Wybory prezydenckie: głosowanie w reżimie sanitarnym; ważny głos - jeden znak X [wideo]
W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy kartę do głosowania z nazwiskami jedenastu kandydatów na prezydenta. Aby oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21; obowiązywać będą specjalne zasady sanitarne.
Wyborcy mogą sprawdzić swe miejsce głosowania m.in. w urzędzie gminy, na stronie internetowej gminy, na stronie internetowej PKW, gdzie znajduje się pełen wykaz obwodów głosowania oraz wyszukiwarka.
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.
Rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski przypomniał, że w lokalu wyborczym mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Poinformował, że w lokalach wyborczych będą jednorazowe długopisy lub też członkowie obwodowych będą dezynfekowali długopisy wielorazowe. Grzelewski zachęcał też - ze względów sanitarnych - do zabrania do lokalu wyborczego własnego długopisu.
W lokalu wyborczym jednocześnie przebywać będzie mogła nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe na jego ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej. Stanowiska pracy poszczególnych członków obwodowej komisji wyborczej będą rozmieszone z zachowaniem między nimi co najmniej 1,5 m odstępu.
Przed przystąpieniem do pracy komisji wyborczej oraz nie rzadziej niż sześć razy w czasie trwania głosowania, dezynfekowane muszą być powierzchnie: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym. Ponadto, obwodowa komisja wyborcza ma zapewnić wietrzenie lokalu przed przystąpieniem do pracy oraz co najmniej raz na godzinę i przez co najmniej 10 minut.
Dodatkowo też, członkom obwodowej komisji wyborczej zostaną zapewnione odpowiednie środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawice ochronne, płyn do dezynfekcji rąk oraz przyłbice lub maseczki. Natomiast przy wejściu, w widocznym miejscu, powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk dla wyborców.
- W lokalu wyborczym członek komisji poprosi nas o zdjęcie na chwilę maseczki, żeby potwierdzić naszą tożsamość, a następnie wyda jednostronicową kartę do głosowania, która będzie zawierała nazwiska 11 kandydatów na prezydenta - powiedział rzecznik PKW.
Na każdej karcie znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Autentyczność karty będą potwierdzały: wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej (za granicą jest to pieczęć konsulatu) oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej.
Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
W niedzielę głos będą mogły oddać także osoby głosujące korespondencyjnie. Będą mogły osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym są wpisane do spisu wyborców.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zaznaczyła jednak, by wyborcy nie wrzucali samodzielnie kopert zwrotnych do urny wyborczej. - Komisja musi najpierw rozpakować kopertę zwrotną, sprawdzić czy oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu jest pełne, czytelne, czy jest na nim podpis wyborcy. Komisja musi sprawdzić też czy wyborca jest w spisie, a co za tym idzie, czy może zagłosować w danym lokalu, a także to odnotować. Następnie komisja musi sprawdzić, czy koperta z kartą jest zaklejona, jeśli tak - wrzuci ją do urny - wskazywała Pietrzak.
Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. Nawet jeśli wyborca przybędzie do lokalu wyborczego na kilka minut przed jego zamknięciem, obwodowa komisja wyborcza musi umożliwić mu oddanie głosu. Szefowa KBW informowała, że w przypadku zebrania się kolejki przed lokalem wyborczym, o godz. 21 jeden z członków obwodowej komisji wyborczej stanie na końcu kolejki, zamykając tym samym grupę osób, które będą mogły zagłosować. Inne osoby, które po godz. 21 będą chciały dołączyć do kolejki nie będą dopuszczone do głosowania.
W wyborach będziemy mogli oddać głos na Roberta Biedronia (Lewica), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), Andrzeja Dudę (z poparciem PiS), Szymona Hołownię (bezpartyjny), Marka Jakubiaka (Federacja dla Rzeczypospolitej), Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL-Koalicja Polska), Mirosława Piotrowskiego (Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi), Pawła Tanajno (bezpartyjny), Rafała Trzaskowskiego (Koalicja Obywatelska), Waldemara Witkowskiego (Unia Pracy) lub Stanisława Żółtka (Kongres Nowej Prawicy).
Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.
Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania w całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. Podczas jej trwania, nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób. Oznacza to, że nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.
Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna, od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.
PKW zaznacza, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.
Zobacz także

