W tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie wyłącznie korespondencyjnie
Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, która trafi teraz do prezydenta, w tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie - zarówno w pierwszej, jak i w ewentualnej drugiej turze.
Do ustawy zostaną jednak wprowadzone zmiany, co zapowiedział lider Porozumienia Jarosław Gowin. To efekt wspólnego oświadczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera Porozumienia, którzy zapowiedzieli w środę, że wybory nie odbędą się 10 maja, lecz w późniejszym terminie drogą korespondencyjną. Gowin, który początkowo zapowiadał, że nie poprze ustawy przygotowanej przez PiS i nie zgodzi się na majowy termin wyborów, ostatecznie wraz ze wszystkimi 18 posłami swojego ugrupowania poparł w czwartkowym głosowaniu tę ustawę; cały klub PiS zagłosował za odrzuceniem weta Senatu ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 r.
Zgodnie ze środowym oświadczeniem liderów PiS i Porozumienia, ustawa - gdy wejdzie w życie - zostanie znowelizowana. Gowin zapowiedział, że już w czwartek eksperci i prawnicy rozpoczną prace nad zmianami, które - jak dodał - będą przywracały rolę PKW w organizacji wyborów i szczególnie zabezpieczą „powszechność i tajność” tych wyborów.
Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.
Zgodnie z ustawą minister aktywów państwowych - po zasięgnięciu opinii PKW - ma określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb ich doręczania przez operatora wyznaczonego, czyli Pocztę Polską, do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
Według ustawy, Poczta Polska zapewnia w przypadku głosowania w kraju, w terminie od 7 dni do dnia przypadającego przed dniem głosowania, doręczenie pakietu wyborczego bezpośrednio do skrzynki pocztowej wyborcy lub pod adres wskazany w spisie wyborców.
Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20. Polega na tym, że wyborca wypełnia kartę do głosowania, wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Następnie kopertę tę, sam lub za pośrednictwem innej osoby, umieszcza nie wcześniej niż o godzinie 6 i nie później niż o godz. 20 w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieje w spisie wyborców, zaś wyborcy głosujący w Warszawie - na terenie dzielnicy, w której widnieją w rejestrze wyborców.
Wymagania, jakim powinna odpowiadać nadawcza skrzynka pocztowa przygotowana do umieszczenia koperty zwrotnej, określa w rozporządzeniu minister ds. aktywów państwowych, mając na względzie odpowiednie zabezpieczenie skrzynek nadawczych, w szczególności w celu zagwarantowania głosowania w sposób tajny.
Koperty zwrotne są odbierane ze skrzynek nadawczych i dostarczane przez Pocztę Polską do gminnych obwodowych komisji wyborczych sukcesywnie od rozpoczęcia głosowania do godziny 23.
Zgodnie z ustawą, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą właściwą dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie gminną obwodową komisję wyborczą tworzy się odrębnie dla każdej dzielnicy.
Zgodnie z ustawą kara do 3 lat pozbawienia wolności będzie grozić osobie, która kradnie kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej na koperty zwrotne przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.
Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.(PAP)
Zobacz także
Zamknięto lokale wyborcze
2015-05-25, 05:51Kto zostanie prezydentem? Na kogo postawili Polacy? Lokale wyborcze zamknięte. Głosowanie zakończone. Czytaj dalej »

Druga tura wyborów prezydenckich na Kujawach i Pomorzu
2015-05-24, 13:03Pierwsze głosy w wyborach już oddane. Polacy wybierają dziś prezydenta. Lokale wyborcze otwarto o 7:00. W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 185 na bydgoskim placu Wolności na pierwszych głosujących nie trzeba było długo czekać. Czytaj dalej »
Andrzej Duda napisał list do rolników. Posłowie PiS informują o nim wyborców
2015-05-21, 12:37Kandydat PiS Andrzej Duda napisał list do rolników, w którym zwraca uwagę na potrzebę wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników i przyjęcia ustawy chroniącej ziemię przed wykupem - poinformowali politycy PiS. Czytaj dalej »
Posłowie PiS: Niech mieszkańcy Inowrocławia zagłosują na Andrzeja Dudę
2015-05-20, 13:58Kampanię wyborczą przed drugą turą wyborów Prezydenta RP podsumowali w Inowrocławiu posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Tomasz Latos i Piotr Król zachęcali do głosowania na Andrzeja Dudę. Czytaj dalej »
Politycy Polski Razem Zjednoczonej Prawicy akcentują poparcie dla Andrzeja Dudy
2015-05-20, 13:13Polska Razem Zjednoczona Prawica popiera Andrzeja Dudę w wyborach na prezydenta Polski. Czytaj dalej »

Komitet poparcia Bronisława Komorowskiego w Grudziądzu
2015-05-20, 13:07Obywatelski komitet poparcia Bronisława Komorowskiego przedstawiono w Grudziądzu. Są w nim osoby związane z kulturą, polityką społeczną, sportem, nauką i zdrowiem. Czytaj dalej »
Dobry wynik Komorowskiego w Inowrocławiu
2015-05-11, 18:15Prawie 42% głosów wyborców zdobył w Inowrocławiu Bronisław Komorowski. Na Andrzeja Dudę z PiS głosowało 26% Inowrocławian. Czytaj dalej »
Wybory już jutro - jak dotrzeć do urn?
2015-05-09, 14:25Cisza wyborcza po zakończonej kampanii. W niedzielę wrzucimy swoje głosy do urn. Niektórzy jednak już dzisiaj się martwią, jak dotrzeć do odległych niekiedy punktów obwodowych komisji wyborczych. Czytaj dalej »
Przygotowania przedwyborcze w ostatniej fazie
2015-05-09, 13:17To już ostatnie godziny przed wyborami. Jutro pójdziemy do urn i wybierzemy prezydenta. Dla obwodowych komisji wyborczych to czas wytężonej pracy. Czytaj dalej »
Wybory - jak oddać swój głos?
2015-05-09, 11:12Już jutro - 10 maja Polacy będą wybierać prezydenta. O najwyższy urząd w państwie ubiega się 11 kandydatów. Lokale wyborcze otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Aby nasz głos był ważny, wybieramy tylko jednego kandydata. Czytaj dalej »