Kandydaci na szefa PO: najważniejsze wybory prezydenckie
Najważniejszym zadaniem nowego przewodniczącego PO będzie doprowadzenie do zwycięstwa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - mówili w sobotę kandydaci na szefa Platformy i obecny lider PO. Partie wodzowskie powinny zazdrościć nam sobotniego głosowania - powiedział Tomasz Siemoniak.
W sobotę w PO odbyły się wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. O to stanowisko ubiega się czterech kandydatów: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Głosowali wszyscy członkowie PO w 190 komisjach wyborczych w całym kraju.
Tomasz Siemoniak, który niedługo po południu oddał głos w Warszawie przyznał, że głosował na siebie, bo „to jest najlepszy kandydat”.
- To jest taki dzień, którego członkowie partii wodzowskich mogą nam zazdrościć, oni nie mają żadnego wpływu na to, kto jest przewodniczącym, u nas każdy ma taki sam głos - czy ważny poseł, czy zwykły członek. To jest coś ważnego i budującego na przyszłość - podkreślał Siemoniak.
- Jestem w Platformie od pierwszego dnia, moim atutem jest też doświadczenie państwowe - 8 lat w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, sprawowanie wysokich funkcji. Daje to doświadczenie państwowe, a przecież przewodniczący PO powinien być zawsze przygotowany do obejmowania wysokich funkcji - powiedział pytany, co go wyróżnia od innych kandydatów.
Dodał, że ma doświadczenie w zarządzaniu ludźmi, a PO jest instytucją i trzeba nią zarządzać. - Myślę, że to są rzeczy, które głosujący dzisiaj członkowie PO wezmą pod uwagę - zaznaczył.
Jego zdaniem również w PO „potrzebne jest kontynuowanie tego co dobre, a zmiana tego co złe”. - Musimy wygrać wybory prezydenckie, Małgorzata Kidawa-Błońska to jest osoba na którą stawiamy i to jest prawdziwa stawka polityki. Musimy od jutra, albo od 9 lutego, jeśli będzie druga tura, rozmawiać nie o sobie, tylko o Polsce i proponować obywatelom najlepsze rozwiązania - powiedział.
We wrocławskim biurze Platformy Obywatelskiej swój głos oddał inny kandydat na nowego szefa PO, senator Bogdan Zdrojewski. Po oddaniu głosu powiedział dziennikarzom, że zagłosował na „poważną, wiarygodną zmianę, która nie będzie pacykowaniem Platformy, ani lekkim liftingiem”.
- Chcę też policzyć tych zwolenników, którzy są właśnie za taką poważną zmianą, ile osób jest zdeterminowanych do tego, żeby poważnie Platformę zmieniać, natomiast nie będę się obrażać, jeśli padną głosy za tym, żeby zaledwie ją korygować – dodał.
Podkreślił, że chciałby, aby Platforma Obywatelska była partią dobrze zdefiniowaną programowo, o dużej wiarygodności i konsekwentnej aktywności. - Dla mnie bardzo ważne jest też to, żeby ta partia żyła od dołu, żeby ci członkowie na samym dole czuli, że ich zdanie się liczy, że ich opinie mają znaczenie. Zależy mi też, aby była to formacja, która z tych wyborów wyjdzie silniejsza po to, żeby pomóc naszej kandydatce Małgorzacie Kidawie-Błońskiej wygrać wybory prezydenckie – mówił Zdrojewski.
Jego zdaniem, najważniejszym obecnie zadaniem dla Platformy jest szybka mobilizacja do wyborów prezydenckich. - Uważam, że Platforma na tych wewnętrznych wyborach powinna zyskać na wiarygodności, na pewnej dynamice, na aktywizacji naszych członków, bo tylko wtedy wygramy – powiedział. Dodał przy tym, że ważne jest, aby poszerzać elektorat PO, nie skłócić się z koalicjantami w opozycji, bo to - jak mówił - będzie przesądzało o tym, kto w drugiej turze wygra wybory prezydenckie.
Bartłomiej Sienkiewicz, kandydat na przewodniczącego i poseł ziemi świętokrzyskiej po głosowaniu w Kielcach mówił z kolei, że wybory w PO są momentem przełomowym dla tego ugrupowania. Przekonywał, że nowy przewodniczący powinien się cechować odwagą i otwierać się na środowiska obywatelskie.
- Powinien mieć odwagę mówienia rzeczy wprost, a także umiejętność „podłączenia do prądu” ludzi PO. Powinien otworzyć się na środowiska obywatelskie, które od czterech lat, często działając w małych miasteczkach, często wbrew bardzo smutnym okolicznościom i presji administracyjnej - jaką obecna władza wytwarza - potrafili walczyć o praworządność, wolność i o to, aby Polska była częścią Zachodu a nie Wschodu. To są ludzie, których energii nie możemy utracić. To są ludzie którzy powinni zrozumieć, że Platforma nie jest tylko nazwą ale sposobem działania. Lider powinien stworzyć z platformy podest dla wszystkich, którzy chcą działać i przeciwstawić się temu co się w Polsce dzieje" – powiedział Sienkiewicz.
Parlamentarzysta podziękował także konkurentom. - To była bardzo dobra kampania. W tym sensie, że uruchomiła na nowo energię tkwiąca w tej partii od zawsze, ale w ostatnim czasie nieco uśpioną - zaznaczył.
Obecny lider PO Grzegorz Schetyna, który zrezygnował z kandydowania, oddał głos w we wrocławskim biurze regionu. - Jestem w szczególnym momencie, bo zostawiam Platformę Obywatelską i funkcję przewodniczącego, jednak nie zawieszam swojej aktywności politycznej. Cieszę się, że udaje mi się zostawić Platformę w dużo lepszym stanie organizacyjnym, finansowym i politycznym, niż otrzymywałem ją na początku 2016 roku – ocenił.
Przypomniał też, że w piątek Platforma Obywatelska obchodziła 19-lecie swojego istnienia. - Jestem przekonany, że będziemy jeszcze w lepszej formie i dyspozycji świętować za rok 20. rocznicę urodzin – dodał.
Pytany o to, jakie zadania stoją przed nowym liderem partii Schetyna powiedział, że przede wszystkim jest to utrzymanie dobrego tempa przygotowań do kampanii prezydenckiej i zbudowanie szerokiej koalicji wsparcia dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
- To wzmacnianie Koalicji Obywatelskiej, szukanie integracji po stronie opozycyjnej i wykorzystanie do tego kampanii prezydenckiej, bo wszystko na to wskazuje, że będą dwie tury, wiec ta druga tura i zbudowanie poparcia dla marszałek Kidawy-Błońskiej może być kluczowe dla następnych lat w polskiej polityce – ocenił lider PO.
- Bardzo ważna jest nowa energia i początek, ale ważna jest też tożsamość, korzenie. Żebyśmy wiedzieli, że Platforma Obywatelska to nie jest partia, która jest efemerydą, która może zniknąć, bo ona jest po prostu Polsce i polskiej polityce potrzebna. To Platforma Obywatelska jak żadna inna partia jest w stanie zbudować Koalicję Obywatelską, koalicję, która będzie bronić najważniejszych rzeczy w Polsce, praworządności, demokracji, obecności Polski w Unii Europejskiej, praw mniejszości, czy wolności obywatelskich – mówił Schetyna.
Pytany o sukcesy i porażki Platformy, podkreślił, że sukcesem były wygrane wybory do Senatu. - Opozycja była zintegrowana, nie walczyła i nie konkurowała ze sobą. Gdybyśmy utrzymali Koalicję Europejską, gdybyśmy stworzyli szerokie wsparcie dla jednej listy wyborczej, wygralibyśmy wybory. To się nie udało, bo były partie, które koniecznie chciały iść samodzielnie, chciały budować swoją pozycję polityczną, a nie wygrać z PiS i dlatego to nie mogło przynieść dobrego efektu – powiedział Schetyna dodając, że sprawdzianem dla opozycji będą teraz wybory prezydenckie.
