Zagórski: mamy rekord, ponad 260 tys. e-wniosków dot. spisu wyborców
Mamy rekordową liczbę ponad ćwierć miliona e-wniosków o dopisanie się do rejestru lub spisu wyborców - powiedział PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Z danych MC wynika, że w ciągu miesiąca złożono prawie 220 tys. wniosków o dopisanie do spisu wyborców i prawie 45 tys. wniosków o dopisanie do rejestru wyborców.
- Z jednej strony bardzo nas to cieszy, bo widać, że Polacy ewidentnie przekonali się do załatwiania spraw urzędowych online, ale z drugiej strony jest to spore wyzwanie – ocenił minister cyfryzacji.
Jak podkreślił, bezwzględnie trzeba pamiętać, że samo złożenie wniosku nie jest równoznaczne z uzyskaniem pozytywnej decyzji.
- Stąd apelujemy, by osoby, które skorzystały z możliwości elektronicznego wysłania wniosków upewniły się, że zostały one pozytywnie rozpatrzone – dodał.
Minister cyfryzacji zwrócił uwagę, że z powodu niespotykanej dotąd skali wniosków urzędy gmin, które odpowiadają za ich rozpatrywanie, stoją przed dużym wyzwaniem.
- Analizujemy w tej chwili, gdzie spłynęło najwięcej wniosków. Jesteśmy w tej sprawie w kontakcie z samorządami i służymy im pomocą – powiedział szef resortu cyfryzacji.
Jak podkreślił, największy przyrost nastąpił w ciągu ostatniego weekendu, a także w poniedziałek i we wtorek, gdy takich wniosków złożono kilkadziesiąt tysięcy. „Trzeba pamiętać, że przez internet składamy wniosek, ale to nie jest automat. Wniosek musi zostać rozpatrzony przez Urząd Gminy, który ma na to pięć dni" - opisywał Zagórski. Przypomniał, że przetwarzanie wniosku złożonego przez internet nie różni się od przetwarzania wniosku złożonego w urzędzie. "Różnica polega na tym, że wniosek elektroniczny wysyłamy bez stania w kolejce, a gdybyśmy poszli do urzędu, ze względu na kolejkę po prostu nie udałoby się nam załatwić sprawy" - ocenił.
Jak powiedział, w wypadku wniosku o dopisanie do rejestru wyborców urząd ma obowiązek sprawdzić, czy rzeczywiście mieszkamy w danym miejscu i może zażądać dodatkowych dokumentów. Jeśli chodzi o wniosek o dopisanie do spisu wyborców, nie ma takiej konieczności, ale urzędnik i tak potrzebuje na to czasu. Według Zagórskiego, z tego powodu co do wszystkich wniosków trzeba się upewnić, jaki jest ich rezultat. Dlatego tylko otrzymanie potwierdzenia z urzędu daje pewność, że został on pozytywnie zrealizowany. Zagórski zapewnił przy tym, że system informatyczny zadziałał dobrze i bez zarzutu.
"Mamy jednak obawy co do wydolności samych urzędów gmin. Są miasta, w których trzeba w kilka dni obsłużyć kilkanaście tysięcy wniosków. Dlatego apelujemy do tych, którzy skorzystali z naszej usługi wnioskowania, by kontrolowali swoje skrzynki na gov.pl, czy dostali informację potwierdzającą, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie" - powiedział minister cyfryzacji.
Wskazał, że ci, którzy otrzymali taką informację, nie muszą już nic robić. Ci, którzy jej nie otrzymali, powinni sprawdzić, czy urzędy nie skontaktowały się z nimi innymi kanałami, np. przez e-mail. Jak mówił, po złożeniu wniosku powinniśmy otrzymać informację po pierwsze, że zgłoszenie zostało przyjęte i urząd zaczął się nim zajmować, a w następnej kolejności, czy wniosek został rozpatrzony pozytywnie czy negatywnie. Jeśli ktoś nie ma pewności, czy jego wniosek został pozytywnie rozpatrzony, powinien skontaktować się bezpośrednio z urzędem, do którego został złożony wniosek.
Zagórski ocenił, że w wypadku wyborów do europarlamentu system zadziałał bez zarzutu, ale wówczas skala była dużo mniejsza. "W wyborach do parlamentu europejskiego tych wniosków złożono około 45 tys., a teraz mamy sześć razy więcej i stąd nasze obawy. Zależy nam na tym, by nie powtórzyła się sytuacja, że dopiero gdy obywatel zjawi się w lokalu wyborczym, okaże się, że jego wniosek nie został z jakichś względów rozpatrzony" - wyjaśniał.
Jak dodał minister cyfryzacji, trwają przymiarki, by w przyszłości wnioski takie były przetwarzane automatycznie, będzie to jednak możliwe dopiero po wprowadzeniu Centralnego Rejestru Wyborców. (PAP)
Zobacz także

