Poseł Kownacki: Do przeprowadzania reform potrzebny prezydent z jednego obozu [wywiad]
- Obecna kampania przypomina mecz, w którym jedna drużyna w drugiej połowie wymieniła całą jedenastkę zawodników. To nie jest do końca uczciwe — mówił poseł Bartosz Kownacki, który był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Michał Jędryka: Co się stanie, jeżeli wybory wygra Rafał Trzaskowski?
Bartosz Kownacki: Nie jest to nic nadzwyczajnego. Takie sytuacje w historii polskiego parlamentaryzmu ostatnich 30 lat miały miejsce. Zdarzało się, że prezydent był z jednego obozu, a rząd z zupełnie innego. Nigdy jednak ta współpraca nie była najlepsza i w tym wypadku śmiem twierdzić, że dojdzie do wcześniejszych wyborów.
Boję się, że nie da się rządzić w sytuacji, gdy z opozycji pochodzi Senat i prezydent. Wtedy rząd, który ma większość – ale ta większość nie jest jakaś nadzwyczaj duża, bo to jest przewaga pięciu, w porywach może do sześciu posłów, którzy głosują za projektami przygotowanymi przez Zjednoczoną Prawicę - nie będzie mógł rządzić.
Bo jak to robić w sytuacji, gdy reformy, które są przygotowywane - bo Polska cały czas, szczególnie w dobie koronawirusa, przygotowuje kolejne pakiety zmian, ułatwiające funkcjonowanie i modernizujące nasz kraj – prezydent będzie wetował, a będzie to robił, bo taki będzie miał cel. Będzie to bowiem obliczone na strategię, by rząd Prawa i Sprawiedliwości czy Zjednoczonej Prawicy w perspektywie kilku miesięcy przestał istnieć. Będzie więc próba doprowadzenia do wcześniejszych wyborów, a konsekwencją tego nie będzie lepszy rząd - na przykład Koalicji Obywatelskiej w sojuszu z SLD czy też z Lewicą, z PSL czy Konfederacją, tylko rząd nastawiony na trwanie i na korzystanie z owoców władzy, a nie nastawiony reformatorsko.
W ostatnich pięciu latach liczba zmian i reform, które zostały przeprowadzone, jest nieporównywalna, ale do tego potrzebny jest prezydent z jednego obozu. Nie zawsze musi on mówić tym samym głosem, bo wielokrotnie zdarzało się, że prezydent bądź wetował ustawę, bądź wymuszał pewne zmiany, ale jednak patrzył w jednym kierunku. Natomiast jeżeli będzie prezydent, który nie patrzy w tym samym kierunku - więcej – prezydent wywodzący się z obozu, który chce przejąć władzę w Polsce, to w perspektywie kilku miesięcy będziemy musieli przygotować się do następnych wyborów i - nie daj Boże - do wielkiego chaosu i kryzysu.
I do bez przerwy trwającej kampanii wyborczej, którą mamy już od trzech lat.
- I której Polacy mają dosyć. Dla nas polityków to jest naturalny żywioł, kampania trwa dla nas przez całe cztery lata pełnionej funkcji. Polacy jednak rzeczywiście już powoli zaczynają mieć tego dosyć, bo przez ostatnie półtora roku mieliśmy kampanię - poczynając od samorządowej, poprzez eurowybory, wybory parlamentarne i teraz wydłużoną kampanię prezydencką.
Rząd i państwo musi się nastawić – tak są obliczone wybory - żeby był czas na spokojne rządzenie, zarządzanie i reformowanie państwa. Jeżeli będziemy cały czas od wyborów do wyborów, to nie będzie to z korzyścią dla nas wszystkich, dla Polski.
Wydaje się, że w tych trudnych czasach – gdy cały świat, Europa, również Polska zmierzają do bardzo poważnego kryzysu - potrzebna jest stabilizacja i spokój.
Nie doszło do debaty pomiędzy kandydatami na prezydenta. Sztab Rafała Trzaskowskiego w ostrych słowach krytykuje odrzucenie przez prezydenta debaty w Lesznie, tymczasem telewizja publiczna proponowała debatę w Końskich. Jak Pan to skomentuje?
- Są wymogi ustawowe, które przewidują, że TVP jako telewizja publiczna ma obowiązek przeprowadzenia debaty i to ona reguluje, gdzie, w jakim miejscu i na jakich zasadach, a niejako obowiązkiem kandydatów jest stawić się na tej debacie.
