Zagórski: mamy rekord, ponad 260 tys. e-wniosków dot. spisu wyborców
Mamy rekordową liczbę ponad ćwierć miliona e-wniosków o dopisanie się do rejestru lub spisu wyborców - powiedział PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Z danych MC wynika, że w ciągu miesiąca złożono prawie 220 tys. wniosków o dopisanie do spisu wyborców i prawie 45 tys. wniosków o dopisanie do rejestru wyborców.
- Z jednej strony bardzo nas to cieszy, bo widać, że Polacy ewidentnie przekonali się do załatwiania spraw urzędowych online, ale z drugiej strony jest to spore wyzwanie – ocenił minister cyfryzacji.
Jak podkreślił, bezwzględnie trzeba pamiętać, że samo złożenie wniosku nie jest równoznaczne z uzyskaniem pozytywnej decyzji.
- Stąd apelujemy, by osoby, które skorzystały z możliwości elektronicznego wysłania wniosków upewniły się, że zostały one pozytywnie rozpatrzone – dodał.
Minister cyfryzacji zwrócił uwagę, że z powodu niespotykanej dotąd skali wniosków urzędy gmin, które odpowiadają za ich rozpatrywanie, stoją przed dużym wyzwaniem.
- Analizujemy w tej chwili, gdzie spłynęło najwięcej wniosków. Jesteśmy w tej sprawie w kontakcie z samorządami i służymy im pomocą – powiedział szef resortu cyfryzacji.
Jak podkreślił, największy przyrost nastąpił w ciągu ostatniego weekendu, a także w poniedziałek i we wtorek, gdy takich wniosków złożono kilkadziesiąt tysięcy. „Trzeba pamiętać, że przez internet składamy wniosek, ale to nie jest automat. Wniosek musi zostać rozpatrzony przez Urząd Gminy, który ma na to pięć dni" - opisywał Zagórski. Przypomniał, że przetwarzanie wniosku złożonego przez internet nie różni się od przetwarzania wniosku złożonego w urzędzie. "Różnica polega na tym, że wniosek elektroniczny wysyłamy bez stania w kolejce, a gdybyśmy poszli do urzędu, ze względu na kolejkę po prostu nie udałoby się nam załatwić sprawy" - ocenił.
Jak powiedział, w wypadku wniosku o dopisanie do rejestru wyborców urząd ma obowiązek sprawdzić, czy rzeczywiście mieszkamy w danym miejscu i może zażądać dodatkowych dokumentów. Jeśli chodzi o wniosek o dopisanie do spisu wyborców, nie ma takiej konieczności, ale urzędnik i tak potrzebuje na to czasu. Według Zagórskiego, z tego powodu co do wszystkich wniosków trzeba się upewnić, jaki jest ich rezultat. Dlatego tylko otrzymanie potwierdzenia z urzędu daje pewność, że został on pozytywnie zrealizowany. Zagórski zapewnił przy tym, że system informatyczny zadziałał dobrze i bez zarzutu.
"Mamy jednak obawy co do wydolności samych urzędów gmin. Są miasta, w których trzeba w kilka dni obsłużyć kilkanaście tysięcy wniosków. Dlatego apelujemy do tych, którzy skorzystali z naszej usługi wnioskowania, by kontrolowali swoje skrzynki na gov.pl, czy dostali informację potwierdzającą, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie" - powiedział minister cyfryzacji.
Wskazał, że ci, którzy otrzymali taką informację, nie muszą już nic robić. Ci, którzy jej nie otrzymali, powinni sprawdzić, czy urzędy nie skontaktowały się z nimi innymi kanałami, np. przez e-mail. Jak mówił, po złożeniu wniosku powinniśmy otrzymać informację po pierwsze, że zgłoszenie zostało przyjęte i urząd zaczął się nim zajmować, a w następnej kolejności, czy wniosek został rozpatrzony pozytywnie czy negatywnie. Jeśli ktoś nie ma pewności, czy jego wniosek został pozytywnie rozpatrzony, powinien skontaktować się bezpośrednio z urzędem, do którego został złożony wniosek.
Zagórski ocenił, że w wypadku wyborów do europarlamentu system zadziałał bez zarzutu, ale wówczas skala była dużo mniejsza. "W wyborach do parlamentu europejskiego tych wniosków złożono około 45 tys., a teraz mamy sześć razy więcej i stąd nasze obawy. Zależy nam na tym, by nie powtórzyła się sytuacja, że dopiero gdy obywatel zjawi się w lokalu wyborczym, okaże się, że jego wniosek nie został z jakichś względów rozpatrzony" - wyjaśniał.
Jak dodał minister cyfryzacji, trwają przymiarki, by w przyszłości wnioski takie były przetwarzane automatycznie, będzie to jednak możliwe dopiero po wprowadzeniu Centralnego Rejestru Wyborców. (PAP)
Zobacz także

