Korespondencyjne głosowanie na prezydenta przegłosowane w Sejmie
Posłowie uchwalił w poniedziałek (06.04) ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu.
Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku klub PiS złożył w poniedziałek po południu.
Wieczorem Sejm ustawę uchwalił. Za jej przyjęciem - z trzema poprawkami PiS - opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Ustawę poparło 230 posłów PiS. Przeciwko zagłosowały kluby: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-Kukiz'15, koło Konfederacji, jeden poseł niezrzeczony oraz dwóch posłów zasiadających w klubie PiS, a wywodzących się z Porozumienia Jarosława Gowina: Wojciech Maksymowicz oraz Michał Wypij. Wstrzymały się od głosu zasiadające w klubie PiS, a wywodzące się z Porozumienia posłanki: Iwona Michałek oraz Magdalena Sroka. W głosowaniu nie wzięli udziału lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz poseł KO Krystyna Skowrońska.
Teraz ustawa trafi do Senatu. Zgodnie z konstytucją, Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie jej w całości.
Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów. Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20. W tych godzinach wyborcy - samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby - będą musieli umieścić kopertę zwrotną (z kartą do głosowania oraz podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu) w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców.
Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.
Konstytucja stanowi, że wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. 100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., 75 dni przed upływem kadencji to sobota 23 maja. Oznacza to, że wybory prezydenckie mogą odbyć się w jedną z niedziel maja: 3, 10, 17.
Zgodnie z ustawą, operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych - w terminie przypadającym od 7 dni do dnia przypadającego przez dniem wyborów - doręczy pakiet wyborczy bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy na adres wskazany w spisie wyborców.
Ustawa określa też sposób oddawania głosów w wyborach prezydenckich. Wyborca po wypełnieniu karty do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu i umieszcza ją, sam lub za pośrednictwem innej osoby, nie wcześniej niż o godzinie 6.00 i nie później niż do godziny 20.00 w dniu głosowania, w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieje w spisie wyborców, zaś wyborcy głosujący w Warszawie - na terenie dzielnicy, w której widnieją w rejestrze. (...)
Koperty zwrotne są dostarczane przez operatora pocztowego do gminnej obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów sukcesywnie od rozpoczęcia głosowania do godziny 23.00.
Operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych w czasie wykonywania zadań, o których mowa w niniejszej ustawie, zwolniony jest z obowiązku świadczenia innych usług pocztowych - głosi ustawa.
Zgodnie z ustawą, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą właściwą dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie, gminną obwodową komisję wyborczą tworzy się odrębnie dla każdej dzielnicy. (...)
Zobacz także
Poseł Kałużny: Przez najbliższe 10-15 lat nie trzeba podwyższać wieku emerytalnego
2023-10-06, 12:21Poseł Suwerennej Polski Mariusz Kałużny przypomniał w Toruniu, jak politycy Koalicji Obywatelskiej głosowali w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Czytaj dalej »
Minister Ziobro: Musimy zrobić wszystko, by przymusowa relokacja nie dotyczyła Polski
2023-10-06, 10:06- Nie chcemy wyprowadzić Polski z Unii, ale nie możemy pozwolić, żeby rozwiązania dotyczące relokacji migrantów w państwach UE obowiązywały w stosunku do Polski -mówił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Czytaj dalej »
Włodzisław Giziński: Zdecydowałem się startować, bo to niezwykle ważne wybory [Rozmowa dnia]
2023-10-06, 09:47- Patrzę na miejsce Polski w świecie, a przede wszystkim w Unii. Tutaj różnica, po 8 latach rządów obecnej koalicji jest zasadnicza, w porównaniu z wcześniejszymi, wszystkimi rządami od 1989 roku - mówił Włodzisław Giziński… Czytaj dalej »
Cel - wykorzystać każdy litr spadającej z nieba wody. Kujawsko-pomorskie na czele
2023-10-06, 08:30Polska, a szczególnie województwo kujawsko-pomorskie, może odegrać znaczącą rolę w tzw. Niebieskim Ładzie - nowej unijnej strategii wodnej. Czytaj dalej »
Politycy Koalicji Obywatelskiej okręgu toruńsko-włocławskiego zapraszają kobiety do urn
2023-10-06, 07:39Co druga Polka w wieku od 18 do 39 lat nie pójdzie na wybory. Tak wynika z badań, przeprowadzonych dla sztabu Koalicji Obywatelskiej. I właśnie dlatego wyborcza ,,jedynka' w okręgu toruńsko-włocławskim, poseł Arkadiusz Myrcha, zachęcał… Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich pyta: Czy Donald Tusk i Rafał Trzaskowski są antybydgoscy?
2023-10-05, 21:00Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, przewodniczący Klubu Radnych PiS i numer 9 na liście kandydatów tej partii w wyborach do Sejmu, powtórzył 8 pytań, które 3 lata zadał politykom Platformy… Czytaj dalej »
We Włocławku powstał Honorowy Komitet Poparcia posłanki Joanny Borowiak
2023-10-05, 20:16Włocławska posłanka Joanna Borowiak z PiS-u, która ubiega się o parlamentarną reelekcję, dostała oficjalną rekomendację Związku Zawodowego ,,Solidarność'. W komitecie poparcia posłanki są także lokalni działacze, artyści… Czytaj dalej »
Zaczął się ruch w sprawie obwodnicy Kowalewa Pomorskiego. Na początek dokumentacja
2023-10-05, 18:40- Kowalewo Pomorskie doczeka się obwodnicy - ogłosił minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Polityk podkreśla, że budowa 8-kilometrowej drogi to dowód, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Czytaj dalej »
Iwona Michałek: Pedofilia przeniosła się do Internetu. Nie jesteśmy na to przygotowani
2023-10-05, 17:50O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie mówiła podczas konferencji w Toruniu posłanka Porozumienia Iwona Michałek. Kandydatka Trzeciej Drogi do Sejmu nawiązała do informacji, które pojawiły się ostatnio w mediach - chodzi… Czytaj dalej »
W Toruniu już zagłosowali. Liceum przeprowadziło symulację wyborów [zdjęcia, wideo]
2023-10-05, 11:57Jest komisja wyborcza, są stanowiska do głosowania i nawet urna. W IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu trwa symulacja wyborów parlamentarnych. Mogą wziąć w niej udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Akcja ma zachęcić… Czytaj dalej »