Część protestów wyborczych analizowana pod kątem połączenia do wspólnego rozpoznania
Protesty wyborcze, w których zarzuty są tożsame i powtarzają się, są analizowane pod kątem możliwości połączenia do wspólnego rozpoznania - poinformował w poniedziałek zespół prasowy Sądu Najwyższego. Na razie rozpoznano 62 protesty.
Łącznie do SN trafiło 5,8 tys. protestów wyborczych. "Do godz. 16 w poniedziałek rozpoznane zostały 62 protesty, w tym zarzuty trzech protestów zostały uznane za zasadne, lecz bez wpływu na wynik wyborów" - powiedział PAP Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.
Jak dodał, SN uznał ponadto pięć protestów za niezasadne, a pozostałe 54 protesty - spośród dotychczas rozpoznanych - zostały pozostawione bez dalszego biegu.
- W pierwszej kolejności rozpatrywane są protesty tzw. indywidualne, a w dalszej kolejności Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zajmie się protestami, w których zarzuty są tożsame, powtarzają się, które były składane według wzorów udostępnianych w różnych mediach i na stronach organizacji - przekazał Michałowski. Jak dodał „takie protesty są analizowane pod kątem możliwości połączenia do wspólnego rozpoznania”.
Pierwsze protesty wyborcze SN rozpoznał w zeszłym tygodniu - w czwartek.
Już wówczas informowano o trzech uznanych za zasadne, lecz niemające wpływu na wynik wyborów. Protesty te dotyczyły pojedynczych wyborców, którzy w I turze wyborów głosowali za granicą - w Londynie, Manchesterze i Sztokholmie - zaś w II turze chcieli głosować w kraju. Zgłosili oni w związku z tym u konsulów prośby o wykreślenie ze spisów wyborców i przesłanie zaświadczeń uprawniających do głosowania w II turze w miejscu pobytu. Wyborcy ci do dnia wyborów nie otrzymali jednak takich zaświadczeń, co uniemożliwiło im udział w wyborach.
Z kolei odnosząc się do spraw pozostawionych bez dalszego biegu, Michałowski wskazywał wtedy, że zdarzają się też protesty jednozdaniowe - bez uzasadnienia.
Protest wyborczy mógł dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania podstawowego w I turze 28 czerwca br., jak i w czasie ponownego głosowania w II turze 12 lipca br.
Prawo wniesienia protestu przysługiwało przewodniczącemu właściwej komisji wyborczej, pełnomocnikowi wyborczemu oraz wyborcy, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania. "Protest wniesiony przez osobę do tego nieuprawnioną (np. wyborca nieumieszczony w spisie wyborców, partia polityczna, zastępca przewodniczącego właściwej komisji wyborczej, stowarzyszenie, organizacja, itd.) zostanie pozostawiony bez dalszego biegu" - podawał SN.
Uchwałę w sprawie ważności wyboru prezydenta Sąd Najwyższy podejmuje w ciągu 21 dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. SN rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta RP na podstawie opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów oraz sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW.
Zobacz także
Wsparcie dla niepełnosprawnych i seniorów. Pomysły senatora i byłej posłanki
2019-09-11, 17:35Senator Andrzej Kobiak chce aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. Była posłanka Iwona Kozłowska - lepszej opieki państwa nad seniorami. Politycy zorganizowali dzisiaj wspólną konferencję prasową. Czytaj dalej »
Konfederacja przedstawia kandydatów do Sejmu z powiatu nakielskiego
2019-09-11, 15:57Z listy Konfederacji z powiatu nakielskiego startuje czterech kandydatów: Luiza Kubacka, Mateusz Stachowiak, Dominik Kalinowski i Małgorzata Łusiak. Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak: - Nie ma stanowczej reakcji, ani sprostowania ze strony posła
2019-09-11, 11:03Gość porannej Rozmowy Dnia PR PiK podkreślał, że jeśli ujawnione zeznania się potwierdzą, to może znaczyć, że w Inowrocławiu odkryta została nie tylko afera hejterska, ale i finansowanie działalności politycznej z pieniędzy… Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak pyta posła Brejzę o pieniądze na kampanię wyborczą
2019-09-10, 19:35Ireneusz Stachowiak, kandydat do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim, domaga się od posła Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy publicznej odpowiedzi czy jego kampania była finansowana z pieniędzy pochodzącymi… Czytaj dalej »
PKW: w wyborach do Sejmu w całym kraju karta jednostronicowa
2019-09-10, 08:41Uchwałę w tej sprawie podjęła w poniedziałek PKW - poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Czytaj dalej »
Wiceminister Michałek: Gdy PiS wygra wybory, wszyscy będą zarabiać więcej
2019-09-09, 14:16'Hattrick Kaczyńskiego' był głównym tematem konferencji prasowej, zorganizowanej przez Iwonę Michałek w Grudziądzu. Wiceminister edukacji obiecała, że po wygranych wyborach prawie wszyscy będziemy zarabiać więcej. Czytaj dalej »
#HatTrickKaczyńskiego: wyższe płace, emerytury, równe dopłaty dla rolników
2019-09-07, 15:27Wyższe płace, podwójna trzynasta emerytura, równe dopłaty dla rolników - to #HatTrickKaczyńskiego, który został w sobotę zaprezentowany w Lublinie przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj dalej »
Zbigniew Rasielewski przy "Cysternie wstydu PO-PSL": Postawię na uczciwość
2019-09-07, 13:05'Cysterna wstydu PO-PSL' - dotarła na Plac 18 stycznia w ToruniU. To ogólnopolska kampania Prawa i Sprawiedliwości, która 'ma zwrócić uwagę na nieszczelny system finansów publicznych, za czasów poprzedniej ekipy'. Czytaj dalej »
Krzysztof Czabański o obwodnicach małych miast. Także w Brześciu Kujawskim
2019-09-06, 20:32Krzysztof Czabański powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość dostrzega potrzeby mniejszych ośrodków miejskich. Dwójka na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu toruńsko-włocławskim odniósł się do jednego z haseł wyborczych… Czytaj dalej »
Paulina Wenderlich: Sąd Apelacyjny musi powstać w Bydgoszczy
2019-09-06, 15:06O utworzenie Sądu Apelacyjnego w Bydgoszczy chce zabiegać jako posłanka kandydatka PiS z Bydgoszczy - Paulina Wenderlich. Czytaj dalej »