„Jedynka” na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w naszym regionie
2024-04-30, 12:19Ryszard Bober - senator Polskiego Stronnictwa Ludowego - został „jedynką' na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w Kujawsko-Pomorskiem. Czytaj dalej »

Zaczęła się nowa kadencja Rady Miasta Grudziądza. 23 rajców odebrało zaświadczenia
2024-04-29, 16:44Podczas uroczystości nowi radni otrzymali zaświadczenie o wyborze do Rady Miasta Grudziądza. Oznacza to, że rozpoczęła się jej nowa, IX kadencja. Czytaj dalej »

Listę Lewicy do PE w regionie otwiera Kowal. Scheuring-Wielgus startuje w Wielkopolsce
2024-04-27, 12:01Lewica podczas sobotniej (27 kwietnia) konwencji zaprezentowała „jedynki” na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich są m.in. toruńska posłanka Lewicy, wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus, otwiera jednak… Czytaj dalej »

Minister Budka: Oddaliśmy się do dyspozycji premiera. Do 10 maja pełnimy nasze funkcje
2024-04-26, 14:30Minister aktywów państwowych Borys Budka został zapytany, czy złożył dymisję w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poinformował, że oddał się do dyspozycji premiera Donalda Tuska. Czytaj dalej »

Będą zmiany w rządzie. Minister Sienkiewicz podał się do dymisji, kandyduje do PE
2024-04-24, 16:42- W związku z zatwierdzeniem przez Radę Krajową PO list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformował Bartłomiej… Czytaj dalej »

Listy KO do Parlamentu Europejskiego zatwierdzone. „Jedynką” w regionie Krzysztof Brejza
2024-04-24, 16:00Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na pierwszych miejscach list są m.in. członkowie rządu: szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister aktywów państwowych Borys Budka… Czytaj dalej »

Czas podziękowań i pożegnań bydgoskich radnych. Ostatnia sesja Rady Miasta VIII kadencji
2024-04-24, 14:45Od podziękowań za dotychczasową pracę i pożegnania radnych, którzy odchodzą, rozpoczęła się ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Nasza reporterka rozmawiała z przedstawicielami trzech opcji politycznych, którzy… Czytaj dalej »

Wybory do Parlamentu Europejskiego już w czerwcu. Kto może reprezentować nasz region?
2024-04-24, 10:22Wybory do europarlamentu odbędą się w czerwcu, ale już od kilku dni w poszczególnych partiach trwa intensywna praca nad ułożeniem list kandydatów. Sprawdziliśmy, kto ma szanse na reprezentowanie Kujaw i Pomorza na arenie międzyn… Czytaj dalej »

Pierwsze decyzje prezydenta Kukuckiego. Chce poprawić kondycję szpitala [Rozmowa Dnia]
2024-04-24, 08:59Zwycięstwo senatora Krzysztofa Kukuckiego w wyborach na prezydenta Włocławka oznacza, że konieczne będą uzupełniające wybory do Senatu w okręgu numer 13. Czy mandat może wywalczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości? Czy możliwa… Czytaj dalej »

Z fotela zastępcy burmistrza na fotel starosty. Taka zmiana szykuje się w Świeciu
2024-04-23, 20:49Polityczna rewolucja wśród koalicjantów w Świeciu i w powiecie świeckim. Zmieni się starosta i wiceburmistrzowie. Czytaj dalej »