Trwa głosowanie w wyborach parlamentarnych
W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
Do głosowania w wyborach uprawnionych jest 30 111 281 wyborców; wybory odbędą się w 27 415 obwodach głosowania, z czego 14 498 dostosowanych jest dla osób z niepełnosprawnościami. Polacy przebywający podczas eurowyborów za granicą zagłosują w jednym z 320 obwodów głosowania utworzonych poza granicami Polski; w wyborach do Sejmu będą wybierali kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu - kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa - Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.
W lokalu wyborczym wyborcy otrzymają dwie jednostronicowe karty do głosowania. Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu. Nazwiska kandydatów na posłów będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym.
Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.
Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
W wyborach do Sejmu, we wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startują także politycy Kukiz'15, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem. Łącznie o mandat posła ubiegać się będzie 5112 kandydatów. O jeden mandat powalczy średnio 11 kandydatów.
W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat powalczy 3 kandydatów. Najwięcej kandydatów na senatorów wystawiły komitety: PiS, KO, PSL, Bezpartyjni i Samorządowcy, SLD, Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Państwowa Komisja Wyborcza w dzień wyborów ma mieć cztery konferencje prasowe. Pierwsza zaplanowana została na godz. 10, następna na godz. 13.30 kiedy podane zostaną dane o frekwencji z godz. 12. Trzecia konferencja ma być o godz. 18.30 - wtedy ma zostać podana frekwencja według stanu na godz. 17. Ostatnia konferencja PKW planowana jest na godz. 22.
Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, podziale mandatów oraz frekwencji wyborczej.
Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.
Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.
PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.
Zobacz także
Grzegorz Schetyna o obietnicach wyborczych PiS i deklaracji Lecha Wałęsy
2019-10-08, 16:30Niedokończona budowa drogi ekspresowej S5 to obraz rzeczywistości państwa PiS - powiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna we Włókach koło Bydgoszczy. Przestrzegał, że tak będzie ze wszystkimi obietnicami składanymi przez rządzące… Czytaj dalej »
Konfederacja: Bon oświatowy i 1000 plus, czyli wyższa płaca dla wszystkich
2019-10-08, 16:06Likwidacja kuratoriów oświaty, bon oświatowy i 1000 plus - to propozycje Konfederacji. Lider bydgoskiej listy Marcin Sypniewski przedstawił propozycje dotyczące zmian w oświacie. Czytaj dalej »
Posłanka Iwona Michałek: Grudziądz zasługuje na wyższą szkołę zawodową
2019-10-08, 14:30W Grudziądzu powstanie wyższa uczelnia zawodowa. Studenci będą się kształcić na bazie Wojskowych Zakładów Uzbrojenia. Czytaj dalej »
Debata wyborcza w Polskim Radiu PiK. Czas na kandydatów do Senatu [wideo]
2019-10-08, 13:11We wtorek odbyła się pierwsza z dwóch debat kandydatów do Senatu. Rozpoczęliśmy od bydgoskich okręgów 9 i 10. [wideo] Czytaj dalej »
Ireneusz Nitkiewicz: Będzie pomoc dla seniorów i dla opiekunów starszych osób
2019-10-08, 13:08- Seniorzy powinni być aktywni - to główne założenie Ireneusza Nitkiewicza. Kandydat KO w wyborach do Sejmu, przedstawił dziś swój program dla starszych osób. Czytaj dalej »
Wtorek to ostatni moment, by dopisać się do stałego rejestru wyborców
2019-10-08, 12:06Jeszcze tylko we wtorek (8 października) do godz. 18.00 można dopisać się do stałego rejestru wyborców w miejscu, gdzie się mieszka albo pracuje, ale nie jest się zameldowanym. Czytaj dalej »
Minister Ardanowski: Polska nie może być dłużej dyskryminowana w Unii
2019-10-08, 11:13- Polscy rolnicy powinni otrzymywać dopłaty na takim samym poziomie, jak ich koledzy z Europy Zachodniej - mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, gość 'Rozmowy dnia' w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-08, 06:08Gościem Rozmowy Dnia był minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Polityka pytaliśmy, czy polscy rolnicy doczekają się takich samych dopłat, jakie mają ich koledzy w Europie Zachodniej, o szanse polskiego kandydata… Czytaj dalej »
Tu doceniają umiejętności miękkie! Inauguracja w Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku
2019-10-07, 21:51Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zainaugurował nowy rok akademicki w Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku. Czytaj dalej »
Paweł Olszewski zarzuca posłom PiS brak skuteczności
2019-10-07, 17:51Rządowe pieniądze na inwestycje trafiają do Torunia, a nie do Bydgoszczy - twierdzą prezydent Rafał Bruski oraz starający się o reelekcję poseł PO Paweł Olszewski. Czytaj dalej »