Wicepremier Jarosław Gowin chce przesunięcia wyborów prezydenckich o dwa lata
- Wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć; bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata; jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji i my, posłowie Porozumienia, taki projekt przedstawiamy - oświadczył wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.
Gowin mówił na briefingu prasowym w Sejmie, że według danych naukowych, w najbliższych tygodniach liczba chory, niestety także liczba zmarłych będzie przyrastać w bardzo szybkim tempie.
- W tej sytuacji nie czas na gry i spory polityczne. Stoimy wobec wyboru: życie albo śmierć i każdy polityk, każdy obóz polityczny musi zmierzyć się z tą perspektywą w odpowiedzialności za dzisiejsze pokolenie Polaków i za przyszłe pokolenia - podkreślił wicepremier.
Jak oświadczył, wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć. - To jest rzecz oczywista z punktu widzenia danych medycznych - dodał.
Zaznaczył, zmiana terminu wyborów może się odbyć tylko i wyłącznie w zgodzie z konstytucją.
- Jest pytanie o możliwy termin. Nie ma pewności, czy wybory mogłyby się odbyć ze względów epidemiologicznych latem, czy mogłyby się odbyć jesienią. Natomiast wszystkie dane naukowe wskazują, że bezpiecznym terminem jest przesuniecie wyborów prezydenckich o dwa lata. Taka zmiana jest możliwa tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia tak projekt przedstawiamy - oświadczył Gowin.
- Apeluję do wszystkich polityków, przede wszystkim w pierwszej kolejności do naszych koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy. Ta koalicja dobrze służy Polsce i powinna funkcjonować nadal, zwłaszcza w tak dramatycznym momencie, w jakim znalazła się Polska. Ten rząd i Zjednoczona Prawica są Polsce bardzo potrzebne - mówił Gowin podczas briefingu w Sejmie.
Szef Porozumienia skierował też apel do posłów Koalicji Obywatelskiej, posłów Lewicy, Koalicji Polskiej PSL-Kukiz 15 oraz do Konfederacji, aby dzisiaj, jutro i w poniedziałek zebrać niezbędne podpisy po to, aby za 30 dni projekt mógł być procedowany.
Jak wskazał, jeżeli te podpisy zostaną zebrane do poniedziałku, to Sejmu mógłby rozpocząć prace nad projektem 7 maja, Senat przyjąć go 8 maja, a prezydent Andrzej Duda mógłby podpisać 9 maja. - To jest proszę państwa jedyny konstytucyjnie pewny sposób na przeniesienie terminu wyborów - podkreślił wicepremier Gowin.
Zobacz także

Wiceprezydent Adrian Mól: jako poseł chcę lobbować za Muzeum Narodowym w Toruniu
2023-09-09, 19:16Muzeum Narodowe w Toruniu miałoby powstać na bazie istniejącego naszego Muzeum Okręgowego - powiedział w sobotę wiceprezydent miasta Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), który kandyduje do Sejmu. To jeden z sześciu „konkretów… Czytaj dalej »

Premier Morawiecki: chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tysięcy złotych
2023-09-09, 14:18Chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tysięcy złotych na koniec trzeciej kadencji PiS - oświadczył na konferencji programowej PiS w Końskich premier Mateusz Morawiecki. - Eksport jest rekordowy, a wzrost PKB jest… Czytaj dalej »

Kandydat Lewicy do Senatu: Wyróżnia nas podejście do zwykłego obywatela [Rozmowa dnia]
2023-09-08, 09:50Budowa tanich mieszkań na wynajem, podniesienie pensji minimalnej, utrzymanie programu 800 plus, stypendia dla studentów, a dla seniorów - bon turystyczny i bon na kulturę - to wyborcze obietnice Lewicy. O założeniach programowych partii… Czytaj dalej »

Wybory: Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej, więzieniu czy internacie
2023-09-08, 08:57W wyborach parlamentarnych i referendum 15 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek 11 września mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych… Czytaj dalej »

Marszałek Całbecki oficjalnie rozpoczyna kampanię wyborczą KO w okręgu toruńsko-włocławskim
2023-09-07, 20:45O mandat do Sejmu walczy 26 osób, m.in byli i obecni parlamentarzyści, samorządowcy, społecznicy i prawnicy. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali się na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Czytaj dalej »

Młoda Lewica i Socjaldemokraci chcą odsunąć ministra Czarnka i dać podwyżki nauczycielom
2023-09-07, 19:27- Chcemy skupić się na tym, żeby w końcu odsunąć ministra Czarnka od szkoły, by wyrzucić z polskiej szkoły homofobię i hejt - tak mówili podczas konferencji w Toruniu działacze Młodej Lewicy i Federacji Młodych Socjaldemokra… Czytaj dalej »

Kandydat Nowej Lewicy: Będę walczył o budowę ważnej drogi w Grudziądzu
2023-09-07, 15:42Przebudowa trasy średnicowej w Grudziądzu to jeden z głównych punktów programu wyborczego Łukasza Kowarowskiego z Nowej Lewicy. Polityk startujący z pozycji numer trzy w okręgu numer 5 chce zabiegać o dofinansowanie tej inwestycj… Czytaj dalej »

Szef MEiN: „Bon szkolny – poznaj Polskę” to kolejny punkt programu PiS
2023-09-07, 08:30Szef MEiN Przemysław Czarnek ogłosił w czwartek kolejny punkt programu PiS. - To „Bon szkolny - poznaj Polskę”, czyli dofinansowanie wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy, każdego ucznia - poinformował. Czytaj dalej »

Jakub Andrzej Lisiecki z Konfederacji kandydatem do Senatu z okręgu włocławskiego
2023-09-07, 08:29Włocławianin Jakub Andrzej Lisiecki z Konfederacji to pierwszy zarejestrowany kandydat do Senatu w okręgu wyborczym nr 13, obejmującym Włocławek oraz powiaty włocławski, aleksandrowski, lipnowski i radziejowski. Czytaj dalej »

Tak się prezentuje Trzecia Droga w Grudziądzu. Co proponują Beata Gurbin i Ryszard Bober?
2023-09-06, 14:00Trzecia Droga zaprezentowała w Grudziądzu swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Z pozycji 3 w okręgu numer 5 wystartuje Beata Gurbin, a wspólnym kandydatem Paktu Senackiego jest Ryszard Bober. Czytaj dalej »