Nieoficjalne wyniki wyborów szefa PO mają być znane już w sobotę wieczorem. Jeśli w głosowaniu żaden z kandydatów nie otrzyma ponad 50 procent głosów, 8 lutego będzie druga tura, z udziałem dwóch kandydatów, którzy otrzymali najwyższe poparcie
Zobacz także
W Niemczech trwają wybory m.in. do Bundestagu. Będzie rekord frekwencji?
2021-09-26, 14:15W niedzielę (26 września) za zachodnią granicą odbywają się wybory do Bundestagu i do Izby Deputowanych. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządów. W przedwyborczych sondażach socjaldemokraci… Czytaj dalej »
Antypartia: To wyborcy, a nie partie powinny trzymać posła za gardło
2021-07-24, 20:05Likwidacja progu referendalnego, zmiana ordynacji wyborczej na większościową, wprowadzenie możliwości odwoływania posła w czasie kadencji - to niektóre z postulatów Antypartii. Nowe ugrupowanie polityczne zaprezentowano podczas konferencji… Czytaj dalej »
Przekładane od grudnia cztery razy: w niedzielę wybory w Warlubiu
2021-06-13, 07:35Troje kandydatów powalczy wreszcie o fotel wójta gminy Warlubie w powiecie świeckim. Wybory miały się odbyć już 20 grudnia, ale ze względu na pandemię, dla bezpieczeństwa głosujących, trzeba było je odwoływać. Czytaj dalej »
Pierwsze, częściowo wolne wybory w Polsce odbyły się 4 czerwca, 32 lata temu
2021-06-04, 19:4932 lata temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo „S” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło… Czytaj dalej »
NIK zawiadamia prokuraturę ws. wyborów korespondencyjnych
2021-05-25, 16:17W związku z organizacją wyborów w trybie korespondencyjnym z 10 maja 2020 r. Najwyższa Izba Kontroli kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała… Czytaj dalej »
Rzecznik rządu w odpowiedzi na raport NIK ws. wyborów prezydenckich. Decyzje zgodne z prawem
2021-05-13, 14:50Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były wydane zgodne z przepisami prawa; zarzuty wobec Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych nie mają… Czytaj dalej »
NIK negatywnie ocenia przygotowanie korespondencyjnych wyborów prezydenta RP
2021-05-13, 11:20- Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych - oświadczył w czwartek (13.05.) prezes NIK Marian Banaś. Na te zarzuty odpowiada Centrum Informacji… Czytaj dalej »
Był już styczeń, kwiecień, teraz jest maj. Wybory w Warlubiu znowu przełożone
2021-03-31, 14:38Dopiero 9 maja odbędą się wybory na wójta w gminie Warlubie w powiecie świeckim. Tak zdecydował premier mając na uwadzę sytuację pandemiczną w kraju. Czytaj dalej »
Głosowanie w terminie, w systemie zdalnym - tego chcą toruńskie rady okręgu
2021-02-24, 16:50„Nie ograniczajcie demokracji lokalnej' - apelują do Rady Miasta społecznicy z Torunia. Przedstawiciele rad osiedli, których kadencję z powodu epidemii wydłużono o pół roku, domagają się przeprowadzenia wyborów nowych rad terminowo… Czytaj dalej »
Przepisy powinny się zmienić, żeby rady mogły skuteczniej działać
2021-02-08, 17:41- To zabijanie aktywności obywatelskiej - alarmują członkowie rad osiedlowych w Toruniu. Oczekują takich zmian w ordynacji wyborczej, które ułatwią powoływanie rad oraz będą sprzyjać pracy społeczników na rzecz mieszkańców. Czytaj dalej »