówić o jakimkolwiek dziele
2023-09-26, 21:23Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki spotkał się z druhami OSP w Wawrzynkach (pow. żniński). Polityk swoją konferencję rozpoczął jednak od zaklejenia sobie ust taśmą z napisem Agnieszka Holland. Czytaj dalej »
Mikołaj Bogdanowicz: Mundur żołnierzy i funkcjonariuszy jest atakowany
2023-09-26, 19:46- Jesteśmy wam wdzięczni, jesteście po właściwej, dobrej stronie - zwrócił się wojewoda Mikołaj Bogdanowicz do funkcjonariuszy Służby Granicznej, żołnierzy i policjantów pełniących służbę na granicy z Białorusią. Wojewoda… Czytaj dalej »
Sławomir Drelich proponuje wspólną debatę. „To musi być rozmowa o przyszłości Inowrocławia”
2023-09-26, 18:52Demokracja wymaga rozmowy, a Kampania stanęła na poziomie wojny na banery - powiedzieli we wtorek w Inowrocławiu przedstawiciele Polski 2050 i zaproponowali wspólną debatę. Czytaj dalej »
Paweł Sieg z Konfederacji: Czas, abyśmy wystawili rachunek Ukrainie
2023-09-26, 17:18- W polityce zagranicznej nie ma przyjaźni, a tylko interesy - mówił na konferencji prasowej w Bydgoszczy Paweł Sieg, Prezes Nowej Nadziei z okręgu bydgoskiego miał na myśli relacje polsko-ukraińskie. Czytaj dalej »