W tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie wyłącznie korespondencyjnie
Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, która trafi teraz do prezydenta, w tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie - zarówno w pierwszej, jak i w ewentualnej drugiej turze.
Do ustawy zostaną jednak wprowadzone zmiany, co zapowiedział lider Porozumienia Jarosław Gowin. To efekt wspólnego oświadczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera Porozumienia, którzy zapowiedzieli w środę, że wybory nie odbędą się 10 maja, lecz w późniejszym terminie drogą korespondencyjną. Gowin, który początkowo zapowiadał, że nie poprze ustawy przygotowanej przez PiS i nie zgodzi się na majowy termin wyborów, ostatecznie wraz ze wszystkimi 18 posłami swojego ugrupowania poparł w czwartkowym głosowaniu tę ustawę; cały klub PiS zagłosował za odrzuceniem weta Senatu ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 r.
Zgodnie ze środowym oświadczeniem liderów PiS i Porozumienia, ustawa - gdy wejdzie w życie - zostanie znowelizowana. Gowin zapowiedział, że już w czwartek eksperci i prawnicy rozpoczną prace nad zmianami, które - jak dodał - będą przywracały rolę PKW w organizacji wyborów i szczególnie zabezpieczą „powszechność i tajność” tych wyborów.
Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.
Zgodnie z ustawą minister aktywów państwowych - po zasięgnięciu opinii PKW - ma określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb ich doręczania przez operatora wyznaczonego, czyli Pocztę Polską, do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
Według ustawy, Poczta Polska zapewnia w przypadku głosowania w kraju, w terminie od 7 dni do dnia przypadającego przed dniem głosowania, doręczenie pakietu wyborczego bezpośrednio do skrzynki pocztowej wyborcy lub pod adres wskazany w spisie wyborców.
Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20. Polega na tym, że wyborca wypełnia kartę do głosowania, wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Następnie kopertę tę, sam lub za pośrednictwem innej osoby, umieszcza nie wcześniej niż o godzinie 6 i nie później niż o godz. 20 w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieje w spisie wyborców, zaś wyborcy głosujący w Warszawie - na terenie dzielnicy, w której widnieją w rejestrze wyborców.
Wymagania, jakim powinna odpowiadać nadawcza skrzynka pocztowa przygotowana do umieszczenia koperty zwrotnej, określa w rozporządzeniu minister ds. aktywów państwowych, mając na względzie odpowiednie zabezpieczenie skrzynek nadawczych, w szczególności w celu zagwarantowania głosowania w sposób tajny.
Koperty zwrotne są odbierane ze skrzynek nadawczych i dostarczane przez Pocztę Polską do gminnych obwodowych komisji wyborczych sukcesywnie od rozpoczęcia głosowania do godziny 23.
Zgodnie z ustawą, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą właściwą dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie gminną obwodową komisję wyborczą tworzy się odrębnie dla każdej dzielnicy.
Zgodnie z ustawą kara do 3 lat pozbawienia wolności będzie grozić osobie, która kradnie kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej na koperty zwrotne przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.
Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.(PAP)
Zobacz także

Radosław Sikorski nie wystartuje w prawyborach prezydenckich PO
2019-11-19, 14:51Były szef MSZ, były marszałek Sejmu, europoseł PO Radosław Sikorski ogłosił, że nie wystartuje w prawyborach prezydenckich, jakie organizuje jego ugrupowanie. Zapowiedział, że będzie popierał tego, kto zostanie kandydatem Plat… Czytaj dalej »

Są ludzie, są uczelnie, jest autostrada. Włocławek ma biznesowy potencjał
2019-11-07, 10:25- Włocławek to jedno z miast, które ma duży potencjał i dzięki chociażby programowi Fabryka, uda się zmniejszyć odpływ młodych ludzi do metropolii - uważa gość Rozmowy dnia, Anna Gembicka, posłanka IX kadencji Sejmu, do niedawna… Czytaj dalej »

Infrastruktura, praca i usługi publiczne - to cele posła Kwiatkowskiego
2019-10-27, 12:17Robert Kwiatkowski, lider Lewicy w okręgu toruńsko-włocławskim, podziękował wyborcom za oddane głosy, dzięki którym został posłem. W skali kraju jego ugrupowanie zdobyło 49 mandatów. Czytaj dalej »

Kto na kim wisiał i dlaczego, czyli sądowa sprawa o zaklejanie wyborczych plakatów
2019-10-22, 15:40- Przywracałem stan pierwotny - wyjaśniał w toruńskim sądzie Karol Maria Wojtasik, obwiniony o zaklejanie plakatów wyborczych dr. Przemysława Przybylskiego plakatami dr. Zbigniewa Girzyńskiego. Do zdarzenia doszło w maju. Przybylski… Czytaj dalej »

Już po wyborach. Czas posprzątać wyborcze plakaty i bannery
2019-10-18, 14:38Zgodnie z Kodeksem wyborczym w ciągu 30 dni od dnia głosowania z przestrzeni publicznej powinny zniknąć wszelkie wyborcze materiały, zwłaszcza plakaty i banery. Odpowiedzialne są za to poszczególne komitety wyborcze. A obserwuje to… Czytaj dalej »

Powyborcze roszady w samorządzie województwa. Poseł do zarządu, wicemarszałek na posła
2019-10-18, 13:50Zbigniew Sosnowski jest najpewniejszym kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Taką informację potwierdził Polskiemu Radiu PiK Dariusz Kurzawa. Dotychczasowy wicemarszałek pożegnał… Czytaj dalej »

Marcin Sypniewski w PR PiK: - Jesteśmy nieprzygotowani na kryzys gospodarczy...
2019-10-17, 10:23Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w okręgu bydgoskim, który był gościem środowej (16.10.) Rozmowy dnia w Polskim Radiu PiK, ocenił, że zmniejszenie obciążeń podatkowych dotyczących pracy — to najważniejsza rzecz, o którą… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-17, 06:00Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w okręgu bydgoskim. 11 mandatów Konfederacji to sukces czy porażka? W jakich sprawach Konfederacja może głosować w Sejmie, tak jak PiS, a w jakich tak jak reszta opozycji?… Czytaj dalej »

PKW podała nazwiska posłów i senatorów z regionu kujawsko - pomorskiego [wideo]
2019-10-14, 21:18Oto nasza regionalna reprezentacja w Sejmie. Na liście posłów zabrakło przedstawiciela Konfederacji, która przekroczyła próg wyborczy. Jej liderowi zabrakło około tysiąca głosów. Czytaj dalej »

PKW: głosy policzone. Komisja podała szczegółowe wyniki wyborów, frekwencję... [wideo]
2019-10-14, 18:40Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,59% głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40%, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 12,56%, Polskie Stronnictwo Ludowe - 8,55% Konfederacja - 6,81%. Czytaj dalej »