Część protestów wyborczych analizowana pod kątem połączenia do wspólnego rozpoznania
Protesty wyborcze, w których zarzuty są tożsame i powtarzają się, są analizowane pod kątem możliwości połączenia do wspólnego rozpoznania - poinformował w poniedziałek zespół prasowy Sądu Najwyższego. Na razie rozpoznano 62 protesty.
Łącznie do SN trafiło 5,8 tys. protestów wyborczych. "Do godz. 16 w poniedziałek rozpoznane zostały 62 protesty, w tym zarzuty trzech protestów zostały uznane za zasadne, lecz bez wpływu na wynik wyborów" - powiedział PAP Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.
Jak dodał, SN uznał ponadto pięć protestów za niezasadne, a pozostałe 54 protesty - spośród dotychczas rozpoznanych - zostały pozostawione bez dalszego biegu.
- W pierwszej kolejności rozpatrywane są protesty tzw. indywidualne, a w dalszej kolejności Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zajmie się protestami, w których zarzuty są tożsame, powtarzają się, które były składane według wzorów udostępnianych w różnych mediach i na stronach organizacji - przekazał Michałowski. Jak dodał „takie protesty są analizowane pod kątem możliwości połączenia do wspólnego rozpoznania”.
Pierwsze protesty wyborcze SN rozpoznał w zeszłym tygodniu - w czwartek.
Już wówczas informowano o trzech uznanych za zasadne, lecz niemające wpływu na wynik wyborów. Protesty te dotyczyły pojedynczych wyborców, którzy w I turze wyborów głosowali za granicą - w Londynie, Manchesterze i Sztokholmie - zaś w II turze chcieli głosować w kraju. Zgłosili oni w związku z tym u konsulów prośby o wykreślenie ze spisów wyborców i przesłanie zaświadczeń uprawniających do głosowania w II turze w miejscu pobytu. Wyborcy ci do dnia wyborów nie otrzymali jednak takich zaświadczeń, co uniemożliwiło im udział w wyborach.
Z kolei odnosząc się do spraw pozostawionych bez dalszego biegu, Michałowski wskazywał wtedy, że zdarzają się też protesty jednozdaniowe - bez uzasadnienia.
Protest wyborczy mógł dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania podstawowego w I turze 28 czerwca br., jak i w czasie ponownego głosowania w II turze 12 lipca br.
Prawo wniesienia protestu przysługiwało przewodniczącemu właściwej komisji wyborczej, pełnomocnikowi wyborczemu oraz wyborcy, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania. "Protest wniesiony przez osobę do tego nieuprawnioną (np. wyborca nieumieszczony w spisie wyborców, partia polityczna, zastępca przewodniczącego właściwej komisji wyborczej, stowarzyszenie, organizacja, itd.) zostanie pozostawiony bez dalszego biegu" - podawał SN.
Uchwałę w sprawie ważności wyboru prezydenta Sąd Najwyższy podejmuje w ciągu 21 dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. SN rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta RP na podstawie opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów oraz sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW.
Zobacz także
Grażyna Szabelska: Program „Przyjazne osiedle” podniesie jakość życia w blokach [rozmowa]
2023-10-03, 10:48Montowanie wind w niskich blokach to jeden z punktów programu, którego wprowadzenie obiecuje Prawo i Sprawiedliwość. - Ten program wpisuje się w przemiany demograficzne, wychodzi naprzeciw starzejącemu się społeczeństwu - mówi Grażyna… Czytaj dalej »
Nowy spot PiS: Tusk próbował zmusić Polskę do przyjęcia nielegalnych imigrantów
2023-10-03, 10:08- Gdy Tusk był szefem Rady Europejskiej naciskał na Polskę, by przyjmowała nielegalnych imigrantów. Zrobił to raz, zrobiłby to znowu. Powstrzymaj Tuska - zaapelowano w najnowszym spocie PiS. Podkreślono, że „tylko PiS może zapewnić… Czytaj dalej »
Poseł Król: Przyjęli nielegalnych imigrantów i chcą rozwiązać problem naszym kosztem [Rozmowa dnia]
2023-10-03, 09:50- Wybory w 2015 roku zapobiegły przygotowywanemu, niekontrolowanemu napływowi imigrantów do Polski - przypomina poseł Piotr Król. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, kandydat do Sejmu w okręgu bydgoskim z miejsca nr… Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich: Apeluję o udział w referendum i głosowanie przeciwko relokacji
2023-10-02, 18:28Zjednoczona Prawica mówi stanowcze „nie” przymusowej relokacji imigrantów - podkreślił na konferencji prasowej Jarosław Wenderlich, przewodniczący bydgoskiego klubu radnych PiS. Czytaj dalej »
Konfederacja w Bydgoszczy: Jest problem z kontrolą nad tym, co dzieje się w państwie
2023-10-02, 17:03Między innymi do raportu NiK ws. kontroli Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i Narodowego Programu Szczepień odnieśli się w Bydgoszczy kandydaci Konfederacji. Deklarują, że chcą „odzyskać kontrolę” nad tym, co dzieje się w… Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak czyta ratuszową gazetę Inowrocławia: To ulotka wyborcza Ryszarda Brejzy
2023-10-02, 16:37- Obszerny, dwustronnicowy wywiad finansowany za publiczne pieniądze jest rzeczą po prostu skandaliczną. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca, ponieważ pan prezydent jest kandydatem na senatora - ocenia Ireneusz Stachowiak. Mowa o ostatnim… Czytaj dalej »
Kandydaci opozycji zgodnie w Grudziądzu. Chcą odblokowania środków z KPO i silnego samorządu
2023-10-02, 16:29Kandydaci różnych opozycyjnych partii wspólnie zabrali głos w Grudziądzu. Opowiadają się m.in. za „silnym samorządem”. - 15 października Polacy zdecydują, w jakim kierunku pójdzie Polska - czy pójdzie w kierunku państwa centralistycznego… Czytaj dalej »
Program „Przyjazne Osiedle". Minister Schreiber i radna Szabelska na bydgoskim blokowisku
2023-10-02, 13:59Bloki z tzw. wielkiej płyty mają szansę na modernizację, a całe osiedla na rewitalizację w ramach programu „Przyjazne Osiedle' - powiedział na bydgoskich Kapuściskach minister Łukasz Schreiber i dodał, że jednym z założeń tego… Czytaj dalej »
Debaty przedwyborcze w Polskim Radiu PiK. Pierwsza była o gospodarce i energetyce [wideo]
2023-10-02, 10:47Radiowe debaty odbywać się będą od poniedziałku do czwartku przez dwa najbliższe tygodnie (2-5/9-12 października), zawsze po wiadomościach o godzinie 12:00. Poprowadzą je na zmianę redaktorzy Marcin Kupczyk i Michał Słobodzian… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski: Nie podoba nam się sposób, w jaki teraz funkcjonuje Unia [Rozmowa dnia]
2023-10-02, 09:39Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Nie możemy odpowiedzieć na pytanie zadane w ten sposób — odpowiada Marcin Sypniewski, polityk Konfederacji, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »