Kongres uznał Joe Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA
Kongres USA zatwierdził w czwartek głosy Kolegium Elektorów, uznając demokratę Joe Bidena za zwycięzcę listopadowych wyborów prezydenckich. Inauguracja 46. przywódcy Stanów Zjednoczonych odbędzie się 20 stycznia.
Przed zaprzysiężeniem Bidena nie czekają już żadne poważniejsze formalności w związku z wyborami. Zakończone po blisko 16 godzinach, a w międzyczasie przerwane przez szturm tłumu na Kapitol posiedzenie Kongresu stanowiło zwieńczenie długiego i zawiłego procesu potwierdzania wyborczych rezultatów.
Uznanie przez Kongres głosowania Kolegium Elektorów jest zazwyczaj formalnością, która nie przyciąga większego zainteresowania mediów. W tym roku było inaczej ze względu na kontestowanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa uczciwości wyborczego procesu. Część republikańskich kongresmenów złożyła zastrzeżenia co do rezultatów z Arizony oraz Pensylwanii. Senat i Izba Reprezentantów zdecydowaną większością głosów uznały jednak wyniki wyborów z tych oraz pozostałych 48 stanów i Dystryktu Kolumbii.
Historycznemu posiedzeniu przewodniczył wiceprezydent USA Mike Pence, który ostatecznie ogłosił Bidena wygranym. Konserwatywny polityk z Indiany nie wyszedł poza swoją przewidzianą przez prawo ceremonialną rolę i wbrew naciskom Trumpa nie odrzucił jednostronnie pakietów wyborczych, za co spotkała go krytyka ze strony gospodarza Białego Domu.
Przed wtargnięciem wandali do sali obrad Kongresu drewniane skrzynie z rezultatami Kolegium Elektorów zabezpieczył jeden z pracowników Senatu. Parlament został zmuszony do wstrzymania swoich prac; członkowie Izby Reprezentantów i senatorzy po opanowaniu sytuacji przez służby bezpieczeństwa byli zdeterminowani, by procedurę zakończyć jeszcze w nocy ze środy na czwartek.
Po szokującym szturmie na Kapitol niektórzy politycy Partii Republikańskiej bezpośrednio krytykują Trumpa, a według spekulacji mediów część z nich rozważa ewentualne odsunięcie go od władzy jeszcze przed 20 stycznia. Republikański senator z Teksasu John Cornyn ocenił, że „osiągnięto dno". Senator Lindsey Graham, bliski sojusznik Trumpa, mówił natomiast, że to Biden wygrał i należy z tym się pogodzić.
Zobacz także

Maciej Maciak kandydatem na prezydenta Włocławka
2018-09-04, 13:02Maciej Maciak - dziennikarz i właściciel Włocławskiej Telewizji Informacyjnej CW24TV wystartuje w wyborach na prezydenta Włocławka. Czytaj dalej »

Krzysztof Kukucki - kandydat na prezydenta Włocławka stawia na oświatę
2018-09-03, 18:15Zajęcia z programowania komputerów już w przedszkolu, obowiązkowe lekcje pomocy przedlekarskiej i rozwój szkolnictwa technicznego - to elementy programu edukacyjnego, przedstawionego przez Krzysztofa Kukuckiego, kandydata SLD na prezydenta… Czytaj dalej »

Tomasz Lenz - kandydat na prezydenta Torunia o edukacji
2018-09-03, 17:41- Oświata będzie dla mnie priorytetem - mówił podczas konferencji poseł Tomasz Lenz. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia przedstawił propozycje zmian dotyczące edukacji, wśród nich m.in. zmniejszenie liczebności… Czytaj dalej »

Wyborcze propozycje Kukiz'15 dla Bydgoszczy
2018-09-03, 16:28Radykalne zmiany w komunikacji miejskiej, budowę największego w Polsce parku wodnego oraz wdrożenie wielu innych pomysłów w mieście zapowiedział poseł Paweł Skutecki - szef lokalnych struktur Kukiz'15 w Bydgoszczy. Towarzyszyli mu… Czytaj dalej »

Partia Razem chce edukacji seksualnej dla dzieci w publicznych szkołach
2018-09-03, 16:13Opartą, ich zdaniem, na zasadach naukowych edukację seksualną chcą wprowadzić do szkół członkowie Partii Razem. Postulaty te przedstawili na konferencji prasowej na pl. Wolności w Bydgoszczy kandydaci tej partii do sejmiku wojew… Czytaj dalej »

Inicjatywa Polska chce ułatwić życie bydgoszczanom
2018-09-03, 12:13- Mamy 20 propozycji na poprawę życia mieszkańców Bydgoszczy - mówią członkowie stowarzyszenia Inicjatywa Polska. To element kampanii członków stowarzyszenia, którzy startują w wyborach samorządowych do rady miasta i sejmiku województwa… Czytaj dalej »

PiS ujawnia kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych
2018-08-01, 16:35Bogdan Tarach - sołtys Kozłowa wystartuje w wyborach burmistrza Świecia nad Wisłą, a Jacek Chmarzyński - prywatny przedsiębiorca z Osia, będzie kandydatem do sejmiku województwa z terenu powiatu świeckiego. O nominacjach poinformował… Czytaj dalej »

Zenon Różycki chce powalczyć o urząd prezydenta Grudziądza
2018-06-12, 17:19Zenon Różycki - prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu chce wystartować w wyborach prezydenta miasta. Czytaj dalej »

Toruń przygotowuje się do wyborów samorządowych
2018-03-15, 18:09O podziale miasta na okręgi wyborcze zdecydują toruńscy radni na najbliższej sesji Rady Miasta. Czytaj dalej »
Nowoczesna i SLD w Grudziądzu wystartują razem w wyborach samorządowych
2018-03-05, 16:43Nowoczesna i Sojusz Lewicy Demokratycznej pójdą razem do wyborów samorządowych w Grudziądzu. Porozumienie podpisano podczas konferencji prasowej. Czytaj dalej »