W tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie wyłącznie korespondencyjnie
Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, która trafi teraz do prezydenta, w tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie - zarówno w pierwszej, jak i w ewentualnej drugiej turze.
Do ustawy zostaną jednak wprowadzone zmiany, co zapowiedział lider Porozumienia Jarosław Gowin. To efekt wspólnego oświadczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera Porozumienia, którzy zapowiedzieli w środę, że wybory nie odbędą się 10 maja, lecz w późniejszym terminie drogą korespondencyjną. Gowin, który początkowo zapowiadał, że nie poprze ustawy przygotowanej przez PiS i nie zgodzi się na majowy termin wyborów, ostatecznie wraz ze wszystkimi 18 posłami swojego ugrupowania poparł w czwartkowym głosowaniu tę ustawę; cały klub PiS zagłosował za odrzuceniem weta Senatu ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 r.
Zgodnie ze środowym oświadczeniem liderów PiS i Porozumienia, ustawa - gdy wejdzie w życie - zostanie znowelizowana. Gowin zapowiedział, że już w czwartek eksperci i prawnicy rozpoczną prace nad zmianami, które - jak dodał - będą przywracały rolę PKW w organizacji wyborów i szczególnie zabezpieczą „powszechność i tajność” tych wyborów.
Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.
Zgodnie z ustawą minister aktywów państwowych - po zasięgnięciu opinii PKW - ma określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb ich doręczania przez operatora wyznaczonego, czyli Pocztę Polską, do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
Według ustawy, Poczta Polska zapewnia w przypadku głosowania w kraju, w terminie od 7 dni do dnia przypadającego przed dniem głosowania, doręczenie pakietu wyborczego bezpośrednio do skrzynki pocztowej wyborcy lub pod adres wskazany w spisie wyborców.
Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20. Polega na tym, że wyborca wypełnia kartę do głosowania, wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Następnie kopertę tę, sam lub za pośrednictwem innej osoby, umieszcza nie wcześniej niż o godzinie 6 i nie później niż o godz. 20 w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieje w spisie wyborców, zaś wyborcy głosujący w Warszawie - na terenie dzielnicy, w której widnieją w rejestrze wyborców.
Wymagania, jakim powinna odpowiadać nadawcza skrzynka pocztowa przygotowana do umieszczenia koperty zwrotnej, określa w rozporządzeniu minister ds. aktywów państwowych, mając na względzie odpowiednie zabezpieczenie skrzynek nadawczych, w szczególności w celu zagwarantowania głosowania w sposób tajny.
Koperty zwrotne są odbierane ze skrzynek nadawczych i dostarczane przez Pocztę Polską do gminnych obwodowych komisji wyborczych sukcesywnie od rozpoczęcia głosowania do godziny 23.
Zgodnie z ustawą, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą właściwą dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie gminną obwodową komisję wyborczą tworzy się odrębnie dla każdej dzielnicy.
Zgodnie z ustawą kara do 3 lat pozbawienia wolności będzie grozić osobie, która kradnie kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej na koperty zwrotne przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.
Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.(PAP)
Zobacz także

Internetowe kłamstwa w brudnej kampanii wyborczej
2014-11-06, 13:08Do listy cech brudnej kampanii wyborczej we Włocławku, dodać można kolejny element. Po wcześniejszych przypadkach zrywania plakatów i dopisywania na nich nieobyczajnych treści, w internecie pojawiły się kłamliwe materiały odnoszące… Czytaj dalej »
Wyścig do urzędu prezydenta Bydgoszczy - sondaż
2014-11-06, 12:15Komitet Konstantego Dombrowicza opublikował własne badania sondażowe w wyścigu do urzędu prezydenta Bydgoszczy. Z badań wynika, że liderem jest obecny prezydent Rafał Bruski. Czytaj dalej »
Lokatorzy mieszkań socjalnych spotkali się z Andrzejem Wiśniewskim
2014-11-06, 10:13Kolejną konferencje prasową zorganizował kandydat na prezydenta Grudziądza Andrzej Wiśniewski z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Na spotkaniu z dziennikarza,o poruszany był temat złej sytuacji lokatorów z mieszkań so… Czytaj dalej »
O jawności i przejrzystości toruńskiego Urzędu Miasta
2014-11-05, 19:40Joanna Scheuring-Wielgus, kandydatka na prezydenta Torunia zachęca swoich kontrkandydatów i kandydatów do rady miasta, do podpisania deklaracji dotyczącej jawności i przejrzystości toruńskiego Urzędu Miasta. Czytaj dalej »
Dla kogo fotel prezydenta Bydgoszczy? - sondaż
2014-11-05, 17:11Pojawił się kolejny sondaż dotyczący szans na zwycięstwo kandydatów ubiegających się o posadę prezydenta Bydgoszczy. Autorami sondażu są studenci toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »

Kwesta we Włocławku elementem kampanii wyborczej?
2014-11-05, 16:48Kampania wyborcza nie oszczędza żadnej sfery życia. Nawet taki czas, jak Wszystkich Świętych, może służyć kampanii. Taki zarzut pod adresem konkurentów stawiają we Włocławku działacze Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej »
Toruński "Czas Gospodarzy" o sporcie, bezpieczeństwie i komunikacji
2014-11-04, 17:43Michał Zaleski - lider 'Czasu Gospodarzy' i prezydent Torunia zapowiedział kolejne inwestycje w infrastrukturę sportową, komunikację, zwiększenie bezpieczeństwa, także w lewobrzeżnej części Torunia. Czytaj dalej »
Pomysły KNP w Inowrocławiu
2014-11-04, 17:12Mapę wszystkich wydatków Inowrocławia w 2013 roku przedstawili podczas konferencji prasowej działacze Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. Czytaj dalej »

Edyta Mokra o włocławskiej służbie zdrowia
2014-11-04, 16:12Kandydatka komitetu 'Bezpartyjny Włocławek' mówiła o sprawach związanych ze służbą zdrowia. Czytaj dalej »
TR i SLD wspólnie do bydgoskiej Rady Miasta, ale osobno do sejmiku województwa
2014-11-04, 13:26Podczas konferencji prasowej przedstawieni zostali kandydaci SLD i Twojego Ruchu do bydgoskiej Rady Miasta oraz kandydaci do sejmiku województwa, ale w tym przypadku te partie startują osobno. Czytaj dalej »