Robert Biedroń z oficjalną rekomendacją Wiosny w wyborach prezydenckich
Lider Wiosny Robert Biedroń otrzymał od Rady Krajowej swojej partii oficjalną rekomendację w wyborach prezydenckich. Tym samym ma już poparcie wszystkich trzech partii lewicowych, ale ostateczną rekomendację ma otrzymać 19 stycznia podczas konwencji SLD, Wiosny i Lewicy Razem.
Członkini Rady Krajowej Beata Maciejewska po zakończonym posiedzeniu poinformowała o podjętej decyzji: „uchwałą Rady Krajowej jednogłośnie Robert Biedroń został rekomendowany na kandydata na prezydenta w zbliżających się wyborach”. „To jest bardzo ważny moment, bo przypomnijmy, że rok temu nie było jeszcze Wiosny, a dzisiaj Wiosna może już wystawić Roberta Biedronia, który jest rozpoznawalnym politykiem, z pasmem sukcesów i wierzymy w to, że ta droga będzie drogą także sukcesów i Robert Biedroń będzie mógł liczyć na nasze ogromne wsparcie od dzisiaj do momentu aż będziemy mogli świętować nasze zwycięstwo w Pałacu Prezydenckim” - podkreśliła.
Sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski liczy, że Biedroń najpierw wejdzie do II tury, a potem będzie prezydentem. - Wiem, że wydaje się to dzisiaj tak nierealne, tak dalekie, tak odległe, że czasami takie marzenia pozostają gdzieś niespełnione, ale w tym momencie warto wspomnieć rok 1995, kiedy Aleksander Kwaśniewski rozpoczynał swoją kampanię wyborczą wszystkie sondaże wskazywały, że może liczyć na 9-10-12 proc. poparcia. Startował przeciwko prezydentowi Polski, nobliście, wielkiemu człowiekowi, który wtedy uznawany był wtedy za faworyta tych wyborów, i wygrał - mówił i dodał, że lewica, kiedy się łączy, to wygrywa.
Dodał, że po sobotniej rekomendacji Wiosny, a wcześniej także SLD i Lewicy Razem, to początek ciężkiej i pełnej spotkań drogi. Zapowiedział przy tym, że Biedroń będzie miał wsparcie klubu parlamentarnego Lewicy, którego on jest przewodniczącym.
Biedroń podkreślił, że rok temu nie było w polityce Wiosny, a w Sejmie nie było lewicy. - Wydawało się, że już wszystko stracone, że Polska skazana jest na brak wyboru, na bardziej konserwatywną lub mniej konserwatywną prawicę, że nie ma nadziei na to, że Polacy i Polki, którzy marzą o otwartej i europejskiej, nowoczesnej Polsce mają szansę zagłosować na takich polityków, którzy będą reprezentowali te wartości i stało się. Jesteśmy tutaj dzisiaj przed państwem jako zjednoczona lewica, bo Wiosna przyszła do polskiej polityki właśnie, żeby jednoczyć, żeby szukać dialogu, żeby połączyć to wszystko, co rozdzielili politycy - powiedział.
Mówił też, że lewica jest zdeterminowana i zorganizowana bardzo dobrze, żeby wystawić kandydata, który będzie jasno i wyraźnie stał po stronie pewnych wartości. - My nie mamy dylematu, czy jesteśmy za tym, żeby budować mieszkania, na które będzie stać każdego. My nie mamy wątpliwości, co do tego, że trzeba podnosić jakość służby zdrowia, jakość polskiej edukacji. Nie mamy wątpliwości, że państwo musi być rozdzielone od kościoła, że kobiety muszą mieć takie same prawa jak mężczyźni i dlatego tak jednogłośnie - najpierw partia Razem, później Sojusz Lewicy Demokratycznej, a dzisiaj trzecie, brakujące ogniwo, to średnie pokolenie polskiej lewicy także jednogłośnie podjęło tę ważną decyzję, bo my wiemy do jakiego portu zmierzamy, my wiemy o jakiej prezydenturze marzymy - podkreślił.
Biedroń zaprosił na wspólną konwencje wszystkich partii lewicowych do Słupska, która obędzie się 19 stycznia, a na której ostatecznie zostanie oficjalnym kandydatem na prezydenta.
Zobacz także
UMK świętuje rocznicę wyborów rektorskich w 1981 roku
2016-04-26, 11:27Uniwersytet świętuje rocznicę demokratycznych wyborów rektorskich w 1981 roku. Czytaj dalej »
Pytania do kandydatów na rektora UKW
2016-03-22, 17:53Jak zachować szerokoprofilowy charakter uczelni? Czy jest szansa na połączenie UKW z UTP? Kiedy pojawią się indeksy elektroniczne? O to kandydatów na rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pytali przedstawiciele środowiska akade… Czytaj dalej »
Wybory rektora UTP w prima aprilis
2016-03-17, 13:58Wybory rektora UTP odbędą się w prima aprilis. Uczelniana Komisja Wyborcza Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego wyznaczyła nową datę wyborów. Czytaj dalej »
Z posiedzenia Senatu UTP w Bydgoszczy
2016-03-16, 16:12Senat Uniwersytetu Technologiczno Przyrodniczego w Bydgoszczy dyskutował dzisiaj o sposobach rozwiązania sytuacji, która doprowadziła do odwołania poniedziałkowych wyborów rektora uczelni. Czytaj dalej »
Odwołane wybory rektora UTP w Bydgoszczy
2016-03-14, 16:00Zaplanowane na wtorek wybory rektora na UTP w Bydgoszczy odwołane. To skutek konfliktu między radami samorządów studenckich bydgoskiej uczelni. Czytaj dalej »
Kto zostanie rektorem UKW?
2016-03-14, 11:40Uczelnia czeka na kandydatów. Obecny rektor nie kandyduje. Czytaj dalej »
Łukasz Krupa za Łukasza Niedźwieckiego? Powyborcze zmiany w bydgoskim samorządzie?
2015-11-02, 08:02Czy dojdzie do powyborczych roszad w bydgoskim samorządzie? Jak wynika z nieoficjalnych informacji Gazety Pomorskiej może dojść do zmiany na stanowiskach dwóch zastępców prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Tomasz Szymański podziękował wyborcom
2015-10-27, 13:54Podziękowania dla wyborców, ale i krytyka obecnych struktur Platformy Obywatelskiej. Między innymi o tym mówił dzisiaj na konferencji Tomasz Szymański, który z listy Platformy dostał się do Sejmu. Czytaj dalej »
Nowo wybrani bydgoscy posłowie PiS chcą bezpośrednich wyborów marszałka województwa
2015-10-27, 13:29Bezpośredni wybór marszałka województwa czy kontrola Urzędu Wojewódzkiego nad rozdzielaniem pieniędzy dla różnych części województwa - to jedne z pomysłów na zmiany w Polsce, o których mówili nowo wybrani posłowie PIS w B… Czytaj dalej »
Debiutanci w Sejmie z okręgów z województwa kujawsko-pomorskiego
2015-10-27, 12:54Nie miał politycznych planów, wiosną na stacji Bydgoszcz-Leśna wsiadł do pociągu, by jesienią dojechać do... Sejmu. Michał Stasiński z Bydgoszczy to jeden z 11 kujawsko-pomorskich debiutujących w parlamencie posłów. Czytaj dalej »