To jest jedna kwestia, a druga – mam wrażenie, że to taka licytacja na debatę: „moja lepsza od twojej”. Wolałbym, żeby politycy, którzy startują w wyborach na urząd prezydenta skoncentrowali się po pierwsze na rozmowie z ludźmi, a po drugie - na wypełnianiu ustawowych obowiązków. Jeżeli kodeks wyborczy mówi, że ma być zrealizowana debata i że ma być to debata w telewizji publicznej, to - z tego co się orientuję - telewizja TVN nie jest telewizją publiczną, ale jest to telewizja z kapitałem, reprezentującym Stany Zjednoczone. Oczywiście może różnego rodzaju programy realizować, natomiast obowiązek zorganizowania debaty spoczywa na telewizji publicznej i to powinno kończyć jakiekolwiek dyskusje. (...)
Posłuchaj całej Rozmowy Dnia
Zobacz także
Emmanuel Macron i Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji
2022-04-11, 09:00Po obliczeniu 96 procent głosów w niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron uzyskał 27,41 procent głosów, a na szefową Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen… Czytaj dalej »
Wybory parlamentarne na Węgrzech. Sondaże wróżą sukces rządzącej koalicji
2022-04-03, 09:45W niedzielę (3 kwietnia) na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne, w których zostanie wyłoniony 199-osobowy parlament. Sondaże wskazują na wygraną rządzącej koalicji zawiązanej przez rządzącą konserwatywną Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczną… Czytaj dalej »
Platforma Obywatelska chce mieć armię mężów zaufania. Nabór już się zaczął
2022-02-22, 09:01Poseł Tomasz Lenz twierdzi, że Platforma Obywatelska ma zastrzeżenia do całkowitej uczciwości kilku poprzednich głosowań, dlatego partia ta chce powołać całą armię mężów zaufania, którzy mieliby czuwać nad przebiegiem przyszłych… Czytaj dalej »
Obywatelski Toruń i Rada Miasta Torunia laureatami nagrody Super Samorząd
2022-02-16, 11:20Toruńskie stowarzyszenie i radni tego miasta zostali docenieni za zorganizowanie wyborów do rad osiedli (okręgów). Czytaj dalej »
Był zastępcą, teraz wójtem. Rafał Krajewski wygrał wybory w gminie Raciążek
2022-02-15, 19:00Gmina Raciążek w powiecie aleksandrowskim ma nowego wójta. Niedzielne wybory wygrał kandydat PiS Rafał Krajewski. Zdobył 51,5 proc. głosów. Czytaj dalej »
Konto Konfederacji usunięte z Facebooka. Politycy wnioskują o kary finansowe
2022-01-07, 18:19Właściciel serwisu społecznościowego, który ogranicza do niego dostęp dla organizacji politycznej, będzie płacił karę do 50 mln zł, nakładaną przez PKW - zakłada projekt koła Konfederacji, przedstawiony w piątek w Sejmie. Czytaj dalej »
Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy, został szefem miejskich struktur PO
2021-10-23, 21:58W sobotę (23 października) działacze Kujawsko-Pomorskiej Platformy Obywatelskiej wybierali regionalne władze partii. Szefem regionu pozostaje toruński parlamentarzysta Tomasz Lenz. Platformą bydgoską pokieruje Michał Sztybel, zastępca… Czytaj dalej »
Wybory w Platformie Obywatelskiej. Kandydat na szefa jest jeden: Donald Tusk
2021-10-23, 16:23Od sobotniego poranka (23 października) w Platformie Obywatelskiej trwają wybory szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego PO. Wybory są bezpośrednie. Głosowanie odbywa się w 240 biurach partii. Czytaj dalej »
Wybory w toruńskiej Platformie Obywatelskiej. Jest nowy przewodniczący
2021-10-17, 09:12Jacek Gajewski nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Toruniu. Kandydaturę radnego sejmiku województwa, działacza sportowego i przedsiębiorcy poparli podczas sobotnich wyborów wszyscy obecni na zebraniu członkowie toruńskiej… Czytaj dalej »
Kto zostanie wójtem? Przedterminowe wybory w Kijewie Królewskim
2021-10-03, 13:29W gminie Kijewo Królewskie (powiat chełmiński) trwają przedterminowe wybory. Mieszkańcy wybierają wójta. Czytaj dalej »