W tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie wyłącznie korespondencyjnie
Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, która trafi teraz do prezydenta, w tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie - zarówno w pierwszej, jak i w ewentualnej drugiej turze.
Do ustawy zostaną jednak wprowadzone zmiany, co zapowiedział lider Porozumienia Jarosław Gowin. To efekt wspólnego oświadczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera Porozumienia, którzy zapowiedzieli w środę, że wybory nie odbędą się 10 maja, lecz w późniejszym terminie drogą korespondencyjną. Gowin, który początkowo zapowiadał, że nie poprze ustawy przygotowanej przez PiS i nie zgodzi się na majowy termin wyborów, ostatecznie wraz ze wszystkimi 18 posłami swojego ugrupowania poparł w czwartkowym głosowaniu tę ustawę; cały klub PiS zagłosował za odrzuceniem weta Senatu ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 r.
Zgodnie ze środowym oświadczeniem liderów PiS i Porozumienia, ustawa - gdy wejdzie w życie - zostanie znowelizowana. Gowin zapowiedział, że już w czwartek eksperci i prawnicy rozpoczną prace nad zmianami, które - jak dodał - będą przywracały rolę PKW w organizacji wyborów i szczególnie zabezpieczą „powszechność i tajność” tych wyborów.
Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.
Zgodnie z ustawą minister aktywów państwowych - po zasięgnięciu opinii PKW - ma określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb ich doręczania przez operatora wyznaczonego, czyli Pocztę Polską, do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
Według ustawy, Poczta Polska zapewnia w przypadku głosowania w kraju, w terminie od 7 dni do dnia przypadającego przed dniem głosowania, doręczenie pakietu wyborczego bezpośrednio do skrzynki pocztowej wyborcy lub pod adres wskazany w spisie wyborców.
Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20. Polega na tym, że wyborca wypełnia kartę do głosowania, wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Następnie kopertę tę, sam lub za pośrednictwem innej osoby, umieszcza nie wcześniej niż o godzinie 6 i nie później niż o godz. 20 w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieje w spisie wyborców, zaś wyborcy głosujący w Warszawie - na terenie dzielnicy, w której widnieją w rejestrze wyborców.
Wymagania, jakim powinna odpowiadać nadawcza skrzynka pocztowa przygotowana do umieszczenia koperty zwrotnej, określa w rozporządzeniu minister ds. aktywów państwowych, mając na względzie odpowiednie zabezpieczenie skrzynek nadawczych, w szczególności w celu zagwarantowania głosowania w sposób tajny.
Koperty zwrotne są odbierane ze skrzynek nadawczych i dostarczane przez Pocztę Polską do gminnych obwodowych komisji wyborczych sukcesywnie od rozpoczęcia głosowania do godziny 23.
Zgodnie z ustawą, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą właściwą dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie gminną obwodową komisję wyborczą tworzy się odrębnie dla każdej dzielnicy.
Zgodnie z ustawą kara do 3 lat pozbawienia wolności będzie grozić osobie, która kradnie kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej na koperty zwrotne przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.
Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.(PAP)
Zobacz także

Wicepremier Gliński o pośle Olszewskim: "On pochodzi ze środowiska postkomunistycznego"
2018-10-12, 18:44Poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski zapowiada, że wytoczy proces wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu. Chodzi o słowa, które padły na konferencji posła PiS Tomasza Latosa - kandydata na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Poseł Olszewski o budowie drogi S5
2018-10-12, 17:15- Równe trzy lata temu podpisywaliśmy umowy na S5, a trasy wciąż nie ma - mówi poseł PO Paweł Olszewski. Czytaj dalej »

Kolejne pomysły kandydatów na ułatwienie życia bydgoszczanom
2018-10-12, 16:15Stworzenie na bydgoskich Bartodziejach sensorycznego placu zabaw dla dzieci to pomysł Komitetu Wyborczego Czas Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Paweł Kukiz o programie swojego ugrupowania w Bydgoszczy
2018-10-12, 14:15- W Bydgoszczy również panuje partiokracja - mówił poseł Paweł Kukiz podczas spotkania w Bydgoszczy. Polityk przedstawił trzy filary programu Kukiz'15 na wybory samorządowe, które miałyby zmienić tę sytuację. Czytaj dalej »

Marek Wojtkowski o zaporze w Siarzewie
2018-10-12, 10:41Nowa zapora na Wiśle w Siarzewie znacznie poprawi bezpieczeństwo Włocławka - uważa prezydent miasta Marek Wojtkowski ubiegający się o urząd prezydenta Włocławka z Koalicji Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2018-10-12, 06:00Co zrobić, aby Włocławek był interesującym miastem dla inwestorów i młodych ludzi? A także o pomyśle budowy trzeciej przeprawy przez Wisłę, ale również o ewentualnych koalicjach zawieranych na najbliższe lata mówił gość 'Rozmowy… Czytaj dalej »

11 października odbyła się debata z kandydatami na prezydenta Włocławka
2018-10-11, 21:00W czwartek (11 października) odbyla się debata, w której udział wzięli kandydaci na prezydenta Włocławka. Podobne, transmitowane przez Polskie Radio PiK, odbyły się wcześniej w Grudziądzu i Inowrocławiu. Czytaj dalej »

Zbigniew Rasielewski o programie likwidacji niskiej emisji
2018-10-11, 13:09Walkę z niską emisją zapowiedział Zbigniew Rasielewski. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Torunia chciałby w przyszłej kadencji ułatwić mieszkańcom wymianę starych pieców. Ma powstać strona internetowa z listą rzetelnych… Czytaj dalej »

Marcin Sypniewski o pomysłach na lepszą komunikację w Bydgoszczy
2018-10-11, 12:57Parkingi na peryferiach Bydgoszczy i rozszerzenie połączeń kolejowych z okolicznymi miejscowościami - to pomysły Marcina Sypniewskiego na rozwój Metropolii Bydgoskiej. Kandydat na prezydenta Bydgoszczy z Czasu Bydgoszczy chciałby zaproponować… Czytaj dalej »

Paweł Skutecki: Trzeba uświadamiać jaki jest sens lokalnych wyborów
2018-10-11, 09:29Połowa bydgoszczan nie interesuje się wyborami i to wyzwanie dla wszystkich. Tak uważa kandydujący na urząd prezydenta Bydgoszczy Paweł Skutecki, poseł Kukiz'15. Jego zdaniem trzeba pracować nad tym, by mieszkańcy umieli oddzielić… Czytaj dalej »