Trwa głosowanie w wyborach parlamentarnych
W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
Do głosowania w wyborach uprawnionych jest 30 111 281 wyborców; wybory odbędą się w 27 415 obwodach głosowania, z czego 14 498 dostosowanych jest dla osób z niepełnosprawnościami. Polacy przebywający podczas eurowyborów za granicą zagłosują w jednym z 320 obwodów głosowania utworzonych poza granicami Polski; w wyborach do Sejmu będą wybierali kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu - kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa - Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.
W lokalu wyborczym wyborcy otrzymają dwie jednostronicowe karty do głosowania. Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu. Nazwiska kandydatów na posłów będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym.
Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.
Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
W wyborach do Sejmu, we wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startują także politycy Kukiz'15, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem. Łącznie o mandat posła ubiegać się będzie 5112 kandydatów. O jeden mandat powalczy średnio 11 kandydatów.
W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat powalczy 3 kandydatów. Najwięcej kandydatów na senatorów wystawiły komitety: PiS, KO, PSL, Bezpartyjni i Samorządowcy, SLD, Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Państwowa Komisja Wyborcza w dzień wyborów ma mieć cztery konferencje prasowe. Pierwsza zaplanowana została na godz. 10, następna na godz. 13.30 kiedy podane zostaną dane o frekwencji z godz. 12. Trzecia konferencja ma być o godz. 18.30 - wtedy ma zostać podana frekwencja według stanu na godz. 17. Ostatnia konferencja PKW planowana jest na godz. 22.
Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, podziale mandatów oraz frekwencji wyborczej.
Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.
Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.
PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.
Zobacz także
Rozmowa Dnia
2019-09-18, 06:00Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK. Michał Jędryka: 'Silni Razem' to dobre czy złe hasło?… Czytaj dalej »

Zieloni o swoi programie. Piotr Malich startuje z listy Koalicji Obywatelskiej
2019-09-17, 20:15Zielona wizja przyszłości to solidarność, demokracja i ekologia - poinformowali przedstawiciele partii Zieloni. Swój program wyborczy przedstawił w Bydgoszczy Piotr Malich, który startuje do Sejmu z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego… Czytaj dalej »

Schetyna: kto wygrywa wybory w kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju
2019-09-17, 19:18Kto wygrywa wybory w województwie kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju - ocenił w Toruniu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dodał, że Koalicja Obywatelska zrobi wszystko, żeby wybory rozstrzygnąć na swoją korz… Czytaj dalej »

Kandydaci SLD pytają o los wojskowych emerytów i rencistów oraz o bazę wojsk USA w Grudziądzu
2019-09-17, 15:20Los wojskowych emerytów i rencistów jest zagrożony - powiedział w Grudziądzu Robert Kwiatkowski - lider na liście KW Sojusz Lewicy Demokratycznej w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »

Tańsze paliwo, winiety zamiast bramek na autostradach. Konfederacja dla kierowców
2019-09-17, 14:35Zniesienie akcyzy na paliwo, wprowadzenie winiet na autostradach i więcej miejsc parkingowych w miastach - to wyborcze propozycje Konfederacji, adresowane do kierowców. Czytaj dalej »

Wsparcie dla artystów i organizacji pozarządowych. Radny i senator wspólnie
2019-09-17, 13:45- Chciałbym, aby jeden procent z CIT-u przedsiębiorcy oddawali na zakup dzieł sztuki - mówi senator Andrzej Kobiak z PO. Z kolei Ireneusz Nitkiewicz zapowiada ustawę o fundraisingu. Czytaj dalej »

Polityka historyczna na początek. Debaty Parlamentarne w Polskim Radiu PiK [wideo]
2019-09-17, 13:12We wtorek (17 września) rozpoczęliśmy cykl Debat Parlamentarnych w Polskim Radiu PiK. Przez cztery tygodnie w studiu im. Jeremiego Przybory dyskutować będą kandydaci do Parlamentu. Czytaj dalej »

"Piątka" zapowiedzi wyborczych posła Olszewskiego. Wspiera go prezydent Bruski
2019-09-16, 18:56Jak najszybsza realizacja całej drogi S10 z budżetu państwa i powrót do ustawy o związkach metropolitalnych - m.in. te postulaty znalazły się w 'piątce' zapowiedzi wyborczych posła Pawła Olszewskiego, kandydata KO w wyborach do Sejmu… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-09-16, 06:30W Rozmowie dnia nasz wywiad z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim, między innymi na temat posiedzenia Parlamentu na granicy kadencji oraz o kondycji służby zdrowia. Michał Jędryka: Kontrowersje wokół Parlamentu. Posiedzenie… Czytaj dalej »

„Cysterna wstydu PO - PSL” przyjechała w niedzielę do Bydgoszczy
2019-09-15, 14:22Wyborczy pojazd zaparkował niedaleko hali Łuczniczka, gdzie o idei tej oryginalnej formy wyborczej agitacji mówił, m.in., poseł PiS Tomasz Latos, „jedynka” tej partii do parlamentu. Czytaj dalej »