Marek Wojtkowski o zaporze w Siarzewie
2018-10-12, 10:41Nowa zapora na Wiśle w Siarzewie znacznie poprawi bezpieczeństwo Włocławka - uważa prezydent miasta Marek Wojtkowski ubiegający się o urząd prezydenta Włocławka z Koalicji Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2018-10-12, 06:00Co zrobić, aby Włocławek był interesującym miastem dla inwestorów i młodych ludzi? A także o pomyśle budowy trzeciej przeprawy przez Wisłę, ale również o ewentualnych koalicjach zawieranych na najbliższe lata mówił gość 'Rozmowy… Czytaj dalej »

11 października odbyła się debata z kandydatami na prezydenta Włocławka
2018-10-11, 21:00W czwartek (11 października) odbyla się debata, w której udział wzięli kandydaci na prezydenta Włocławka. Podobne, transmitowane przez Polskie Radio PiK, odbyły się wcześniej w Grudziądzu i Inowrocławiu. Czytaj dalej »

Zbigniew Rasielewski o programie likwidacji niskiej emisji
2018-10-11, 13:09Walkę z niską emisją zapowiedział Zbigniew Rasielewski. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Torunia chciałby w przyszłej kadencji ułatwić mieszkańcom wymianę starych pieców. Ma powstać strona internetowa z listą rzetelnych… Czytaj dalej »

Marcin Sypniewski o pomysłach na lepszą komunikację w Bydgoszczy
2018-10-11, 12:57Parkingi na peryferiach Bydgoszczy i rozszerzenie połączeń kolejowych z okolicznymi miejscowościami - to pomysły Marcina Sypniewskiego na rozwój Metropolii Bydgoskiej. Kandydat na prezydenta Bydgoszczy z Czasu Bydgoszczy chciałby zaproponować… Czytaj dalej »

Paweł Skutecki: Trzeba uświadamiać jaki jest sens lokalnych wyborów
2018-10-11, 09:29Połowa bydgoszczan nie interesuje się wyborami i to wyzwanie dla wszystkich. Tak uważa kandydujący na urząd prezydenta Bydgoszczy Paweł Skutecki, poseł Kukiz'15. Jego zdaniem trzeba pracować nad tym, by mieszkańcy umieli oddzielić… Czytaj dalej »

Prezydent Włocławka udowodnił w sądzie, że w ratuszu nie zatrudnia krewnych
2018-10-10, 20:04Walczący o reelekcje prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski, wygrał sądowe starcie w trybie wyborczym z innym kandydatem na prezydenta, Jackiem Kuźniewiczem z komitetu ,,Postaw na Włocławek'. Czytaj dalej »

Dwa bydgoskie murale pod lupą kandydatów PiS do sejmiku
2018-10-10, 19:26Zarzuty wobec władz miasta i regionu z PO w sprawie bydgoskich murali przedstawili dziś kandydaci do sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości. Nie podoba im się malowidło św. Jana Pawła II, krytykują też prezydenta Rafała Bruskiego za to… Czytaj dalej »

Sypniewski: Zlikwiduję korki i wybuduję parkingi na osiedlach
2018-10-10, 19:02- Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy to najsłabsze ogniwo rządzącej w mieście koalicji PO-SLD - ocenia Marcin Sypniewski. I zapowiada duże zmiany, jeśli zostanie prezydentem. Czytaj dalej »

Jarosław Gowin na inauguracji UKW: poparcie dla Tomasza Latosa i czek dla uczelni
2018-10-10, 13:22Blisko 30 milionów złotych otrzyma Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na inwestycje. Podczas wizyty w Bydgoszczy wicepremier Jarosław Gowin zaprezentował symboliczny czek. Wsparł również kandydaturę posła Tomasza Latosa na prezydenta… Czytaj dalej »