NIK negatywnie ocenia przygotowanie korespondencyjnych wyborów prezydenta RP
- Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych - oświadczył w czwartek (13.05.) prezes NIK Marian Banaś. Na te zarzuty odpowiada Centrum Informacji Rządu.
Szef NIK zaprezentował w czwartek (13.05.) ustalenia kontroli Izby dotyczące działań wybranych podmiotów w związku z przygotowaniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 r., z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego.
Na wstępie konferencji prasowej przedstawiono nagranie z sekwencją zdarzeń dotyczących wyborów.
Z kolei Banaś mówił, że kontrolę przeprowadzono w KPRM, MSWiA, MAP oraz dwóch spółkach Skarbu Państwa - Poczcie Polskiej oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Objęła ona okres od lutego do października 2020 r.
- NIK negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego przez wymienione przeze mnie podmioty - oświadczył Banaś.
- W okresie od 16 kwietnia, czyli od momentu podpisania decyzji o wyborach przez pana premiera, do 9 maja jedyną uprawnioną jednostką, organem do organizowania i przygotowania wyborów na Prezydenta RP była Państwowa Komisja Wyborcza. Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych - oświadczył Banaś.
Jak dodał, zgodnie z art. 7 konstytucji organy państwowe działają na podstawie prawa i w granicach obowiązującego prawa.
NIK skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych; będą analizowane stanowiska otrzymane od MAP, MSWiA oraz KPRM - mówił szef NIK Marian Banaś.
Rząd odpowiada
W trakcie konferencji prasowej NIK, Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że - tu cytat: „Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem; premier i szef Kancelarii Premiera stali na straży Konstytucji".
Jak czytamy dalej:„ Ich wszelkie działania miały na celu przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie. Premier nie zarządził nigdy wyborów prezydenckich ani głosowania w trybie korespondencyjnym. Celem podjętych działań było umożliwienie udziału w wyborach grupom uprawnionym, których życie i zdrowie ze względu na pandemię były zagrożone (seniorom, osobom z niepełnosprawnościami), a także przebywającym w izolacji.
Raport NIK dotyczy organizacji planowanych na 10 maja ub. roku wyborów prezydenta, w których Polacy, ze względu na pandemię COVID-19, mieli głosować wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., która weszła w życie 9 maja - odpowiadał minister aktywów państwowych. Wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska.
Wybory jednak nie odbyły się 10 maja. Tego dnia Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca.
Zobacz także

Premier w Bydgoszczy: wszystkie inwestycje są możliwe dzięki współpracy prezydenta z rządem
2020-06-22, 15:54Wszystkie inwestycje są tutaj możliwe, jeżeli będzie kontynuacja dobrej, bezproblemowej współpracy prezydenta z rządem - powiedział w poniedziałek na spotkaniu z mieszkańcami Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Czytaj dalej »

Politolog z UMK o finale kampanii: To będzie walka do ostatniej minuty
2020-06-22, 11:09- Szalę zwycięstwa na stronę prezydenta Andrzeja Dudy może przechylić wizyta w Stanach Zjednoczonych i spotkanie z Donaldem Trumpem - tak o finiszu kampanii wyborczej mówił w Rozmowie Dnia dr Patryk Tomaszewski. Zdaniem politologa z… Czytaj dalej »

Wicepremier Emilewicz w Inowrocławiu: Ważne, by za tydzień wszyscy poszli na wybory
2020-06-21, 21:00- Wybory to święto demokracji. Ważne, abyśmy wszyscy w nich uczestniczyli i wrzucili kartkę z dobrym nazwiskiem - powiedziała w niedzielę w Inowrocławiu wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że tylko prezydent… Czytaj dalej »

Wiceminister Nowicki w regionie: Nie ma lepszego prezydenta od Andrzeja Dudy
2020-06-21, 17:06- Andrzej Duda jest najlepszym prezydentem od 1989 roku - mówił w Toruniu wiceminister rozwoju Robert Nowicki. Czytaj dalej »

„Przez pięć lat działałem dla państwa i dla ludzi". Konwencja wyborcza prezydenta Dudy
2020-06-21, 16:53- Wszystko co robiłem przez ostatnich pięć laty, robiłem po to, by moim rodakom żyło się lepiej - przekonywał w niedzielę podczas konwencji wyborczej w Krakowie ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Czytaj dalej »

O jedności Polaków mówił na Kujawach europoseł Kosma Złotowski
2020-06-21, 07:18Czy Polacy mogą się zjednoczyć? - zdaniem europosła Kosmy Złotowskiego, jest to możliwe, choć pod pewnymi warunkami. Polityk Prawa i Sprawiedliwości, spotkał się w sobotę (20.06) z mieszkańcami Strzelna i Gąsawy. W czasie otwartych… Czytaj dalej »

Wiceminister spraw zagranicznych z wizytą w powiecie inowrocławskim
2020-06-20, 16:20'#Łączy nas Polska' pod takim hasłem politycy Prawa i Sprawiedliwości od tygodnia spotykają się z wyborcami. W sobotę, w powiecie inowrocławskim gościł wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Czytaj dalej »

„30 mln dla każdego miasta, ochrona praw pracowniczych". Rafał Trzaskowski w regionie
2020-06-19, 17:27Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski spotkał się w piątek z mieszkańcami województwa kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »

Komitet Dudy domaga się od Trzaskowskiego sprostowania słów o 1 mln bezrobotnych
2020-06-19, 16:09Sprostowania wypowiedzi z Wrocławia o tym, że „dzisiaj 1 mln osób straciło pracę' domaga się komitet wyborczy Andrzeja Dudy od Rafała Trzaskowskiego. Wniosek do sądu w tej sprawie został złożony w piątek. Czytaj dalej »

Członkowie komisji wyborczych szkolą się przed wyborami prezydenckimi
2020-06-19, 11:07Samorządy przygotowują się organizacji głosowania 28 czerwca. Będą to wybory pod szczególnym nadzorem sanitarnym. W Toruniu odbyło się pierwsze szkolenie członków komisji wyborczych. Zasiąść w nich zdecydowało się ponad 900… Czytaj dalej »