Jan Krzysztof Ardanowski: Samorządy dostają ogromne pieniądze na inwestycje [Rozmowa dnia]
2023-10-10, 09:48Szef prezydenckiej Rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że obecny system finansowania samorządów ma wiele zalet w stosunku do poprzedniego. Czytaj dalej »

Mateusz Morawiecki: polityka społeczna za PO-PSL to było mniej niż zero
2023-10-09, 21:45Za rządów PO-PSL lody kręciły mafie vatowskie. Myśmy te 260 miliardów złotych zdobyli i oddaliśmy polskim dzieciom - powiedział w trakcie poniedziałkowej debaty wyborczej w TVP premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu ocenił, że… Czytaj dalej »

Nowa Lewica w Bydgoszczy: Proponujemy program leczenia niepłodności i refundację badań
2023-10-09, 21:23Naszym celem jest bezpieczna kobieta, jest poszanowanie naszych praw - mówiła na Placu Praw Kobiet w Bydgoszczy Karolina Kozłowska, kandydatka Lewicy w wyborach do Sejmu. Czytaj dalej »

Donald Tusk: Będę pilnował, żeby nikomu do głowy nie przyszło podwyższanie wieku emerytalnego
2023-10-09, 21:02Podczas debaty przedwyborczej, którą zorganizowała Telewizja Polska, kandydaci zostali zapytani o kwestie wieku emerytalnego. Deklarację złożył lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk. Czytaj dalej »

Grzegorz Braun: Prosimy o głosy z podniesionym czołem i czystą kartą
2023-10-09, 17:58My stajemy po stronie własności, wolności i bezpieczeństwa - powiedział w Toruniu poseł Grzegorz Braun, lider Konfederacji Korony Polskiej. Nasi kandydaci to misie, czyli mali i średni przedsiębiorcy - ginący gatunek, który chcemy… Czytaj dalej »

Bydgoska Konfederacja pod ZUS-em. Temat: zbyt wysokie składki dla przedsiębiorców
2023-10-09, 14:18Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców i ryczałtowy sposób naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne - tego chce Konfederacja. Kandydaci do Sejmu z okręgu bydgoskiego zorganizowali konferencję prasową przed bydgoską siedzibą ZUS. Czytaj dalej »

W poniedziałek debata wyborcza w TVP. Politycy będą pytani m.in. o migrację i o wiek emerytalny
2023-10-09, 10:16Migracja, prywatyzacja, wiek emerytalny, bezpieczeństwo, bezrobocie oraz świadczenia społeczne Migracja, prywatyzacja, wiek emerytalny, bezpieczeństwo, bezrobocie oraz świadczenia społeczne - to zagadnienia, o które będą pytani politycy… Czytaj dalej »

Izabela Pałgan: Świat zwiększa wydobycie węgla. Nam każą zamykać kopalnie [Rozmowa Dnia]
2023-10-09, 09:34Izabela Pałgan, kandydatka do Sejmu z komitetu Polska Jest Jedna, która była gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że społeczeństwo nie jest rzetelnie poinformowane o celach i przebiegu transformacji energetycznej. Czytaj dalej »

Minister sportu popiera Marcina Wrońskiego. „To doświadczony samorządowiec”
2023-10-08, 18:02Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk poparł w Inowrocławiu kandydaturę do Sejmu Marcina Wrońskiego, reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość. Czytaj dalej »

Jarosław Kaczyński: Nasza polityka zmierza do tego, żeby Polak był z siebie dumny
2023-10-08, 16:48- W Polsce przez lata uprawiano pedagogikę wstydu i mikromanię narodową; myśmy to odwrócili; nasza polityka zmierza do tego, bo Polacy mieli poczucie wartości własnej historii - mówił w niedzielę w Jasionce pod Rzeszowem prezes PiS… Czytaj dalej »